Su manipuliatoriais dažniau ar rečiau susiduria kiekvienas. Jie viską daro dėl savo asmeninės naudos. Jiems nerūpi kitų jausmai ir pojūčiai. Jiems rūpi tik jų pačių gerovė.
Kad sužinotume, kas yra manipuliavimas, užtenka įsigilinti į šio žodžio vertimą iš lotynų kalbos. Iš pradžių jis reiškė lėlių judesių valdymą rankomis. Realiame gyvenime lėlėmis tampa žmonės, o siūlais, kuriuos tampo manipuliatorius, – jų emocijos, silpnybės ir iliuzijos.
Manipuliavimas yra galingas kontrolės įrankis. Su juo susiduriame beveik kasdien. Vieni šį talentą turi nuo gimimo, kiti tyčia išsiugdo tam tikras psichologines savybes. O kai kurie to net mokosi specialiai, pavyzdžiui, rinkodaros specialistai.
Kad jaustumėmės saugesni, verta išsiaiškinti, kaip veikia, ką galvoja manipuliatoriai bei kas juos motyvuoja tokiam elgesiui.
1. Manipuliatorius siekia išimtinai savo interesų ir naudos.
Nedorai veiklai manipuliatorių skatina aukščiausio laipsnio egoizmas. Kitas asmuo jam yra ne žmogus, o tik priemonė pasiekti tai, ko nori. Moralė ir etika priklauso nuo individo. Vieni žmonės turi vidinį moralinį kodeksą, kurio laikosi, kiti – ne.
2. Groja kito žmogaus sielos stygomis kaip gitara.
Manipuliatorius labai subtiliai jaučia kito žmogaus skaudamas vietas ir sumaniai žaidžia emocijomis. Jis gali sukelti kaltės jausmą, apgailestavimą, apsimesti maloniausiu ir supratingiausiu, kad laimėtų kito pasitikėjimą ir palankumą, arba daryti spaudimą, kur jam reikia.
3. Visas pasaulis jam yra teatras, o jis pats – aktorius.
Tokie žmonės savo ketinimus slepia po kaukėmis. Jie niekada nekalba atvirai ir tiesiai apie savo poreikius, neišreiškia savo tikrųjų jausmų, minčių, norų, reikalavimų. Manipuliatoriai sugeba gana greitai prisitaikyti prie situacijos ir keisti savo elgesį.
4 . Informacija yra pagrindinis jo ginklas.
Manipuliatorius nuolat gaudo informaciją ir atsirenka tai, kas jam gali praversti. Jie selektyviai pateikia informaciją, kad sukurtų atitinkamą įspūdį arba nukreiptų žmogaus mintis ir elgesį jam reikalinga linkme. Jis lengvai pastebi temas, kurias pašnekovas menkai išmano, ir pradeda jas aptarinėti, kad parodytų savo pranašumą.
5. Manipuliatorius nežino, kas yra kito asmeninės ribos, tiksliau, nenori žinoti.
Manipuliatoriai veikia atidžiai tyrinėdami pasirinktą auką ir sąmoningai bandydami pažeisti kito žmogaus asmenines ribas, siekdami savo tikslų.
6. Ponas X
Manipuliatoriams būdingas bruožas yra jų slaptumas. Jų atsakymai į jūsų klausimus bus neaiškūs. Jie nepasakys nieko konkretaus apie save ar savo reikalą. Jie dažnai staigiai pakeičia pokalbio temas ir mėgsta sąmoningai pateikti klaidingą informaciją apie žmogų kitiems, kad užsitikrintų pašalinių palaikymą.