Paauglio emocinę duobę išduodantys ženklai

Kartais po vaiko ar paauglio savižudybės jo draugai ir artimieji sako net neįtarę, kad jis tam ruošėsi, nes buvo linksmas, bendraujantis. Vis dėlto netikėtai pasikeitęs, neįprastas ar keistas jauno žmogaus elgesys gali byloti apie tai, jog jis svarsto apie savižudybę.

Skubotų išvadų daryti nereikia, bet psichologai tokiu atveju ragina tėvus paklausti vaiko, ar viskas jam gerai, pakalbėti su mokytojais, pasidomėti draugų nuomone.

Visada atkreipkite dėmesį į šiuos įtarimą keliančius ženklus.

* Jeigu iš prigimties aktyvus, draugiškas, nuolat su visais bendraujantis jūsų vaikas staiga ima pradingti kokiai dienai ir tampa nepasiekiamas net telefonu. Tikėtina, kad jis norėjo pabūti vadinamajame savo kiaute tik su savimi, su savo jausmais. Tačiau grįžęs jis vėl kaip niekur nieko įsilieja į bendravimą.

* Jeigu paauglys ima rūkyti arba gerti, nors dar neseniai buvo priešiškai nusiteikęs prieš žalingus įpročius. O gal priešingai – buvo linkęs išgerti alaus, bet staiga to atsisakė nieko neaiškindamas.

* Jei staiga vaikas tapo irzlesnis be priežasties ar kaip tik pradėjo į viską žvelgti su šypsena, mokykloje ar namuose iškilusias problemas nuleisti juokais.

* Jeigu vaikas anksčiau kalbėdavo telefonu prie visų, o dabar pradėjo slėptis, išeiti į kitą kambarį – to taip pat nepraleiskite pro akis. Ir ypač jei pokalbio metu darosi piktas.

* Jeigu netikėtai pasikeitė jūsų vaiko artimų draugų ratas. Pavyzdžiui, darnioje ir inteligentiškoje šeimoje augantis paauglys staiga susidėjo su didžiąją dienos dalį gatvėse, kiemuose leidžiančia ir mokyklą retai lankančia kompanija.

* Jeigu vaiko kalboje ėmė dažnėti tokie pasakymai: „Man viskas atsibodo“, „Tuoj mesiu viską“, „Nenoriu gyventi“. Tokie spontaniški posakiai kartais gali atrodyti nepavojingi, tačiau reikėtų bandyti išplėtoti pokalbį su vaiku, kodėl jis taip kalba. Galima vaiko nespaudžiant paklausti, ar jis kada nors nėra galvojęs apie savižudybę. Net mokslinių tyrimų yra įrodyta, kad kalbėjimas apie savižudybę jos neskatina, o kaip tik padeda išvengti. O gal pats vaikas pradėjo domėtis savižudybės tema. Jis nesako, kad pats apie tai svarsto, bet kalba apie kitų artimųjų mirtį.

* Jei linksmas, aktyvus vaikas ar paauglys, pavyzdžiui, klausėsi klasikinės muzikos, bet staiga jo kambaryje ėmė skambėti niūrios dainos, tranki muzika, jis ėmė žiūrėti liūdnus ar siaubo filmus.

* Jei niekada neturėjęs problemų dėl disciplinos ar nemigos vaikas ima į mokyklą vaikščioti neišsimiegojęs, atrodo pavargęs, užtinusiomis akimis. Draugams vidury nakties rašo žinutes, nors dar neseniai 23 valandą jo mobilusis telefonas jau būdavo padėtas į šalį.

* Jeigu vaikas ar paauglys staiga tapo abejingas iki tol savo mėgstamai veiklai, nebenori laiko leisti su draugais. Tokiu atveju būtų naudinga pakalbėti su vaiku, bandyti išsiaiškinti, kodėl taip vyksta, o ne versti jį grįžti prie savo pomėgių.

*Jei ėmė prastėti vaiko mokymosi ar sporto rezultatai. Tai gali byloti apie prastą emocinę sveikatą.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *