Santykių srityje visko pasitaiko. O nuvertinimas – vienas iš tų negatyvių reiškinių poros santykiuose, kuris daro neigiamą įtaką artumui ir pasitikėjimui partneriu.
Nuvertinimas gali pasireikšti įvairiais būdais – tai gali būti nesąmoningas, o kartais ir tyčinis partnerio savybių, jausmų ar privalumų menkinimas, žeminantys pasisakymai, poreikių ignoravimas, kritika ir pažeminimas.
Žmogus, nuolat susiduriantis su nuvertinimu iš artimųjų pusės, gali patirti rimtų problemų: smuks savivertė, prasidės depresija, atsiras beprasmiškumo ir nereikalingumo jausmas, o tai gali sukelti konfliktus ir santykių krachą.
Dažnai šio reiškinio priežastimi tampa žema savivertė, nepakankamas emocinis intelektas ir empatija, kontrolės troškimas.
Daug žmonių, kenčiančių nuo žemos savivertės, nesąmoningai menkina kitus, kad pasijaustų geriau kito žmogaus sąskaita. Kitiems būdingas elementarus nesugebėjimas suprasti, „kaip jis jausis, jeigu aš jam tai pasakysiu“. O kai kurie tiesiog siekia kontroliuoti santykius ir partnerį ir žemina kitus, kad galėtų jais manipuliuoti.
Kaip galima būtų pakeisti tokį neadekvatų bendravimą su nuvertinimo elementais?
Svarbiausia – atvirai aptarti savo jausmus ir poreikius. Nenutylėti jausmų, kuriuos jums sukelia nuvertinimas. Paaiškinti partneriui, kodėl tam tikri dalykai yra svarbūs būtent jums ir kodėl jums reikalingas jo palaikymas.
Nebijokite nusibrėžti ribų ir atvirai pasakyti, kas jums nepriimtina. Ir patys nepamirškite atsargiau elgtis su partnerio ribomis.
Padirbėkite su savimi, kad taptumėte labiau pasitikintys savimi, labiau savarankiški ir turėtumėte savo pasaulėžiūrą, vidinį tvirtumą ir atramos tašką, kad joks nuvertinimas pasaulyje nebegalėtų išmušti jūsų iš kelio.
Nuvertinimas bet kokiuose santykiuose gali būti žalingas žmogaus psichologinei būsenai ir patiems santykiams.
Būkite dėmesingi savo reakcijoms ir emocijoms ir sąmoningiau spręskite bet kokias problemas.
Būkite atidesni savo partneriui, pabandykite suprasti, kas jam dabar svarbu ir kur reikalinga jūsų parama.
Labai dažnai pakanka tiesiog šiek tiek pagalvoti, prieš ką nors pasakant.