Kaip vaiko smegenys fiksuoja suaugusiųjų signalus

Mokslas jau seniai įrodė, kad mūsų grubūs ir įžeidžiantys žodžiai, pašaipos, patyčios, išsprūdusios iš nuovargio, bejėgiškumo ar net turint pačių geriausių ketinimų, tvirtai įsirėžia į vaiko psichiką. Visa tai negatyviai veikia elgesį ir emocinę raidą, įtakoja vaikų sėkmę mokykloje, taip pat ir jau suaugusio žmogaus gyvenimą.

Norėčiau pakalbėti apie tai, kaip tokius signalus užfiksuoja vaikų smegenys.

Juk ne kiekviena įžeidžianti frazė ar negatyvus veiksmas pavirsta trauma.

Kaip tai suveikia?

Jeigu suaugusiojo žodžiai ar veiksmai vaiko adresu suformuoja neuroninį ryšį tarp regos, klausos ir lytėjimo-raumenų sensorinių kanalų, toks signalas įrašomas.

Pirmasis pavyzdys – „Užsičiaupk. Nesielk kaip kvailys“.

Mamos žodžiai, kai vaikas pradeda „atakuoti“ klausimais, o ji užsiėmusi.

Mamos veide – nepatenkinta grimasa veide, ji trūkteli vaiką už rankos, pakelia balsą.

Viskas. Darbas atliktas. Smegenys įrašė štai ką:

„jeigu man kažkas įdomu, norisi kažką sužinoti, paprašyti pagalbos, ant manęs rėkia, rodomas nepasitenkinimas, mane palaikė kvailu ir fiziškai sustabdė.”

Smegenys formuoja programą – „jeigu aš uždavinėju klausimus ir kreipiuosi į ką nors pagalbos – aš kvailas.”

Jeigu toks suaugusiojo elgesys kartosis, vaikui bus itin sunku kreiptis pagalbos, deklaruoti save. O vėliau tokių vaikų tėvai skundžiasi, kad jie yra nepasitikintys savimi ir agresyvūs, turi sunkumų mokykloje, yra užsidarę.

Antrasis pavyzdys

Mokymosi mokykloje pradžia. Jeigu tėvai/mokytojai pyksta, kai vaikui kas nors nesiseka (rašyti, skaičiuoti, skaityti), jeigu jie tai akcentuoja, susierzina, šaukia ir netgi muša vaiką dėl to, kad jis nesupranta, yra pernelyg lėtas ar apimtas nerimo – smegenys formuoja naujus neuronų ryšius – mokytis sunku, sudėtinga, nemalonu ir netgi gali būti pavojinga.

Tokių vaikų ir suaugusiųjų savo praktikoje sutinku pakankamai dažnai.

Vaiko smegenys lengvai ir greitai sukuria bet kokius neuronų ryšius, o tai reiškia, kad mes, suaugusieji, galime sąmoningai kurti teigiamas neuronų jungtis, pažymėdami pergales, džiaugsmingus išgyvenimus, iš klaidų pasisemdami patirties.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *