Toksiški giminaičiai – kaip juos atpažinti ir išbraukti iš gyvenimo

Yra keturios esminės gyvenimo pozicijos, keturi langai, pro kuriuos galite pažvelgti į pasaulį. Kiekvienoje iš šių pozicijų mes tartum vertiname save ir kitą.

Kiekvienas žmogus turi visus šiuos keturis langus, per kuriuos mes ir bendraujame su aplinkiniais. Su vienu žmogumi bendraujame per vieną langą, su kitu – per kitą. Arba kaitaliojame šiuos langus kas 5 minutes. O su mūsų pašnekovu tuo pat metu vyksta savi procesai, susiję su šių langų kaitaliojimu.

Aš + Tu +

Aš laikau save nuostabiu, subrendusiu ir visaverčiu žmogumi, o jūs taip pat esate nuostabus, suaugęs žmogus. Gerbiu save ir gerbiu jus. Su manimi viskas gerai ir su tavimi viskas gerai. Tai – sveika gyvenimiška pozicija.

Aš + Tu –

Aš esu nuostabus žmogus, o tu – šiaip sau, kažkuria prasme esi blogesnis už mane. Aš gerbiu save, o tave – nelabai. Su manimi viskas gerai, su tavimi – neypatingai. Aš žvelgiu į tave iš aukšto ir arba gelbėju tave, kadangi tu pats „negali” susitvarkyti su savo gyvenimu, arba puolu tave kritikuoti, nes esu įsitikinęs, kad viską žinau geriau už tave.

Pro šį langą į jus žvelgiantis giminaitis, bendraudamas su tavimi gali pradėti aiškinti, kaip tau reikia gyventi, ką privalai daryti, kaip turi auginti savo vaikus ir bendrauti su antra puse. Toks giminaitis mėgsta pakelti balsą. Gali įžūliai atvažiuoti ir pasilikti mėnesiui gyventi be jokio kvietimo ir tavo sutikimo. Arba įkyriai bruka savo pagalbą, kai jos niekam nereikia, o paskui siunta, kad jo pastangos nebuvo deramai įvertintos.

Aš – Tu +

Su manimi ne viskas gerai, aš tau neprilygstu, o su tavimi viskas gerai. Laikau save nepilnaverčiu ir blogesniu už tave, todėl laukiu, kad tu ką nors padarysi už mane, tu juk geriau žinai, kaip reikia. Tai tam tikru laipsniu tai yra infantili pozicija.

Giminaitis su tokia pozicija, bendraudamas su tavimi, vaidina nuskriausto ir nelaimingo žmogaus vaidmenį, žmogaus, kurio lyg ir norisi pagailėti ir jam padėti, tačiau šiuo palaikymu jis bus visada nepatenkintas. O jeigu pasakysi jam „ne” ir atsisakysi padėti, jis gali imti manipuliuoti tavo kaltės jausmu, skųsdamasis tokiais „blogais”, padėti nenorinčiais giminaičiais.

Aš – Tu –

Su manimi ne viskas gerai, su tavimi – irgi. Ir aš, ir tu, ir visi aplinkiniai – blogi. Tai visiško beviltiškumo ir nevilties pozicija. Žmogus save ir aplinkinius laiko ydingais, nepilnaverčiais, neįgaliais. Žiūri į pasaulį ir ateitį per juodus liūdesio ir liūdesio akinius.

Svarbu stebėti, kas vyksta aplinkui ir suvokti:

Kokios pozicijos laikosi su jumis bendraujantis giminaitis? Elgiasi pagarbiai su savimi ir su manimi (aš + tu +), laiko save protingesniu (aš + tu -), manipuliuoja, vildamasis sulaukti tavo pagalbos (aš – tu +) ar nori įsitempti tave į savo juodą pesimistinę realybę (aš – tu -)?

Sąžiningai sau prisipažink, kokią poziciją užimi pats, kai reaguoji į jo žodžius ar veiksmus? Gerbiu jo poziciją, aiškiai išreikšdamas savo paties poziciją (aš + tu +)?

Laikau pašnekovą neišauklėtu/kvailu/nevertu žmogumi (aš + tu -), o gal tau atrodo, kad jis labiau patyręs/turtingesnis/geriau išsilavinęs už tave, o su tavimi kažkas negerai (aš – tu +), arba manai, kad jis yra blogas, o tu pats irgi nelabai koks (aš – tu -)?

Sveiki kontaktai su giminaičiais suponuoja pozicijos „aš + tu +” dominavimą iš abiejų bendraujančių pusių. Tu gali būti atsakingas tik už savo poziciją, išsaugoti maksimaliai pagarbų požiūrį į save ir kitą.

Norint tai pasiekti, būtina žinoti savo ribas, suvokti ir atpažinti tą momentą, kai kiti bando jas pažeisti ir mokėti jas apginti. Gynybos forma gali būti įvairi, priklausomai nuo aplinkybių: pokštas, klausimo grąžinimas pašnekovui, tvirtas atsisakymas bendrauti ir t.t. Svarbiausia – kaip jausiesi šią akimirką ir kaip suvoki pašnekovą.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *