Tvirta santuoka padeda sutramdyti nenuoramas vaikus

Poros, kurios augina neramius vaikus, paprastai puikiai su jais sutaria, jei tik jų santuoka yra tvirta. Nustatyta, kad tėvų santykis vienas su kitu esti esminis veiksnys, lemiantis tai, kaip jiems sekasi auginti sunkaus charakterio vaikus.

„Kai tvirtos poros turi aikštingą vaiką, jos paprastai nugali šį iššūkį, – sako Sarah Schoppe-Sullivan, tyrimo bendraautorė, žmogaus raidos ir šeimos mokslų profesorė Ohajo universitete. – Prastai sutariančios poros, auginančios neklusnius vaikus, mažiau vertina vienas kito paramą ir leidžiasi į konfliktus dažniau“.

Tyrimą S.Schoppe-Sullivan atliko kartu su Sarah Mangelsdorf ir Geoffrey‘um Brownu iš Ilinojaus universiteto bei Margaret Szewczyk Sokolowski iš Mineapolio, rašoma www.sciencedaily.com.

Profesorės teigimu, iki šiol buvo stebėtinai mažai tyrimų apie tai, kaip vaikų temperamentas gali paveikti porą kaip tėvus – ką mokslininkai vadina „tėvų santykiais“.

Nors buvo tyrimų apie tai, kaip motinos tvarkosi su kaprizingais vaikais, šiame tyrime susitelkiama ties tuo, kaip partneriai veikia kartu kaip tėvai.

„Norėjome išsiaiškinti tai, kaip veikiami tėvų santykiai, kai pora turi vaiką, kuris daug verkia, sunkiai prisitaiko prie naujų sąlygų ir naujų aplinkybių“, – sako ji.

Tyrime dalyvavo 97 poros iš Ilinojaus, besilaukiančios kūdikio (dviem trečdaliams jų tai buvo pirmasis vaikas). Maždaug trys mėnesiai prieš vaiko gimimą poros dalyvavo dviejų valandų namų vertinime. Jie užpildė klausimynus, o jų tarpusavio pokalbiai buvo užrašyti vaizdajuostėje. Vėliau mokslininkai peržiūrėjo vaizdajuostes ir įvertino, kaip poros sutaria tarpusavyje, atsižvelgdami į tokius veiksnius, kaip kad kiek dažnai jie šypsosi vienas kitam ar rodo susierzinimą ir t.t.

Pagal vaizdajuostę mokslininkai įvertino kiekvienos poros santuokinių santykių kokybę. Antrasis tyrimas vyko, kai kūdikiams buvo apie trys su puse mėnesio. Tėvai užpildė klausimynus apie vaiko temperamentą, tėvai buvo nufilmuoti su kūdikiu – žaidžiantys ir kartu keičiantys vaiko drabužėlius.

Mokslininkai iš vaizdajuosčių vėl nustatinėjo, kaip poros bendravo su kūdikiu žaisdami su juo, juo rūpindamiesi, ir koks tais momentais buvo jų tarpusavio ryšys.

Rezultatai parodė, kad poros, kurios demonstravo gerus santuokinius santykius prieš vaiko gimimą, geriau susitvarkė su neramiu vaiku, palyginti su poromis, kurių ryšys nebuvo toks tvirtas.

Netvirtos poros buvo kritiškesnės vienas kito atžvilgiu, teigia Schoppe-Sullivan: „Jie dažniau partneriui sakydavo pastabas, pavyzdžiui, „Nelaikyk taip kūdikio“. Arba jie varžėsi tarpusavyje dėl kūdikio dėmesio. Jie buvo linkę nuvertinti kito pastangas“.

Ankstesniame tyrime S.Schoppe-Sullivan su kolegomis nustatė, kad tėvų santykių kokybė turi ilgalaikį poveikį vaiko raidai. Kai poros prastai sutaria, jų vaikai dažniau linkę rodyti agresiją ir netinkamą elgesį mokykloje ar namie.

„Esmė ne tame, ką daro tėvas ar motina – esmė jų tarpusavio santykiuose, – teigia ji. – Net jei vienas partnerių labai gerai elgiasi su vaiku, o kitas partnerį nuvertina ar jo nepalaiko, poveikis vaikui vis tiek bus žalingas“.

Be to, mokslininkai nustatė, kad santuokiniai ir tėvų santykiai, nors ir susiję, iš tikro nėra tas pats. Kitais žodžiais, kai kurios poros gali puikiai sutarti, bet neturėti gerų tėvų santykių, o tai ilgainiui neigiamai veiks vaiką.

Tėvų santykiai veikia ir santuokos kokybę tolimesniu laiku, sako Schoppe-Sullivan: „Tėvų santykių kokybė yra svarbi tiek vaikui, tiek poros santuokiniam ryšiui“.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *