Lengva patarti – kodėl geriausius sprendimus priimame už kitus

Voterlu universiteto (Kanada) ir Mičigano universiteto (JAV) psichologai atliko tyrimą, kurio rezultatai rodo, kad kitam patarti daug paprasčiau, jei pačiam priimti sprendimą. Mokslininkai netgi pasiūlė priemones, kurios leistų lengviau priimti sunkų sprendimą.

Eksperimento autoriai pasiūlė šimtui dalyvių (visi jie buvo ilgalaikiuose santykiuose) įsivaizduoti, kaip jie sureaguos į neištikimybės situaciją. Vienu atveju, jeigu tai nutiktų su jais pačiai, kitu – jeigu tai nutiktų kažkam kitam. Paskui tyrimo dalyviams buvo užduotas klausimas apie galimus jų veiksmų variantus – kaip jie veiktų patys ir ko pasiūlytų imtis savo draugui.

Kai teko priimti sprendimus patiems, jie buvo mažiau protingi nei tais atvejais, kai reikdavo patarti kitam. Priimant sprendimą už save, tyrimo dalyviai dažniau „negailestingai nutraukdavo ryšius su praeitimi“ – elgėsi ryžtingiau, impulsyviau, beveik neieškojo kompromisinių sprendimų, nesvarstė skirtingų veiksmų variantų iš ilgalaikės perspektyvos pozicijų.

Paskui tyrimo dalyviams buvo pasiūlytas antras eksperimentas, kurio metu klausimo formuluotė buvo šiek tiek pakeista. Pusei tiriamųjų buvo pasakyta: „Įsivaizduokite save situacijoje, kai jūs tampate neištikimybės auka. Paklauskite savęs, kodėl jaučiate šiuos jausmus?“ Likusiems tas pats klausimas buvo suformuluotas taip: „Kodėl jis jaučia šiuos jausmus?“

Pasirodo, kad pakanka grynai lingvistinio niuanso, kad antrosios grupės tyrimo dalyvių veiksmai taptų labiau pasverti ir jie pradėtų ieškoti kompromisų. Žodis „jis“ pavertė juos iš veiksmų subjekto į objektą, tarsi „ištraukė“ iš nemalonios situacijos ir leido pakeisti matymo kampą.

Iš viso to, kas pasakyta anksčiau, galima daryti vieną išvadą – sudėtingoje gyvenimiškoje situacijoje, prieš priimdami sprendimą, patys sau atpasakokite susiklosčiusius įvykius. Tarsi mokykliniais metais parašykite sąsiuvinyje trumpą pasakojimą, pradėdami jį žodžiu „jis“ arba „ji“. Ir, žinoma, nepamirškite paklausti geriausio draugo patarimo.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *