Kaip mylimas žmogus tampa priešu

Tuokdamiesi du mylintys prisiekia vienas kitam amžiną meilę ir ištikimybę. Tačiau tikrovė gali greitai išsklaidyti švelnius jausmus, kuriuos pakeičia ginčai, susierzinimas, konfliktai ir net neapykanta. Ar įmanoma sugrįžti prie senų santykių, kad neiširtų santuoka?

Nors žmonės ir jų santykiai atrodo skirtingi, jų krizės turi tam tikrų bendrų dėsningumų. Galima išskirti keturis santuokos irimo etapus.

1. Ginčai

Romantišku santykių laikotarpiu jis ir ji prisiekia vienas kitam meilę ir absoliučiai visus konfliktus sumažina iki niekniekių, transliuoja bendrą santarvę. Aistra ir emocinis atsiskleidimas kitam sukelia iliuziją, kad idealus abipusis supratimas niekada neišnyks.

Tačiau neišvengiami skirtumai, nesutarimai, vedantys į ginčus, ilgainiui išryškėja ir tampa mylinčios poros santykių dalimi, reikalauja daugiau laiko supratimui bei bendrų sprendimų priėmimui.

Jei tarp konfliktų būna tam tikras laikotarpis, leidžiantis grįžti prie santykių stabilizavimo, tada toks bendro gyvenimo būdas gali egzistuoti ilgą laiką.

Iš pradžių vyras ir moteris nori vienas kitą džiuginti savo meile ir dėmesiu. Tačiau vėliau abu gali pastebėti, kad vis dažniau būna linkę skirti laiko tik sau. Asmeniniai partnerių poreikiai gali pasirodyti nevieningi, o tai reiškia, kad laiko ir jėgų ieškojimas partnerio silpnybėms patenkinti gali atsidurti aklavietėje. Poros santykiams gali pakenkti ir išorinės bėdos, pavyzdžiui, darbo netekimas, finansiniai sunkumai, sveikatos problemos, vaikų auginimas.

Ką daryti?

Šiame etape jis ir ji vis dar yra įsimylėję ir demonstruoja atsidavimą vienas kitam. Nors medaus mėnuo baigėsi prieš kurį laiką, partneriai vis dar džiaugiasi santykiais ir, esant galimybei, stengiasi juos sustiprinti. Abu suvokia asmeninę atsakomybę už konflikto vystymąsi ir deda pastangas išaiškinti kivirčo priežastis ir konstruktyviai jas spręsti.

Partneriai turi sąmoningai stengtis išspręsti kiekvieną iš konfliktų ir dėti visas pastangas, kad normalizuotų abipusius poreikius, apsvarstyti visas galimybes, kurios padės grąžinti santykius į teisingą kelią.

2. Priekaištai ir atsiribojimas tampa dažnu reiškiniu

Kai santykiuose įsitvirtina ginčai ir nesutarimai, o realios problemos pasitraukia į antrą planą ir lieka neišspręstos, pora tyliai pereina į rizikos zoną, kur kažkada artimi žmonės tampa oponentais.

Šis etapas vyksta atakų ir kontratakų metu aptariant problemas. Kaltindami partnerį neatsakingumu, neteisingais veiksmais, o save laikydami aukomis, jis ir ji stengiasi partnerio veiksmams suteikti neigiamą atspalvį.

Jei atsidūrėte šiame etape ir nesate pasirengęs pasiduoti nusivylimo ir pasipiktinimo jausmams, imkitės priemonių konfliktams išspręsti, neužšaldykite jų.

Ką daryti?

Kai išsakomi argumentai, partneriai pradeda neobjektyviai svarstyti vienas kito motyvus, todėl kyla daugybė skandalų. Jie vengia žiūrėti vienas kitam tiesiai į akis. Partneriai atsiriboja ir nesugeba vienas kito išklausyti. Po jų ginčų galima atsekti neigiamas kovos pasekmes, netikrumą ir nusivylimą, motyvų praradimą iš bendro partnerių gyvenimo.

3. Abejingumas

Susierzinimas gali kilti dėl nemalonios partnerio veido išraiškos, balso tono ar laikysenos. Būdami susijaudinę, partneriai būna linkę atmesti vienas kito jausmus.

Tačiau stiprėjančių ir dažnėjančių ginčų atmosferoje partneriai ir toliau gyvena kartu, nors pamažu tolsta vienas nuo kito. Šiame etape daugelis porų būna pasiruošusios kreiptis pagalbos į psichoterapeutą, suprasdamos, kad joms reikia paramos.

Ką daryti?

Šios poros yra atsidūrusios ant skyrybų slenksčio. Nesvarbu, kokį sprendimą jos priima – toliau gyventi kartu ar išsiskirti, artimi jausmai tyliai ištirps, jeigu partneriai nieko nedarys, kad ištaisytų padėtį, ir toliau vadovausis savo įprastomis taisyklėmis.

Šiame etape daugelis porų renkasi paprastesnius išeities būdus, įskaitant naujo romantiško partnerio paieškas ar kitus scenarijus, kaip panaudoti savo laiką ir energiją, kad kuo mažiau jų reikėtų skirti asmeniniams santykiams. Tokie santykiai su susvetimėjusiu partneriu gali tęstis dėl finansinės priklausomybės, dėl nekilnojamojo turto ar vaikų.

4. Karas

Pasiektas paskutinis etapas, konfliktai tampa neatsiejama bendro gyvenimo dalimi, o momentinis konfliktų protrūkis virsta noru sukelti skausmą, pagardintą įvairiausiais kaltinimais ir grasinimais.

Destruktyvių veiksmų akivaizdumas nesumažina aistrų intensyvumo.

Bendras gyvenimas dabar kupinas abiejų partnerių pykčio, demonstruojančio jų empatijos praradimą. Iš išorės jie gali atrodyti kaip normali, mylinti pora, tačiau iš tikrųjų jų nepakantumas vienas kitam jau perpildė santykių kantrybės taurę, iš visų jausmų vienas kitam liko tik skausmas ir neapykanta.

Ką daryti?

Paprastai šiame etape abu rodo norą kategoriškai nutraukti santykius. Kai viltis įveikti atotrūkį nereali, tuomet prasminga atsisakyti tolimesnių kaltinimų ir savęs kankinimo bei pereiti prie taikaus skyrybų aptarimo.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *