Kodėl reikia riboti laiką, kurį vaikai praleidžia su išmaniaisiais

Pediatrai ir vaikų psichologai pataria apskritai neduoti mobilių telefonų vaikams iki 1,5 -2 metų ir griežtai kontroliuoti laiką, kurį vyresni vaikai praleidžia su išmaniaisiais. Prieš nagrinėdami ekspertų rekomenduojamus apribojimus, turime suprasti, kuo išmanieji gali pakenkti vaikams.

Miego sutrikimai

Tyrinėtojai iš Birbeko universiteto stebėjo 715 nuo 6 iki 3 metų amžiaus vaikų ir išsiaiškino, kad mažyliai, žaidžiantys su išmaniaisiais ir planšetėmis miega mažiau nei vaikai, kurie to nedaro. Mokslininkai paskaičiavo, kad kiekviena valanda su išmaniuoju – tai minus 15,6 minučių miego.

Kaip teigia Timas Smitas, vienas iš tyrinėtojų, iš pirmo žvilgsnio tai visa nedaug, tačiau teisingam mažų vaikų vystymuisi svarbi kiekviena miego minutė. Kaip rodo tyrimo duomenys, miego trukmės sumažėjimas per pirmuosius du gyvenimo metus gali turėti ilgalaikes pasekmes vystymuisi. Miego režimo pažeidimai siejami su tolimesnėmis problemomis su psichine ir fizine sveikata, kognityviu išsivystymu ir pažangumu moksle.

Itin kenkia išmaniųjų naudojimas prieš nakties miegą. Ekranai skleidžia taip vadinamą mėlynąją šviesą, kuri, mokslininkų nuomone, daro įtaką cirkadiniams ritmams ir slopina miego hormono melatonino išsiskyrimą. Tai pasakytina ir apie vaikus, ir apie suaugusius.

Įtaka psichikai

Pastebėta, kad sulig kiekviena nauja karta vis daugiau hiperaktyvių vaikų. Ryškūs ir greitai besikeičiantys vaizdai ekranuose dar labiau sužadina nervų sistemą, kas pakankamai kenksminga tuo laikotarpi, kai ji aktyviai formuojasi.

Tėvai gali pakišti vaikui elektroninį žaisliuką, kad jį nuramintų, net neįtardami, kad tuo jie tik dar labiau skatina jo impulsyvumą.

Taip pat mokslininkai sieja technologijų prieinamumą su vaikiškos agresijos ir psichinių ligų didėjimu. Suaugusieji, turintys nervų sistemos sutrikimų, patvirtins, kad viena iš geriausių gydytojų rekomendacijų – riboti laiką prie ekrano, ar tai būtų televizorius, ar kompiuteris. O ką jau kalbėti apie mažylius.

Fizinės sveikatos problemos

Vaikams labai svarbus fizinis aktyvumas. Tai norma, kai vaikas daug juda. O elektronika naudinga tik smulkiajai motorikai: mažyliai, kurie aktyviai naudojasi išmaniaisiais, geriau išsivystę šioje srityje už kitus bendraamžius. Tačiau visame kitame elektronika slopina fizinį aktyvumą, prasideda problemos su laikysena, nereikalingu svoriu.

Taip pat neverta pamiršti ryškių mirgančių ekranų poveikio regėjimui. Dar viena grėsmė – radiacija: mobilius įrenginius Pasaulio Sveikatos organizacija vertiną kaip galimą kancerogeną. Augantis vaiko organizmas patiria negatyvų spinduliavimo poveikį.

Bendravimo įgūdžių trūkumas

Kai tėvai atsiperka nuo vaiko išmaniuoju, šis praranda galimybę mokytis. Kad įgytų svarbių bendravimo įgūdžių, vaikas turi turėti regimą ir liečiamą kontaktą su tėvais. Vaikas turi mokytis kalbėti, atpažinti emocijas, paprasčiausiai leisti laiką su mama ir tėčiu, žaidžiant naudingus žaidimus.

Tyrimas, kuriame dalyvavo grupė šeštokų, parodė, kad tie, kurie eksperimento metu nesinaudojo elektronika, geriau atpažindavo emocijas.

Jeigu tą laiką, per kurį vaikas turi sąveikauti su žmonėmis, jis praleidžia su elektroniniais žaislais, ateityje tai atsilieps giminystėms ryšiams, komunikacijoms su kitais žmonėmis, santykiams su pačiu savimi ir emociniam intelektui.

Vystymosi sulėtėjimas

Mažyliai tyrinėja pasaulį daugiausiai apčiuopomis, jiems būtina jausti formas ir paviršius. Jeigu su spalvomis ir naujų žodžių mokymusi planšetės susidoroja kuo puikiausiai, tai tūrinių objektų vaikas tokiame įrenginyje pačiupinėti niekaip negali.

Kai ateina laikas į mokyklą, trečdalis vaikų atsilieka savo išsivystymu, kas atsiliepia pažangumui. Ir tai susiję būtent su prisirišimu prie elektronikos vos ne nuo vystyklų.

Taip pat gydytojus neramina tai, kad su elektronika praleidžiamo laiko ilgėjimas sumažina vaikų sugebėjimą koncentruoti dėmesį, mokytis ir įsiminti: sukelia taip vadinamą skaitmeninę demensiją.

Nuo kokio amžiaus vaikas gali naudotis mobiliais įrenginiais

Amerikos pediatrų asociacija anksčiau rekomendavo apskritai neduoti išmaniųjų vaikams iki dviejų metų. Dabar rekomendacijas sušvelnino: vaikai nuo 1,5 metų gali žaisti, tačiau tik su amžių atitinkančiu turiniu ir su tėvų priežiūra.

Vaikams nuo 2 iki 5 metų patariama apsiriboti viena valanda per dieną. Vaikams nuo 6 iki 12 metų, pediatrų nuomone, galima skirti ne daugiau kaip 2 valandas per dieną.

Taip pat egzistuoja keli principai, kurie padės nubrėžti protingas ribas:

  • Išmanieji neturi trukdyti fiziniam aktyvumui, žaidimams ir miegui;
  • Geriausia kaitalioti kas 15-20 minučių žaidimus su išmaniaisiais ir fizinį aktyvumą;
  • Nereikia duoti vaikams žaisti su išmaniaisiais prieš kelias valandas iki miego;
  • Nereikia duoti vaikui išmaniųjų, kai jis kelia isterijas arba pakeičia elektronika asmeninį dėmesį.

Kokios naudos vaikas gali gauti iš išmaniųjų

  • Kai jau buvo minėta, svarbus ne tik laikas, bet ir tai, kuo būtent vaikas užsiima.
  • Pirmenybę teikite interaktyvioms pramogoms, tegu bus daugiau ugdančių programėlių, negu pramoginių video;
  • Neduokite vaikui žaidimų su greitai besikeičiančiais paveiksliukais ir pernelyg ryškiomis nenatūraliomis spalvomis. Taip pat sumažinkite ekrano ryškumą;
  • Naudokitės planšete ar telefonu kartu su vaiku: rodykite, kaip atliekamos užduotys, kartu pieškite, siųskitės žaidimus, kuriuose reikalingas tėvų dalyvavimas;
  • Neverta vaiko ilgam palikti su išmaniuoju vieno. Jeigu pajungtas internetas, nustatykite apribojimus, kad negalėtų parsisiųsti netinkamo turinio ar užeiti į netinkamus tinklapius;
  • Sekite, kad išmanusis nebūtų pernelyg arti vaiko akių. Optimalus atstumas – 40 cm.

Be visų išvardintų pavojų, išmanieji turi nemažai pliusų vaiko vystymuisi. Be to, šie įrenginiai – tai mūsų laikmečio realija, nuo kurių niekur nepasislėpsi. Todėl į vaiko ir elektronikos santykius derėtų žvelgti be fanatizmo. Tik nepamirškite, kad be protingų apribojimų, išmanieji gali pakenkti ir vaikams, ir tėvams.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *