Septynios nedovanotinos auklėjimo klaidos

Ar esate tikras dėl savo vaikų ateities? Kaip ugdote jų lyderystę? Šiandieniai tėvai savo rankomis atima iš vaikų galimybę tapti lyderiais ir nepriklausomais individais.

Tuo įsitikinęs Timas Elmoras, lyderystės ekspertas, daugiau nei 25 knygų autorius. Jis mano, kad dabartiniai tėvai per daug globoja vaikus ir daro nedovanotinų klaidųs, kurios kenkia jų atžaloms. Kokios tos mūsų klaidos?

1. Mes atimame iš vaikų galimybę rizikuoti.

Šiuolaikinis pasaulis kupinas pavojų, kaip manome. Baimė prarasti vaikus verčia mus saugoti juos. Tačiau visiškai apsaugoti vaikus nuo rizikos yra blogai. Europos mokslininkų tyrimai parodė, kad žmonės, kurie vaikystėje nežaidžia lauke ir nenusibrozdina kelių, užaugę dažnai kenčia nuo fobijų.

Vaikai turėtų kelis kartus kristi, kad suprastų, jog tai normalu. Paaugliai turi patirti jaunatviškos meilės skausmus, kad įgytų emocinę brandą, būtiną ilgalaikiams santykiams. Jei suaugusieji pašalina riziką iš vaikų gyvenimų, jie išugdo perdėtą aroganciją ir žemą savigarbą.

2. Per greitai ateiname į pagalbą.

Dabartinis jaunimas dažnai neturi tiek daug daug gyvenimiškų įgūdžių, kuriuos turėjo jų bendraamžiai prieš 20–30 metų, nes tėvai per greitai išsprendžia vaikų problemas. Jie žaibiškai atlaisvina vaikus nuo būtinybės patiems išeiti iš sudėtingų situacijų ir surasti sprendimus.

Toks auklėjimas yra trumparegiškas ir prieštarauja lyderystės principams – reikia leisti vaikams kaupti patirtį savarankiškai. Priešingu atveju užaugusiems vaikams bus sunku prisitaikyti prie suaugusiųjų gyvenimo.

3. Vaikai per lengvai sulaukia pagyrimų.

Kai vaikai būna giriami už kiekvieną menkniekį ir nekreipiamas dėmesys į jų klaidas ir blogus darbus, jie greitai išmoksta apgaudinėti, perdėti ir meluoti, kad išvengtų problemų, nes jie nėra pasirengę susidoroti su sunkumais.

4. Leidžiame kaltei užgožti gerą elgesį.

Nereikia, kad vaikas tėvus dievintų kiekvieną minutę. Taigi pasakykite jiems „ne“ arba „ne dabar“, kad jie kovotų už tai, ko jiems reikia. Kai yra keli vaikai, dažniausiai tėvai mano, kad nesąžininga apdovanoti vieną vaiką, o likusius nuskriausti.

Taip darydami praleidžiame galimybę parodyti vaikams, kad sėkmė priklauso nuo mūsų pačių pastangų ir gerų darbų. Ir gerai pagalvokite prieš apdovanodami vaikus kelionėmis į prekybos centrą. Santykiai, pagrįsti materialinėmis paskatomis, užmuša vidinę vaiko motyvaciją ir nesavanaudišką meilę.

5. Mes nesidalijame savo praeities klaidomis.

Suaugusieji turėtų leisti paaugliams išskleisti sparnus ir patiems mokytis iš savo klaidų. Tačiau tai nereiškia, kad tėvai negali padėti savo vaikams plaukti nežinomais vandenimis. Pasidalykite klaidomis, kurias padarėte būdami jų amžiaus, kad padėtumėte nukreipti juos teisingu keliu, tačiau venkite neigiamo moralizavimo apie rūkymo, gėrimo ir narkotikų žalą.

Vaikai turi būti pasirengę susidurti su sunkumais ir mokėti prisiimti atsakomybę už savo sprendimų pasekmes. Pasakykite jiems, kaip jautėtės susidūrę su panašiomis aplinkybėmis, kas lėmė jūsų veiksmus, kokias pamokas išmokote.

6. Mes painiojame sąvokas „protas“, „talentas“ ir „branda“.

Dažnai vaiko gabumai būna klaidingai vertinami kaip jo pasirengimas gyvenimui realiame pasaulyje. Tai yra blogai. Pavyzdžiui, kai kurie žinomi sportininkai ar aktoriai turi puikių talentų ir vis tiek patenka į bėdą.

Jei vaikas yra gabus vienam dalykui, nemanykite, kad talentas persmelkia visas kitas jo gyvenimo dalis. Atsakomybė neturi „stebuklingo amžiaus“ ir nėra universalios taisyklės, kada paleisti vaiką į laisvę, tačiau naudinga stebėti to paties amžiaus vaikus. Jei jūsų vaiko bendraamžiai yra savarankiškesni, tikriausiai turėtumėte suteikti vaikui daugiau savarankiškumo.

7. Mūsų žodžiai neatitinka mūsų veiksmų.

Mūsų, tėvų, užduotis – išmokyti vaikus tapti atsakingais už savo žodžius ir veiksmus. Mes esame lyderiai savo namuose, todėl vaikams visada turime sakyti tiesą, o saldus melas anksčiau ar vėliau išaiškėja ir lėtai pažeidžia jauno žmogaus charakterį.

Stebėkite save moralinio pasirinkimo momentais, nes kiti žmonės jus stebi ir seka, ypač jūsų vaikai. Pavyzdžiui, jei nesilaikysite taisyklių, vaikai supras, kad taip pat gali elgtis ir jie. Parodykite savo vaikams, ką reiškia nuoširdžiai ir su malonumu padėti visuomeninėms organizacijoms. Nespjaukite į šulinį, iš kurio geriate, ir vaikai darys tą patį.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *