Vaikų auklėjimo metodai

Kokį auklėjimo modelį pasirinkti: keturi variantai

Suaugusio žmogaus sėkmė ir klaidos ateina iš vaikystės. Kiek žmogus bus pasitikintis savimi ar užguitas – priklauso nuo tėvų, tiksliau, nuo jų taikomo auklėjimo modelio.

Seniau apie tai nebuvo pernelyg galvojama ir viskas priklausė tik nuo mokyklos ir tėvo diržo. Dabar viskas kitaip.

Taigi – šiek tiek apie vaikų auklėjimo modelius, jų skirtumus ir pasekmes.

Autoritarinis stilius

Griežta tėvų kontrolė, visus sprendimus, ko reikia vaikui, priima tėvai. Jie šventai tiki, kad linki gero savo vaikams ir kad tik šitaip jie užaugs sėkmingais ir laimingais.

Vaikai tokiose šeimose iš tikrųjų tampa puikiais mokiniais, įvairiausių konkursų nugalėtojais, tačiau psichologine prasme situacija apverktina.

Suaugusiame gyvenime šie žmonės susiduria su emociniu perdegimu, pernelyg vėlai pradeda ieškoti savęs, ne visada jiems tai gaunasi, arba labai ilgai trunka.

O būna, kad vaikai nuo pat mažens pradeda prieštarauti savo tėvams ir visais įmanomais būdais, tame tarpe ir neadekvačiais, maištauti.

Liberalus stilius

Apie tai svajoja be kuris vaikas. Tėvai nedraudžia, nesikiša ir leidžia savarankiškai rinktis užsiėmimą pagal savo skonį.

Tėvai leidžia mažiesiems pažinti gyvenimą bandymų ir klaidų keliu, tačiau paauglystėje vaikai pradeda suvokti, kad tėvų dėmesio ir meilės jiems vis dėlto per mažai, reikia ir kitų žmonių meilės, palaikymo ir pripažinimo.

Dėl to atsiranda tarpusavio nesupratimas, daug karštų ginčų, abipusių priekaištų ir kitokio abipusio negatyvo.

Globojantis stilius

Panašus į autoritarinį stilių, tik švelnesnis. Profesionalų tarpe toks modelis dar vadinamas hipergloba – apie jo žalą jau ir taip daug visko prirašyta.

Tėvai labai aršiai saugo vaiką nuo visko blogo, kas ateina iš išorinio pasaulio. Rezultatas – ta pati totali kontrolė ir ribojimas.

Vaikai užauga bejėgiai, nesavarankiški. Ateityje susiduria su problemomis – padidėjusiu nerimu ir kitais ne pačiais maloniausiais traumuoto žmogaus simptomais.

Demokratiškas stilius

Sėkmingiausias modelis visų aprašytų fone. Bendravimas grindžiamas abipuse pagarba.

Tačiau būdami viename lygyje su vaiku, tėvai turi būti pasirengę tam, kad vieną dieną vaikas pareikš apie savo teises ir pareigas jų adresu.

Šis modelis gali būti sėkmingas tik tada, jei vaikai yra paklusnūs ir supranta, ką tėvai jiems leidžia daryti.

Tokiu atveju yra tikimybė užauginti savimi pasitikintį, drausmingą ir savarankišką žmogų.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *