Santykių formatas – trys taisyklės, kurių negalima laužyti

Bendraujant su žmonėmis labai svarbu išlaikyti tam tikrą santykių lygį, nesvarbu, ar tai būtų dalykiniai, ar draugiški, ar meilės santykiai. Santykių formatas yra priimtino ir pageidautino elgesio reikalavimas arba bendravimo būdo, su kuriuo sutinkame, nustatymas.

Darbe, su verslo partneriais bus vienokio tipo santykiai, su draugais – kitokie, su mylimu žmogumi – dar kitokie.

Panagrinėkime, kaip nustatomas vyro ir moters santykių formatas. Būsimų santykių formatą paprastai nustato moteris, nes ji reaguoja į vyro pasiūlymą susipažinti (moteris čia turi pranašumą), sutinka ar nesutinka su vyro pasiūlymu, išsako ar parodo savo nusiteikimą.

Dažniausiai daugelio vyrų siūlomas santykių formatas yra „seksas be įsipareigojimų“. Ar taip turi būti? Priklauso nuo to, koks formatas tinka moteriai. Jeigu jai tinka, vadinasi, viskas gerai. Tačiau dauguma moterų vis tiek siekia rimtų santykių, trokšta ištekėti, sukurti šeimą.

Moteriai santykių pradžioje labai svarbu išsakyti savo standartus: kokie santykiai jai priimtini ir pageidautini. Kodėl taip? Nes pakeisti nusistovėjusio formato bus beveik neįmanoma. Jei moteris vėliau bandys tai padaryti, partneris žiūrės į ją kaip į neprotingą, laikinai blogos nuotaikos ar kaprizingą, nežinia, ko norinčią.

Iš to išplaukia pirmoji taisyklė.

1 taisyklė: santykių formatas nustatomas nedelsiant

Pavyzdžiui, moteris pažinties pradžioje gali pasakyti: „Ieškau rimtų ir ilgalaikių santykių, nes noriu turėti šeimą ir susilaukti vaiko. Jei šeimos kūrimas nėra jūsų planuose, negaišinkime mano ir jūsų laiko.“

Galbūt daugumai šis teiginys pasirodys per daug kategoriškas ir vyriškai tiesmukas, tačiau moteris turi suvokti, kad gudrumas čia netinka – jis tik veda prie nusivylimo ir prarasto laiko.

Nustačius santykių formatą, lieka jį palaikyti ateityje. Kodėl negalima santykių palikti atsitiktinumui? Čia veikia entropijos principas: viskas šiame pasaulyje yra linkę arba į vystymąsi, arba į irimą ir susinaikinimą. Todėl santykių formato nesilaikymas ilgainiui sukelia degradaciją, nusivylimus ir konfliktus.

Formato nesilaikymas reiškia, kad vienas partneris pažeidžia taisykles, pavyzdžiui, būna nemandagus, apgaudinėja, elgiasi savanaudiškai, žemina, o kitas partneris, kuris tokį jo elgesį toleruoja, iš tikrųjų jį skatina.

Tarkime, žmogus rūko ir tai yra blogai, bet tai yra jo asmeninė problema. Tačiau kai jis rūko jums tiesiai į akis, tai yra nepagarbos jums ženklas, netinkamas elgesys ir jūs neturėtumėte su tuo taikstytis.

2 taisyklė: atsakomybė už santykių formato palaikymą tenka abiem partneriams.

Todėl į savo partnerio netinkamą elgesį turite reaguoti iš karto, nes jo poelgis pažeidžia jūsų asmenines ribas, interesus ir savigarbą.

Jei nereaguosite, partneris toliau tęs savo nederamą elgesį ir degraduos kaip asmenybė. Geriau pradėti nuo situacijos, kuri jus paveikė ir kurią laikote santykių formato pažeidimu, apibūdinimo. Išreikškite savo jausmus: „Atsiprašau, aš nemėgstu tabako dūmų“ ir išsakykite savo prašymą: „Prašau rūkyti balkone, nepūsti dūmų man į akis.“ Jeigu esate svarbi savo partneriui, jis tikrai pasistengs pakeisti savo elgesį.

Vertingas įgūdis santykiuose yra sugebėjimas derėtis. Jeigu neturite tvirtos pozicijos kokiu nors klausimu, savo vertybių, tikslų troškimų, tai jūsų partnerio vertybės, tikslai ir norai taps prioritetu. Jis bus lyderis, o jūs būsite jo sekėja. Jo elgsenos modeliai ir vertybės, atsineštos iš jo šeimos, gali jums nepatikti.

Jeigu jūsų kultūros ir moralės lygis yra aukštesnis už partnerio, tai santykių formatą turėtumėte nustatyti jūs. Bendravimą turėtų valdyti tas, kuris yra labiau išsivystęs, geriau prisitaikęs prie gyvenimo, tai yra, kompetentingesnis santykių srityje. Jei to nebus, santykiai neišvengiamai blogės ir galiausiai subyrės. Iš to eina trečioji taisyklė.

3 taisyklė: santykių formatą nustato tas, kuris yra kompetentingesnis santykių srityje.

Šios trys taisyklės, kurių reikėtų laikytis kuriant ir puoselėjant meilės santykius bei šeimą, yra tinkamos ir kitoms santykių rūšims – verslo, darbo, draugystės.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *