Mitybos specialistai nustatė, kad sveikiausia valgyti sveikus kiaušinius, o ne atskirai trynį ar baltymą.
Mokslininkai negali susitarti dėl kiaušinių naudos sveikatai. Vieni teigia, kad dažnas jų vartojimas didina „blogojo” cholesterolio kiekį, kiti pažymi jų maistinę vertę.
Mitybos specialistė Kathryn J. Andersen paskelbė tyrimą, kuriame pateikia platesnį požiūrį į kiaušinių vartojimo įtaką sveikų jaunų suaugusiųjų mitybai, rašo „Today”.
Daugumoje esamų mokslinių straipsnių, kuriuose vertinamas kiaušinių poveikis sveikatai, širdies ir kraujagyslių ligų, diabeto, uždegimo, imuniteto ir anemijos biomarkeriai dažniausiai nagrinėjami atskirai, o ne visi kartu.
Andersen ir jos kolegos atliko išsamesnį, kliniškai orientuotą tyrimą, kuriame atsižvelgė į daugelį sveikatos rodiklių, į kuriuos gydytojas atkreipia dėmesį atlikdamas paprastą sveikatos patikrinimą.
„Tai padeda susidaryti išsamų vaizdą apie kiaušinių vartojimo poveikį jaunai, sveikai populiacijai, naudojant standartinius, įprastus klinikinius biomarkerius”, – komentavo ekspertė.
Tyrimo metu buvo lyginama, kaip vengti kiaušinių, valgyti tris kiaušinių baltymus per dieną ir tris sveikus kiaušinius per dieną. Dalyviai galėjo gaminti kiaušinius pagal savo skonį.
Andersenas nustatė, kad dalyvių, kasdien valgančių sveikus kiaušinius, kraujo mėginiuose gerokai padaugėjo cholino – svarbios maistinės medžiagos, esančios kiaušinių tryniuose.
Cholino vartojimas siejamas su padidėjusiu metabolito, vadinamo TMAO, kuris siejamas su širdies ligomis, kiekiu. Tačiau Anderseno tyrimo metu nustatyta, kad TMAO šioje grupėje nepakito, nepaisant padidėjusio cholino kiekio.
„Tai tarsi geriausias scenarijus”, – rezultatus komentavo mitybos specialistė. – „Norime, kad šios svarbios maistinės medžiagos būtų daug, bet nepadidėtų šio metabolito, kuris potencialiai gali prisidėti prie širdies ir kraujagyslių ligų, kiekis.
Tyrėjai taip pat nepastebėjo jokių neigiamų uždegimo ar cholesterolio kiekio kraujyje pokyčių. Jie taip pat nustatė, kad sveikų kiaušinių valgymas turėjo mažesnį neigiamą poveikį žymenims, susijusiems su diabeto rizika, nei kiaušinių baltymų valgymas.
Apskritai dalyvių mitybos racione buvo daugiau maistinių medžiagų, kai jie valgė sveikus kiaušinius, taip pat didesnis hematokritas – raudonųjų kraujo kūnelių tankio kraujyje rodiklis, kuris gali sumažėti sergant mažakraujyste.
„Tai, kad nagrinėjome įvairius matavimus, leidžia geriau įvertinti bendrą kiaušinių vartojimo poveikį, kurio galima tikėtis. Manau, kad tai svarbu, nes jei matome mažiau teigiamą vieno rodiklio pokytį, galbūt kontekste galime pastebėti ir kitų rodiklių teigiamus pokyčius”, – sakė specialistė.
Kiaušinių nauda
Mokslininkai jau seniai žino apie kiaušinių naudą sveikatai. Tačiau jie vis ginčijasi, kaip dažnai juos galima valgyti.
Juose yra daug baltymų, A ir B grupės vitaminų, omega-3, folio rūgšties.
Gydytojai teigia, kad jei žmogus veda aktyvų sveiką gyvenimo būdą, kasdienis kiaušinių vartojimas neturėtų kelti nerimo.