Plastike randamas bisfenolis A imituoja moteriškus hormonus

Bisfenolis A yra polimeras, į žmogaus organizmą patenkantis iš plastikinių butelių ar maisto pakuočių. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad bisfenolis A imituoja moteriškus reprodukcinius hormonus, ir yra nemažai įtarimų, kad jis gali sukelti širdies bei kraujagyslių ligas, diabetą, kepenų pakitimus.

Sukelia elgesio problemų

Prieš mėnesį pasirodė pranešimų, kad motinų, kurių šlapime buvo rasti didesni bisfenolio A kiekiai, vaikai turi daugiau elgesio problemų.

JAV maisto ir vaistų administracija ilgą laiką nesutiko, kad bisfenolis A gali būti pavojingas sveikatai, tačiau 2010 metais pakeitė savo nuomonę ir pažadėjo atlikti išsamius mokslinius tyrimus dėl bisfenolio A įtakos sveikatai.

Naujausiame „Journal of the American Medical Association“ skelbiama JAV tyrinėtojų medžiaga apie bisfenolį.

Buvo tirti 75 sveiki savanoriai. Jie penkias dienas buvo vaišinami namine sriuba. Tuo metu bisfenolio kiekis šlapime buvo 1,1 mcg/L . Po kiek laiko tiems patiems savanoriams penkias dienas buvo duodama konservuota sriuba. Bisfenolio A koncentracija šlapime išaugo net 20 kartų – iki 20,8 mcg/L.

Didelės talpos vandens buteliuose

„Bisfenolis A yra pramoninis chemikalas 2,2 Bis (4-hydroksifenil) propanas, kuris naudojamas polikarbonatų dirbtinių medžiagų ir dirbtinės dervos gamyboje, – „Vakarų Lietuvos medicinai“ aiškino Palangos maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji specialistė-maisto produktų inspektorė Birutė Simutienė. – Ši medžiaga gali būti aptinkama polikarbonatinio plastiko gaminiuose, kurie neretai panaudojami įvairiems maisto produktams laikyti ar kitaip juos naudoti. Tai gali būti didelės talpos vandens buteliai, taurės, plastikiniai indai arba konservų dėžučių vidinis sluoksnis. Iki 2011m. buvo ir buteliukų, skirtų kūdikiams maitinti“.

Maisto inspektorė portalui pateikė ir plastiko piramidę, kurioje matyti, kad polikarbonatas, kuriame ir gali būti aptinkama bisfenolio A, – vienas pavojingiausių sveikatai. Piramidėje plastiko rūšys išvardintos pagal pavojingumą: PVC – pats problematiškiausias, bioplastikai – patys saugiausi.

Gaminant plastikus į juos paprastai dedama įvairių priedų, – pasakojo specialistė. – Kai kurios iš plastikuose esančių medžiagų gali patekti į maistą ar gėrimą ir kelti pavojų žmogaus sveikatai. Yra įrodyta, kad polikarbonatinė, PVC ir PS pakuotė išskiria toksines medžiagas. Šių medžiagų išsiskyrimas yra intensyvesnis, kai plastikas liečiasi su riebiu maistu, jį šildant ar pakartotinai naudojant seną, subraižytą pakuotę“.

Prieštaringi vertinimai

R. Simutienės teigimu, bisfenolis A nesukelia staigaus apsinuodijimo. „Nėra jokių nuorodų, kad jis įtakotų onkologinių ligų vystymąsi žmogaus organizme. Bisfenolis A priklauso medžiagų grupei, kurios gali veikti panašiai kaip hormonai (estrogenas). Moksliškai šios medžiagos vadinasi ,,endokrininiai disruptoriai”. Žmogaus organizme bisfenolis A greitai paverčiamas į medžiagų apykaitos produktą, kuris neturi jokio estrogeninio poveikio ir yra pašalinamas per inkstus. Šie naujausi duomenys rodo, kad tai yra ženklus skirtumas nuo graužikų, kuriems pagal eksperimentinių tyrimų rezultatus stebimas ilgalaikis bisfenolio A išskyrimas“.

Specialistės teigimu, bisfenolio A poveikis gyvūnams yra ištirtas kur kas išsamiau. Tyrimai rodantys, kad ši medžiaga skatina ankstyvą lytinį brendimą, hormonų balanso pokyčius (testosterono sumažėjimą), prostatos padidėjimą, elgsenos sutrikimus (hiperaktyvumą, agresyvumą, nesugebėjimą mokytis), silpnina imuninę sistemą.

Vis dėlto maisto inspektorė atkreipė dėmesį, kad patys naujausi moksliniai tyrimai, atlikti su eksperimentiniais gyvūnais dėl mažiausių

galimai sveikatai kenksmingų bisfenolio A kiekių, ypač dėl jo estrogeninės įtakos, dalinai yra sunkiai paaiškinami, o kartais netgi prieštaringi.

Pasak specialistės, teigiama ir tai, kad bisfenolis A „pamėgdžioja“ žmogaus organizmo gaminamo hormono estrogeno veiklą ir iškreipia į įvairius organus siunčiamą gyvybiškai svarbią informaciją, aktyvina prostatos vėžį sukeliančias ląsteles ir sukelia krūties audinių pakitimus, tampančius  krūties vėžio priežastimi,  įvairius genetinius pakitimus, „klaidas“ chromosomų grandinėje, sukeliančias persileidimus.

Kūdikių buteliukuose draudžiamas

B. Simutienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino, kad šių metų sausio 14 d. Europos Sąjungos komisijos reglamentu patvirtinta, jog plastikinių medžiagų ir gaminių sudedamosios dalys neturi išsiskirti į maisto produktus didesniais kiekiais nei nustatytos konkrečios išsiskyrimo ribinės vertės (SML). „Šios konkretaus išsiskyrimo ribinės vertės (SML) išreiškiamos cheminės medžiagos miligramais kilogramui maisto (mg/kg), – aiškino specialistė. – Cheminėms medžiagoms, kurių konkreti išsiskyrimo ribinė vertė ar kiti apribojimai nėra nustatyti, taikoma bendra 60 mg/kg konkreti išsiskyrimo ribinė vertė. Šiame reglamente nurodyta, kad 2,2-bis(4-hidroksifenil) propano (bisfenolio A) ribinė vertė – 0,6 mg/k“.

Maisto specialistė pasakojo, kad šiemet balandžio 1 d. priimtas komisijos įgyvendinimo reglamentas, kuriuo uždrausta bisfenolį A naudoti plastikinių buteliukų kūdikiams maitinti gamyboje.

Specialistės aiškinimu, Lietuvoje kitais atvejais reglamentuojamas leidžiamas bisfenolio A kiekis – 3 mg/kg maisto. „Tai reiškia, kad pakavimo medžiagų (plastiko ar popieriaus) gamintojai privalo užtikrinti šios higienos normos reikalavimus, tyrimais įrodydami šių medžiagų kokybę“, – pabrėžė B. Simutienė.

Inspektorė priminė, kad šių metų liepą Lietuvoje ir Čekijoje šios šalies kompanija „Boček CZ s.r.o.” platino Kinijoje pagamintų 250 ml talpos plastikinius buteliukus su silikoniniais čiulptukais, kuriuose nustatyta 67,6 µg/kg bisfenolio A migracija. Nesaugūs gaminiai, kėlę grėsmę kūdikių sveikatai, buvo surinkti iš rinkos.

Apie apsinuodijimus negirdėjo

Gydytojas toksikologas Robertas Badaras „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė niekada nesusidūręs su apsinuodijimo bisfenoliu atveju. „Yra nurodoma, kad išgėrus grynosios šios medžiagos galimi rimti apsinuodijimai, tačiau apie apsinuodijimus dėl plastike esančio bisfenolio neteko girdėti. Tiesa, reiktų skirti atokius poveikius nuo apsinuodijimo“, – kalbėjo toksikologas.

Šaltinis: 

Carwile J, et al „Canned soup consumption and urinary bisphenol A: a randomized crossover trial” JAMA 2011; 306: 2218-20.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *