Barniai. Trys naudingi įgūdžiai

Dažnai klientai ateina su skundais, jog jie savo porose visą laiką barasi, konfliktuoja. Į klausimą, ko gi jie norėtų iš psichologo, atsako: „Mes norėtume niekada nesibarti”. Ar realu niekada nekonfliktuoti? Mano nuomone – ne, nerealu. Juk mes skirtingi savo temperamentais, skirtingai išauklėti. Turime kiekvienas savas nuostatas, kiekvienas savaip įsivaizduojame gyvenimą šeimoje.

Kad barniai stipriai negadintų santykių, būtina įgyti tam tikrų įgūdžių, kurie negriaus, o atvirkščiai – dar labiau sutvirtins santykius.

Barnio metu mus užvaldo emocijos, mes patenkame į jų nelaisvę ir nustojame kontroliuoti savo elgesį. Susibarę imame svaidytis įžeidimais, žeminame mylimą žmogų: tu nevykėlis, bukagalvis, bjaurybė… Svarbu suvokti, kad kuo dažniau žvelgiame į partnerį per įžeidimų prizmę, tuo labiau nuo jo nutolstame. O juk buvo laikai, kai žavėjotės šiuo žmogumi, jis jums atrodė pats geriausias.

Tai ką gi daryti ir kaip elgtis, kad santykiai sutvirtėtų, taptų komfortiškesniais ir teiktų džiaugsmą?

Pirmasis įgūdis – niekada nevertinkite, neapibendrinkite, visada kalbėkite tik apie faktus. Taip elgtis pavyks ne iš karto, tačiau to galima išmokti. Nesileiskite į asmeniškumus, nelieskite partnerio asmenybės, kalbėkite tik apie konkretų jo elgesį ir pateikite vien tik faktus.

Antrasis įgūdis. Kai vienas iš partnerių kalba, kitam vertėtų dėmesingai išklausyti. Suprantu – kai tave kritikuoja, viso to klausytis labai sunku. Nesinori girdėti visokių bjaurasčių savo adresu. Norisi pertraukti partnerį, prieštarauti, pulti kritikuoti jį patį. Tačiau visa tai neduoda jokio teigiamo rezultato. Priešingai – konfliktas dar labiau paaštrėja. Jūs būtent šito norite? Manau, kad ne. Tai nėra lengva, tačiau visgi verta išmokti reaguoti į partnerio žodžius palankiai, be priešiškumo ar abejingumo.

Dėmesingumas ir geranoriškumas partnerio žodžiams sukuria tarp jūsų erdvę, kurioje galėsite jaustis saugiai, o tai – palanki atmosfera atviriems partneriškiems pokalbiams.

Jeigu jaučiate pyktį, už šio jausmo paprastai slepiasi visai kitos, dažnai labai skausmingos emocijos. Kaip išsiaiškinti, ką maskuoja jūsų pyktis?

Čia pravers trečiasis įgūdis. Kelis kartus giliai įkvėpkite, o iškvėpdami kartu su oru išsilaisvinkite nuo pykčio. O tada įsiklausykite į save, pasistenkite atrasti tą žymiai skaudesnį jausmą, kuris slepiasi už jūsų pykčio. Manau, kad ir jūs, ir jūsų partneris gerokai nustebsite. Suvokimas, kas realiai kelia pyktį, labai naudingas darbui, sutvirtinant tarpusavio pasitikėjimą santykiuose.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *