Kam vaikams apkabinimai?

Kam vaikams apkabinimai? Kuo jie ypatingi? Kaip jie paveiks tolimesnį vaiko gyvenimą? Kas nutinka vaiku reikšmingų suaugusiųjų glėbyje?

Iškart po gimimo vaikas atsiduria pasaulyje, kuriame nėra įprastos ribotos erdvės, kur daug triukšmo, šviesos, svetimų balsų ir pan. Vaikas išsigąsta. Jis nežino, kas tai per garsai ir nauji pojūčiai. Kad pasijaustų saugus, vaikui reikia pabūti mamos glėbyje. Mama buvo jo gyvybės šaltinis visus 9 mėnesius, jis pažįsta jos kvapą, balsą. Ir patekdamas į jos glėbį, kūdikis supranta, kad tai – stabilumo, ramybės oazė, kurioje galima atsipalaiduoti ir jaustis saugiai.

Pirmaisiais gyvenimo metais vaikas mamą laiko savo pratęsimu ir būtent ji jam yra svarbiausias suaugęs žmogus, kad galima būtų pajausti ramybę. Kartais mamą pakeičia močiutė ar auklė.

Kai vaikas auga, jam vis mažiau reikia mamos ar kitų reikšmingų suaugusiųjų apkabinimų.

Arčiau 3 metų, vaikas labiau socialiai adaptuojasi, susipažįsta su vis daugiau žmonių. Tačiau kiekvieną kartą, kai jo gyvenime iškyla problema, su kuria jis negali susidoroti, vaiką apima baimė, emocijos, kurių jis vis dar nemoka valdyti, dėl to jis ieško mylimo žmogaus glėbio. Būtent žmogiškos šilumos, o ne vien žodžių ar veiksmų.

Jei kurį laiką stebėsite vaikus iki 7 metų, pamatysite, kad baimės, skausmo momentais jie instinktyviai bėga į artimo žmogaus glėbį. Kai vaikai pyksta, jie žmones stumia nuo savęs, bet tuo metu jiems reikia ir apkabinimų. Nes kai vaikui blogai, jam būtina, kad šalia būtų kažkas artimas, palaikytų, padėtų susitvarkyti su jausmais ir emocijomis.

Vaikai iki 7 metų negali kontroliuoti savo emocijų. O emocijos juos užplūsta, užvaldo ir kontroliuoja jų elgesį. Tai susiję su smegenų vystymusi. Tik suaugusieji sugeba valdyti emocijas, analizuoti, pasirinkti iš jų tinkamas. Smegenų žievė pilnai susiformuoja tik sulaukus 16-18 metų.

Apkabinimai – svarbus kūniškas kontaktas, kurio metu vaikas gauna ne tik šilumos ir palaikymo, jis jaučiasi mylimas, reikalingas, reikšmingas.

Jei vaiko neapkabina reikšmingi suaugusieji, kai jam to reikia, jis pradeda ieškoti šios šilumos pas kitus žmones. Ir gali atsidurti svetimo dėdės ar tetos rankose…

Apkabinimai svarbūs ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Kito žmogaus glėbyje gauname daug pozityvių jausmų, kurie padeda patenkinti savo poreikį nebūti vienam, jaustis reikalingu, svarbiu, vertingu. Apkabinimai padeda mums tai pajusti kūniškai.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *