Spuogai yra bakterinė liga, su kuria gali susidurti kiekvienas. Oda yra ne tik „draugas“ visam gyvenimui, bet ir didžiausias bei sunkiausias žmogaus kūno organas. Kaip ir kiti organai, jis gali susirgti ir jam gali prireikti skubios pagalbos. Dažniausiai ją užklumpa spuogai.
Paprastoji aknė (acne vulgaris) yra riebalinių liaukų liga, kurią lydi uždegimas. Paprastai tai atsiranda seborėjinėse srityse. Veiksmingas spuogų gydymas – tai ne tik erzinančių dėmių pašalinimas, bet ir patrauklumo bei pasitikėjimo grąžinimas. Ką reikia žinoti apie šią ligą?
Spuogai neturi amžiaus
Klaidingai manoma, kad tai – jaunimo liga. Tai gali paliesti kiekvieną. Be to, ja serga dauguma žmonių – 80 procentų gyventojų su ja kovoja skirtingais gyvenimo tarpsniais. Tiesa, didžiausias jaunatvinių spuogų kiekis atsiranda ankstyvame 11–18 metų amžiuje.
Yra ir kita liga, kurios patogenezė skiriasi nuo įprastų spuogų – rožė. Liga gali būti įvairių stadijų: nuo laikinos veido rožės, išsiplėtusių kraujagyslių ar nuolatinės eritemos, iki uždegiminių pakitimų spuogų pavidalu, ja dažniausiai serga 30–50 metų moterys.
Spuogai neatsiranda nuo nešvaros
Tai vienas iš paplitusių mitų, kuris itin žalingas žmonėms, kovojantiems su spuogais. Tikrosios ligos vystymosi priežastys yra sudėtingos ir daugiafaktorinės. Paprastųjų spuogų atveju labai svarbu atkreipti dėmesį į šiuos aspektus, kurie gali lemti spuogų atsiradimą:
-
hormoniniai sutrikimai, sukeliantys pernelyg didelį riebalinių liaukų darbą,
-
nenormali parafolikulinė keratozė,
-
uždegimas, kurį sukelia Propionibacterium acnes bakterija.
Genetiniai veiksniai taip pat turi įtakos šiai ligai. Tačiau rožės, kitos nemalonios odos ligos, priežastys vis dar nežinomos – dažniausiai ji pasireiškia dėl:
-
genetinio polinkio,
-
sutrikusios imuninės sistemos veiklos,
-
padidėjusio veido odos kraujagyslių reaktyvumo.
Taip pat atsižvelgiama į aplinkos veiksnius (UV spinduliuotę, temperatūros svyravimus, taršą, rūkymą). Svarbu ir netinkama odos priežiūra ar mityba.
Saulė negydo spuogų
Priešingai nei atrodo, saulės vonios nėra veiksmingas paprastųjų spuogų ar rožės gydymo būdas. Kodėl? UV ir UVB spinduliai ant odos plečia kraujagysles ir taip padidina rožę lydinčią eritemą. Ne mažiau klaidinga yra nuomonė, kad saulė padeda gydyti acne vulgaris būdingas pūlingas cistas.
Tiesą sakant, priešingai, saulės vonios sausina odą, todėl riebalinės liaukos po kurio laiko pradeda dirbti daug intensyviau. Dėl to išsiskiria daugiau riebalų, o tai yra puiki terpė daugintis bakterijoms Propionibactrerium acnes, kurios prisideda prie tolesnių aknės pažeidimų susidarymo. Yra dar vienas dalykas – spuoguotis linkusi oda lengviau sugeria saulės spindulius, o dėl to gali atsirasti pigmentinės dėmės.
Spuogai yra liga
Spuogai – ne tik estetinė problema, tai ir lėtinė odos liga su nekontroliuojamais paūmėjimais ir neprognozuojamais atkryčiais. Spuogai dažnai būdingi uždegiminių išsiveržimų gausa. Dažniausiai pažeidimai yra seborėjinėse srityse, tai yra ant veido, nugaros ir krūtinės.
Kita vertus, rožė pasižymi būdingu veido odos paraudimu aplink kaktą, skruostus, nosį ir smakrą, taip pat spuogų ir cistų gausa. Galimybė išvengti ligos išsivystymo ir jos paūmėjimų abiem atvejais yra ankstyva diagnostika ir gydymo pradžia.
Spuogų spaudinėjimas situaciją tik pablogins
Išspausdamas spuogelius, pacientas ardo odą ir gali pažeisti užkrėstą plauko folikulą ir dėl to pasunkinti uždegimą. Be to, rankos yra pilnos bakterijų, o palietus veidą, mikrobai pasklinda po visą pažeistą paviršių. Išspausti spuogai taip pat gali būti sunkiai pašalinamų randų priežastimi.
Reikia gydyti profesionaliai
Nesitikėkite, kad spuogai ir inkštirai praeis savaime. Spuogai yra rimta būklė, su kuria turi kovoti dermatologas. Gydymas yra ilgalaikis procesas, reikalaujantis kantrybės ir reguliarumo. O be farmakologinės terapijos itin svarbi tinkama kasdienė odos priežiūra, naudojant dermokosmetiką. Vaistai nuo spuogų gali būti vietiniai (pvz., tepalai) arba bendri (geriamieji).
Dažnai reikia skirti net ir antibiotikų uždegimui malšinti. Verta prisiminti, kad ligos negalima pamiršti, net ir pandemijos laikais galite pasitikrinti savo odos būklę. Gydytojas dermatologas nuotoliniu būdu pasakys, kaip prižiūrėti odą ir kokius vaistus vartoti (dažniausiai pacientas gauna elektroninį receptą). Rūpinkitės savo oda!