Psichologo ANTIpatarimai tėvams, kurie kategoriškai nenori palaikyti savo vaiko sunkią akimirką
Kuo daugiau vaikui nenaudingų patarimų
Būtinai pertraukite vaiką, kai jis kalba apie savo problemą, ir detaliai papasakokite jam, kaip jūs išgyvenote panašią patirtį savo pačių vaikystėje. Kalbėkite apie tai, kaip „reikėjo pasielgti“ arba „kaip jam reikėjo reaguoti“ į situaciją, juk jūs esate suaugęs ir žinote geriau.
Nuvertinkite jo problemos svarbą
Kokių problemų apskritai gali turėti vaikas! Štai jūs esate suaugęs, jūs iš tiesų turite problemų, vaikui dar visas gyvenimas prieš akis, o jis staiga nusprendė dėl kažko kankintis.
Geriausia palaikyti jį tokiomis frazėmis:
-
„Visa tai neverta tavo ašarų!“
-
„Nieko baisaus nenutiko“
-
„Nereikia nervintis dėl tokių niekų”
-
„Viskas praeina ir tai praeis”
Visos šios frazės, be jokios abejonės, labai paguos ir padrąsins vaiką.
Uždrauskite jam rodyti savo emocijas
Net negalvokite nerimą ar baimę jam keliančioje situacijoje klausinėti vaiko apie jo jausmus ir emocijas, ką jis apskritai gali apie tai suprasti?
-
„Neverk“
-
„Nereikia taip pergyventi“
-
„Suimk save į rankas – tu juk vyras“
-
„Ko verki kaip mergaitė“
Tokie padrąsinimai garantuotai išmokys jūsų vaikus paslėpti savo jausmus kuo giliau – slėpti ne tik nuo tokių tėvelių ir mamyčių, bet ir nuo savęs.
Būtinai įvertinkite vaiko problemą
„Aš gi tave įspėjau“, „Aš gi tau sakiau”, „Reikėjo anksčiau apie tai pagalvoti”, „Kaip galima būti tokiu naiviu/kvailu?”…
Jūs juk esate tėvai ir jums būtina vertinti savo vaiką – būtent vaiką, o ne jo jausmus ar poelgius! Pasakykite vaikui, koks baisus yra jį supantis pasaulis, pasistenkite, kad net menkiausia problema nedrumstų jo laimės, kad vaikas niekada neišmoktų savarankiškai tvarkytis su gyvenimo sunkumais.
Dalinkite jam tuščius pažadus
„Viskas praeis“, „Viskas bus gerai” – nuolat kartokite šiuos žodžius, kai pajutote vaiko nerimą. Galite netgi užsiimti savo reikalais, kol vaikas jums pasakoja apie jam nerimą keliančią situaciją, tačiau pažadėti, kad viskas bus puiku, net nepamėginus įsigilinti į atžalos problemą – šventas reikalas!
Dar kartą primename – visa tai yra žalingi patarimai.
Rūpinkitės savo vaikais, būkite šalia, išklausykite ir išmokite juos išgirsti, kalbėkite apie savo emocijas ir klauskite apie vaikų emocijas įvairiose situacijose. Mylėkite juos ne už jų poelgius, o už tai, kad jie yra šalia jūsų