Pasaulyje, kur nieko netrūksta, norėjimas atrasti geriausia mums gali pateikti labai nemalonių siurprizų. Priklausote pirmai kartai žmonijos istorijoje, kuri gali spręsti ne tik kur gyventi ir kokią profesiją rinktis (tokie fundamentalūs pasirinkimai dabar atrodo lyg įgimta teisė), bet ir tai, ar pirkti 32, 42 ar 52 colių įstrižainės plokščiaekranį, skystųjų kristalų ar plazminį televizorių.
Kiekvieną dienos akimirką renkamės – nuo pusryčių dribsnių iki gimstamumo kontrolės priemonių. Ir tvirtinama, kad šie pasirinkimai yra neišvengiama būtinybė, rašo psychologytoday.com. Galime rinktis ir svarbius dalykus: aukštosios mokyklos vilioja būsimuosius studentus, o medikai mums gali padėti pasirinkti ne tik kada pastoti, bet ir mūsų palikuonių kilmę bei esminius bruožus.
Norint padėti mums nepaskęsti šiame pasirinkimų vandenyne sukurtos ištisos pramonės – kelionių agentų, interjero dekoratorių, konsultantų.
Mūsų protėvius tokia pasirinkimų orgija apstulbintų. O mūsų smegenys ir yra apsulbintos. Taip yra dėl to, kad išsivystėme pasaulyje, kuriame pasirinkimus ribojo nuolatinis maisto trūkumas, transporto priemonių nebuvimas (išskyrus dvi savas kojas) ir patikimų informacijos šaltinių ribotumas.
Vystėmės pasaulyje, kuriame nebuvo meniu, greitųjų pasimatymų ar iPod grotuvų: poravimasis įvykdavo arba ne, maisto būdavo gaunama arba ne, o jei pasisekdavo – būdavo išgirstama ir šiek tiek muzikos. Dažniausiai rinktis tekdavo tarp kažko ir nieko. Tokiame pasaulyje mūsų protėviai pasirinkimo procesą galėjo supaprastinti iki „Visada siek geriausio“.
Siekis iš kiekvienos galimybės išspausti maksimumą yra naudingas tuomet, kai pasirinkimas nėra platus ir yra aiškus. Mums būdingas instinktas sukaupti kuo daugiau grobio tokiame pasaulyje, kur grobio kaupti jau nebereikia – ir dėl to šiek tiek einame iš proto.
Mūsų norai ir polinkiai vystėsi aplinkoje, kuri visko trūko, o šiandien yra priešingai – mums sunku pasirinkti iš supančios gausybės. Bet pabandykite nuvykti į kokią nors Bananų respubliką ir įsigyti tai, ko norite, per dvi minutes.