Vieni pakantumą laiko dorybe, kiti net patys norėtų išsiugdyti šį bruožą. Treti siūlo kentėti artimiesiems, kai aplinkybės jiems susiklosto nepalankiai.
Tiesa, pakantumas kai kuriose situacijose gali pagelbėti. Pavyzdžiui, jis padeda sulaukti permainų, išmokti naujų dalykų arba atkakliai spręsti nemalonius, bet būtinus uždavinius. Dauguma žmonių laiko šią savybę reikalinga. Deja, ne visi susimąsto apie tai, kad pakantumas turi ir išvirkščiąją pusę.
„Pakantumas – puiki savybė, bet gyvenimas yra per trumpas, kad ilgai kentėtume“, – tvirtino X a. arabų poetas Abu al Faradžas. Mat kantriai ir ilgai sunkumus kenčiantys, į save ir savo interesus dėmesio nekreipiantys žmonės nebūna laimingi, be to, jie apauga daugybe santykių, sveikatos ir psichologinių problemų.
Svarstote, ar verta kentėti nemalonią padėtį? Tada pirmiausia pasistenkite išsiaiškinti, kur glūdi tariama šios savybės nauda šiuo metu. Ką jūs iš to gausite, jeigu pakentėsite?
Kentėjimas: nauda ar žala?
Ištverti kartų vaistų skonį, kad pasveiktume, žinoma, verta.
Kentėti nuolatinę vyro tirono agresiją? Dėl ko? Ką už tai gausite, jei kelerius metus kentėsite tironiją?
Kad ir kokia būtų situacija, jeigu už kentėjimą nebus tinkamai atlyginta, tai kentėti tikrai neverta. Verčiau susimąstykite: ar nedegraduoja tas, kuris jus kankina, tik dėl to, kad jūs kenčiate? Ar savo pakantumu neugdote kito žmogaus savivalės ir beširdiškumo? Ar savo pakantumu netrukdote kitam vystytis? Ar tokiu būdu nestabdote savo vystymosi? Gal kenčiate tai, kas jums nepatinka, tik dėl per žemos savivertės, iš baimės ar pasitikėjimo savimi stokos?
Įžvelgti neigiamą kentėjimo pusę būna nesunku, kai žmonės delsia kreiptis į medikus kritiškose situacijose. Kiek mirčių įvyksta dėl to!
Kentėjimo minusai kitose sferose, pavyzdžiui, santykių, nebūna tokia akivaizdūs, tačiau neretai sukelia netiesiogines „mirtis“ – santuokos žluginą, džiaugsmo ir noros gyventi praradimą.
Kentėti ar nekentėti? Kiekvienas turi galimybę pasirinkti. Prieš ryždamiesi kentėti bet ką, nepamirškite atsakyti sau į klausimą: „Kodėl ir dėl ko?“.