Yra vienas, bene svarbiausias meilės požymis, apie jį kalbėjo senovės filosofai, apie jį rašė psichologas E. Fromas savo knygoje apie meilės meną. Štai kaip jis skamba: „Mylintis žmogus negali būti žiūrovu”.
Fromas išsakė daug gilių minčių apie meilę, davė daug patarimų tiems, kurie nori išmokti mylėti. O šį dalyką paminėjo tik vieną kartą. O tai ir yra svarbiausias meilės požymis. Tas, kuris myli, negali būti žiūrovu.
Kartais mąstoma taip: „Tegu žmogus pats sprendžia savo problemas, išsipainioja iš nemalonių situacijų, siekia sėkmės, aiškinasi su savo įpročiais, sveiksta, gerina savo emocinę būseną, keičia elgesį, sprendžia uždavinius, žengia link harmonijos”.
Viskas teisingai. Tik, štai, jūs čionai esate viso labo žiūrovas, kam jūs tam žmogui paskui būsite reikalingi, kai jis pats viską pasieks ir su viskuo susidoros?
Tas, kuris sėdi parteryje ir šlamščia popkorną, su susidomėjimu stebėdamas, ką ir kaip mes darome ant scenos – vargu ar mus myli.
Tas, kuris žiūri į mūsų asmeninę dramą ar tragediją, sėdėdamas žiūrovų salėje – vargu ar mus myli. Net jeigu apsiašaroja ypatingai graudžiose spektaklio scenose. Ar nusisuka – baisiose.
Tas, kuris tiesiog spokso, kaip mes kaunamės su savo priešais arenoje – vargu ar mus myli visa širdimi.
Dėl to ir mums patiems tokie žiūrovai neįdomūs. Ir nereikia paskui stebėtis, kad išsivaikštome į skirtingas puses, kai pasibaigia kova ar drama.
Toliau mes jau patys tvarkysime. Mes jau išmokome susitvarkyti.
Ateikite į mūsų spektaklį. – taip mes jiems pasakysime. – Ir nepamirškite užmokėti už bilietą. Žiūrovai turi pirkti bilietus.
O mylintys – jie visada su mumis. Ir melodramoje, ir komedijoje, ir trileryje, ir tragedijoje – jie visur vaidina kartu su mumis ir lošia už mus. Nes mylintys negali būti žiūrovais. Niekada.