Santykių harmonizavimas

Kiekviena pora yra individuali, nėra kitos tokios identiškos. Tai, kame viena pora mato džiaugsmo šaltinį, kitiems žmonėms gali kelti susierzinimą, o dar kitus apskritai išgąsdins. Šiame nuostabiame pasaulyje nėra meilės formulės, kiekviena pora bendro gyvenimo metu šitą grynai savo, originalią formulę turi susikurti pati.

Kokie kriterijai galėtų liudyti, jog santuokiniai santykiai sėkmingi? Jų yra viso labo dvejetas: vidinio pasitenkinimo laipsnis ir bendro gyvenimo trukmė. Šie faktoriai tiesiogiai nepriklauso nuo užgimusio jausmo, jie priklauso nuo dviejų aspektų:

  • Pradinis partnerių sutapimo laipsnis;
  • Noras ir sugebėjimas tartis ir susitarti.

Šimtaprocentinis partnerių sutapimas ir suderinamumas neįmanomas bent jau dėl to, kad tai visiškai skirtingų asmenybių sąjunga. Kuo daugiau tarp mylinčių partnerių įvairiausių nesutapimų (kalba eina tiek apie fundamentalius dalykus, tiek apie grynai buitinius), tuo daugiau šansų, kad šis šeimos laivas suduš į tarpusavio nesupratimo uolas. Tačiau praktiškai bet kuriuo atveju į pagalbą gali ateiti kiekvieno partnerio sugebėjimas tartis ir susitarti.

Tvirta ir harmoninga šeima – tai kruopštus vyro ir moters darbas, juk norint sukurti santykius, pagrįstus pasitikėjimu ir išsaugoti sąjungą ilgiems metams, vien meilės nepakanka. Tarpusavio pagarba ir sugebėjimas surasti protingus kompromisus – štai svarbiausi šeimyninės laimės šaltiniai. Nereikia išsisukinėti nuo šeimos nesklandumų ir konfliktinių situacijų, juk jos neišvengiamos. Kur kas protingiau išmokti jas konstruktyviai spręsti.

Psichologai pateikia štai tokias rekomendacijas norintiems išsaugoti santykius:

Pageidautina kiek galima dažniau rodyti dėkingumą ir meilę, tiek žodžiais, tiek darbais.

Nereikia perdarinėti žmogaus, tai bus suvokiama kaip spaudimas, kuriam anksčiau ar vėliau prasidės pasipriešinimas.

Nereikia savo sutuoktinio su niekuo lyginti, kiekvienas žmogus – individualus, į nieką nepanašus.

Nereikia nutylėti problemų, kurios išties jaudina, juk antroji pusė negali susiprotėti, kas dedasi mylimo žmogaus galvoje.

Jeigu taip atsitiko, kad prasidėjo audringas barnis, būtina aiškiai suprasti:

  • Nereikia leistis į apibendrinimus ir priminti senų nuoskaudų;
  • Būtina kuo daugiau konkretizuoti, kalbant tik apie tai, ką būtina pasakyti;
  • Negatyvias emocijas reikia slopinti, juk iš karštųjų mestas įžeidimas įsimena labai ilgam;
  • Būtina išmokti atleisti.

Kylantys konfliktai yra ne kas kita kaip dviejų prieštaraujančių viena kitai nuomonių, asmeninių interesų susidūrimas. Konfliktai gali kilti dėl to, kad nesutampa temperamentai, dėl nepagarbaus elgesio vienas su kitu, dėl vienos iš konfliktuojančios pusės nenoro padėti kitai. Tai anaiptol ne visas konfliktinių situacijų sąrašas. Priklausomai nuo galutinio rezultato, yra du konfliktų sprendimo variantai:

Produktyvus – kai egzistuoja pakantumas vienas kitam, atitinkama ištvermė ir protingas atsisakymas apsikeisti įžeidimais, pasirengimas vesti konstruktyvų dialogą, dėl ko bendravimas po įvykusio konflikto tampa produktyvesnis.

Destruktyvus – kai apsikeičiama įvairiausiais įžeidimais, kai žmonės vienas kitą žemina, siekia kuo stipriau įskaudinti, suversti kaltė kitam žmogui. Dėl viso to nebelieka ankstesnės tarpusavio pagarbos, bendravimas nustoja būti malonus. Kaip taisyklė, tokių konfliktų iniciatorėmis tampa moterys, jos dažniau nei vyrai siekia atkeršyti. O vyrai dažniau mėgina nukreipti konfliktą produktyvesne linkme.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *