Tikrą vyrą išauklėti gali tik tėvas

Išties laimingu žmogumi galima laikyti tą, kuris vaikystėje patyrė motinos meilę ir moralinę tėvo paramą. Apie motiniškos meilės reikšmę, jos įtaką vaikui, parašyta kalnai literatūros. O štai apie tėvo indėlį kalbama gerokai mažiau.

Išugdyti rimtų asmenybės savybių neįmanoma, jei mažylio gyvenime nedalyvauja tėvas. Visų pirma, vaikai, kuriuos auklėja vyras, turi nepalyginamai daugiau pasitikėjimo savimi ir savo rytojaus diena. Berniukai mokosi tarplytinių santykių, o mergaitės išmoksta geriau suprasti vyrus, kaip megzti su jais santykius. Tolimesniame gyvenime mergaitėms, kurios užaugo pilnose šeimose, kyla kur kas mažiau neatitikimų tarp realių savybių, kurias turi jų išrinktieji, ir lūkesčių.

Abiejų lyčių vaikai gauna nuostatą kurti pilną šeimą, kurioje vyras ir moteris vaidina skirtingus vaidmenis. Netgi nominalus tėvo buvimas šeimoje (tarkime, jeigu jis daug važinėja, mažai dalyvauja auklėjime) padeda abiejų lyčių vaikams formuoti savivertę ir savigarbą. Tas pats pasakytina apie ryžtingumą, drąsą, atsparumą stresams, sugebėjimą siekti tikslo. Būtent tėvas savo racionalumu ir mąstymo logiškumu papildo mamos emocionalumą ir tam tikrą lengvabūdiškumą.

Gauti mūsų laikais vyrišką auklėjimą labai sudėtinga. Vienam vyrui užsiėmimai su vaikais atrodo moterišku darbu. Kitam banaliai trūksta jėgų ir laiko artimesniam bendravimui. Kažkas nelaiko šio dalyko reikalingu, kažką patį nepakenktų paauklėti… Taip ir išeina, kad ikimokyklinio amžiaus vaikai įsisavina grynai moteriškas normas, silpnajai lyčiai būdingą požiūrį į pasaulį, tipiškai moteriškus būdus sąveikauti su aplinkiniu pasauliu ir atitinkamus elgesio modelius.

Suprantama, visa tai negali neatsiliepti vaiko vystymuisi, negali nepaveikti to, kaip jis įsivaizduoja tikrą vyrą. Nepamatęs vaikystėje vyriško elgesio pavyzdžio, berniukas bando jo ieškoti ir neretai suranda iškreiptą idealą. Visiškai neatsitiktinai tarp paauglių dabar populiariausias yra raumenis užsipumpavusio karingo ir agresyvaus patino vaizdinys, kuris neturi tokių „silpnybių” kaip gerumas, rūpestingumas, emocionalumas, kilnumas ir t.t. Paaugliams atrodo, kad tik svarmenų kilnojimas padarys jų elgesį vyrišku.

Suprantama, fizinis išsivystymas labai svarbus vyriškai lyčiai, tačiau jis negali tapti savitiksliu. Holivudo herojai dažniausiai demonstruoja vien smurtą ir agresiją, bet kokius žmogiškumo pasireiškimus, tikrus jausmus jie laiko žeminančiais. Tai ar verta stebėtis, kad agresyvūs, smurtiniai santykiai pripažinti kaip norma tarp augančios kartos. Paauglių požiūriu, būtent tokia bendravimo maniera yra vyriškumo pasireiškimas.

Ką ir kalbėti – ir tarp suaugusių tas vyras, kuris nevartoja alkoholio, nerūko, nesikeikia, neretai laikomas netikru. Čia mes turime reikalą su reiškiniu, kai iškreipti stereotipai persikelia iš jaunystės į brandų amžių. Kokių pasekmių susilaukia tokios nuostatos, puikiausiai žinoma: visi mes sekame nusikaltimų kronikas. Be to, jei vyras nesupranta, ką iš tikrųjų reiškia būti vyru, tai nukenčia visi.

Vaikai, likę be tėvo paramos, jo žmona, su kuria nėra jokio tarpusavio supratimo, nes veikia stereotipas „su boba kalbėti apie svarbius dalykus nėra prasmės”… Kenčia ir pats vyras, kadangi neišmokytas konstruktyviai, be prievartos ir agresijos spręsti problemų. Dėl baimės pasirodyti silpnu skystimu, jis nesilankys pas gydytoją, nebus atviras su artimaisiais, o mėgins ieškoti paguodos alkoholyje, azartiniuose žaidimuose, narkotikuose ir t.t.

Ar yra išeitis? Yra. Ir tai – normali pilna šeima, kurioje tėvas užima svarbiausią gerbiamą vietą. Tai priminimas vyrui apie jo pareigas žmonai ir vaikams, visiems, ką jis turi pasiimti į savo globą. Tai suvokimas, kad vyras yra visų pirma atsakingas žmogus, nugalintis kitus ne raumenimis, o dvasios ir proto jėga. Tokia jėga leidžia atleisti, apginti, padėti, išauklėti vertingus visuomenės narius.

Didžiulį vaidmenį vaidina moteris. Reikia visada turėti galvoje, kad vyras linkęs demonstruoti savo tikrąsias savybes ne šalia garbėtroškos amazonės, kuri vienu rankos judesiu paguldys ant menčių tris vyrus, o šalia švelnios damos, rūpestingos, pasitikinčios, atsidavusios, išmintingos. Pats Dievas liepia tokią savo antrąją puselę tausoti ir ginti. Būtent tokiose šeimose susiformuoja moteriškos moterys ir vyriški vyrai – tikrąja šių žodžių prasme.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *