Kas yra lūkesčiai?
Lūkesčiai – tai subjektyvus supratimas apie tai, kaip turėtų klostytis įvykiai. Nors lūkesčiai gali vaidinti svarbų vaidmenį numatant tai, kas įvyks, ir skatinti tikslingą elgesį, jie taip pat gali sukelti nusivylimą, kai realybė neatitinka to, ko tikėjotės.
Plačiausiai paplitę požymiai, kad turite lūkesčių, yra tokie: tam tikro rezultato tikėjimasis, mintyse nusipiešiamas vaizdas, kaip visa tai vyks, ir įsivaizdavimas, ko jums norisi ar ko jums reikia iš šios situacijos. Kai lūkesčiai neišsipildo, tai gali sukelti nusivylimą, frustraciją ir netgi pyktį.
Kai kuriais atvejais žmonės gali taip įstrigti savo lūkesčiuose, kad jau nebesugeba pamatyti realybės. Tai gali trukdyti jiems imtis veiksmų ar priimti sprendimus, kurie realiai atitiktų jų interesus.
Tyrimai rodo, kad žmonės stebėtinai blogai prognozuoja, kaip jie jausis įvairiose situacijose. Pavyzdžiui, vienas tyrimas parodė, kad jaunavedžiai linkę manyti, jog jų laimės lygis augs (arba bent jau išliks nepakitęs) ketverius metus po vestuvių. Tačiau iš tikrųjų jų laimės lygis per šį laikotarpį dažniausiai tik mažėjo.
Jūsų lūkesčiai gali jus paprasčiausiai sužlugdyti, jeigu tikitės daugiau, nei realiai įmanoma, esant tam tikroms konkrečioms aplinkybėms. Galite tikėtis, kad jūsų partneris bus toks, kaip matėte romantiškuose filmuose, kad jūsų darbas teiks vien tik pasitenkinimą, kaip svajojote vaikystėje, ar netgi kad jūsų gyvenimas bus toks, kokius gyvenimus matote socialiniuose tinkluose.
Lūkesčiai gali sukelti didelį stresą, kai jie neatitinka realybės. Be to, pagalvokite apie tai, kad socialiniai tinklai gali labai prisidėti prie to. Jūs lyginate savo blogiausius momentus (tuos, kuriais paprastai nesidalijama tinkle) su geriausiais kitų žmonių momentais, kurie labai dažnai yra filtruojami, kad atrodytų tobulai.
Jūs netgi galite nesuvokti, kad netyčia lyginate save su tuo, ką matote pas kitus. Galbūt iš dalies dėl to tie, kurie praleidžia daugiau laiko socialiniuose tinkluose, paprastai yra mažiau laimingi.
Lūkesčių problema yra ta, kad žmonės neretai tikisi, jog kažkas atsitiks be jokio pagrindo, nesiremiant realiais faktais.
Svarbu giliau suprasti, kiek jūsų lūkesčiai atitinka realybę ir kaip tai veikia jūsų nuotaiką. Supraskite savo lūkesčius Pradėkite nuo savo lūkesčių įvertinimo tam tikroje situacijoje. Jei norite ištrūkti iš „lūkesčių ir realybės“ spąstų, viskas susiveda į sąmoningą suvokimą.
Kai patekate į naują situaciją, paklauskite savęs, ko tikitės.
Paklauskite savęs, iš kur atsirado šie lūkesčiai ir ar jie yra realistiški.
Kai patiriate nusivylimą, pabandykite pagalvoti, kiek realistiška buvo tikėtis to, ko tikėjotės. Jeigu taip, sudarykite planą, kaip sekantį kartą galima būtų pasiekti norimą rezultatą. Jei ne, pagalvokite, kaip galėtumėte pakoreguoti savo lūkesčius.