Liūdesio mechanizmas – kas vyksta mūsų smegenyse, kai būname nusiminę

Liūdesys yra viena iš prigimtinių žmogaus emocijų. Kiekvienas iš mūsų periodiškai pajuntame susierzinimą, prislėgtumą, džiaugsmą, dvasinį pakilimą ar liūdesį. Pastaroji emocija duoda smegenims ypatingus signalus. Tokiais momentais žmogus stipriau jaučia alkį, nuovargį, nori pasišalinti, atsiribot, gali pravirkti.

Mokslininkai tyrimais nustatė, kad smegenys yra stipriai priklausomos nuo nuotaikos. Smegenis veikia įvairios emocijos: ir teigiamos, ir neigiamos.

Smegenys ir nuotaika – abipusė priklausomybė

Liūdesys veikia kūno metabolizmo procesus. Mokslininkai vis dar bando išsiaiškinti, kokie pokyčiai atsiranda smegenyse po traumų, gedulo, iliuzijų žlugimo, nuoskaudų išgyvenimo.

Empatijos vaidmuo

Liūdesys – atpažįstama emocija. Mes juk beveik akimirksniu pastebime, kad kažkas nusiminęs ar liūdi. Mes stengiamės mintyse atsidurti jo kailyje ir užjaučiame jį. Taip pasireiškia empatija.

Smegenims reikia energijos

Kai žmogus patiria stresą,įtampą, jo smegenys ima dirbti aktyviau. Ką tai reiškia? Pirmiausia tai, kad smegenys ir nuotaika yra glaudžiai susiję.

Mokslininkai nustatė, kad nusiminusio žmogaus smegenys įjungia į darbą 70 įvairių zonų. Kai mes liūdime, būname linkę labiau susimąstyti (mintyse sprendžiame problemas). Šiame procese veikia hipokampas, kaktinė smegenų žievės sritis, smilkinių sritys ir dar kelios smegenų zonos.

Paprastai smegenys sunaudoja apie 20 proc. žmogaus energijos, tačiau liūdesio būklėje gerokai daugiau. Tada organizmui reikia didesnio kiekio gliukozės. Štai iš kur atsiranda mūsų potraukis saldumynams, kai nusimename.

Kai kyla noras paverkti

Ašaros skirtos akies obuoliui drėkinti ir valyti. Tačiau vadinamosios „emocinės ašaros“ veikia kitaip. Jau minėjome, kad smegenys ir nuotaikos yra susiję. Ašaros yra pati tikriausia nusiraminimo priemonė. Ir liūdesio emocija dažnai išreiškiama ašaromis.

Po verkimo smegenys paskatina endorfinų gaminimąsi. Ir žmogus pajunta palengvėjimą. Todėl nesigėdykite verkti, jeigu jaučiate tam poreikį.

Beje, žmogus yra vienintelė būtybė žemėje, sugebanti pravirkti ir iš nevilties, ir iš laimės.

Sudėkite jausmus į lentynėles ir gyvenkite toliau

„Liūdnos“ smegenys išskiria mažiau serotonimo ir neurotransmiterių, kurie skatina motyvaciją. Kai mes nesusidorojame su stresu, negalime susitaikyti su problema, serotonino trūkumas organizme iššaukia sudėtingesnius sutrikimus. Prie jų galima priskirti depresiją, obsesinį kompulsinį sutrikimą ir pykčio priepuolius.

Todėl svarbu mokytis ieškoti vidinių resursų, įprasti laiku nusiraminti, kad galėtume toliau normaliai gyventi.

Liūdesys mus moko gyventi. Mes stengiamės įveikti kliūtis, sunkumus, daryti išvadas, analizuoti gyvenimo pamokas. Ir tampame stipresni. Juk mes dar turime ištiesti pagalbos ranką tam, kuris liūdi šalia mūsų.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *