Nuoskauda – tai neigiamas išgyvenimas, ryški emocinė reakcija į traumuojančią situaciją. Nuoskauda nėra bazinis jausmas. Įsižeisti, užpykti mes išmokstame vaikystėje ir dažnai „tobuliname” šį įgūdį visą likusį gyvenimą. Nuoskauda – tai negatyvi emocija, kuriai dažnai būdingas ilgalaikis pergyvenimas ir neigiamos pasekmės.
Nuoskaudos jausmas turi daug komponentų, jis labai nevienareikšmis. Kai mus įskaudina, jaučiame pyktį, neviltį, nusivylimą ir ištuštėjimą. Patirdami daugybę nemalonių emocijų, prarandame pasitikėjimą savimi ir jaučiame neatitikimą tarp apsisprendimo ir išorinio požiūrio į save. Pagrindinis nuoskaudos pavojus slypi bumerango efekte. Taip, įsižeidę ir pykdami ant kito žmogaus, mes pirmiausiai pakenkiame sau patiems. Štai kodėl nuoskauda gali įjungti destruktyvius ir skausmingus procesus mūsų pačių organizme. Tai ir psichologinis, ir fizinis disbalansas.
Priešiškumas skriaudėjui pažadina mumyse norą sumažinti iki minimumo kontaktavimą ir iki maksimumo – distanciją. Kartais nuoskauda lyginama su pasąmoningu noru atsikratyti skriaudėjo, jį „nužudyti”, sunaikinti. O kadangi nuoskauda yra jausmas-bumerangas, mes tuo pačiu naikiname, „žudome” patys save.
Nuoskaudos priežastys
Nepagrįsti lūkesčiai. Kažko tikėjotės, jau buvote sugalvoję scenarijų ir iš anksto mėgavausi triumfu. Tačiau lūkesčiai nepasiteisino ir jus rimtai įžeidžia tasai žmogus, su kuriuo siejote savo idėjas. Problema ta, kad žmogus, ant kurio įsižeidėte, galėjo net nežinoti apie jūsų idėjas ir vizualizacijas, kadangi jūs net nepasivarginote jo informuoti, ko, tiesą sakant, iš jo norėjote. Iš to susiformuoja ginčo, konflikto situacija, kurią galima išspręsti sąžiningu pokalbiu – ir kuo greičiau, tuo geriau.
Užgauta savimeilė. Neteisingas kaltinimas, „spyris” į silpną ir jautrią vietą, įžeidinėjimai veda į slogią būseną, verčia mus vėl ir vėl galvoje sukti situacijos „filmą”, atgaline data sugalvojant vis naujų ir naujų atkirčių agresijai.
Manipuliacija. Žmogus užpyksta, kad kitas pasijustų kaltas ir šitokiu būdu galima būtų išpešti iš jo kokios nors naudos.
Kaip elgtis?
Įžeistas žmogus fiziškai jaučia negatyvų emocijų poveikį savo organizmui. Nuoskauda – tai destrukcija. Sunkumo jausmas, nuovargis, apatija – visa tai yra nuoskaudos sukelto streso pasekmės. Pirmiausiai turime suvokti, kad įsižeidę ant skriaudėjo, mes nuskriaudžiame ir patys save. Nuoskaudos jausmas – tai išimtinai asmeninis išgyvenimas.
Gebėjimas harmoningai jaustis aplinkoje, suvokti savo poreikius ir ribas, padės iki minimumo sumažinti neigiamas nuoskaudos pasekmes ir išmokys psichiką reaguoti kitaip. Atminkite, kad jeigu su jumis buvo elgiamasi išties bjauriai, patiriamos neigiamos emocijos kenkia visų pirma jums patiems.
Labai dažnai jus įžeidęs asmuo net neįtaria apie tai, kad jus įskaudino. Kitaip sakant, jūs pergyvenate, patys save „ėdate”, griaunate savo emocinį foną, o skriaudikas net neįtaria apie visą tą jūsų patiriamų emocijų fejerverką ir, greičiausiai, planuoja su jumis bendrauti, kaip ir anksčiau. Atviras pokalbis – pats geriausias būdas sureguliuoti situaciją.
Pasirūpinkite savimi. Emociškai išsekęs žmogus linkęs pereiti į mentalinę pasipiktinimo būseną. Aplinkos pakeitimas, trumpos atostogos, jei tai įmanoma, padės atsigauti ir permąstyti situaciją.
Padėkokite už patirtį ir paleiskite. Kad ir kaip banaliai tai skambėtų, bet kartais išties verta pasakyti „ačiū, kad taip atsitiko”. Barnis, netektis, neteisybė – tai jūsų patirtis, grūdinimasis ir stiprybė. Dabar jūs žinote, kad gali atsitikti ir tokių dalykų. Situacija nueis į praeitį, o stiprybė ir išmintis liks su jumis.