Kiekvienas, kuris pabaigia savaitgalį su liūdesiu ir apmaudu, galvoja apie artėjantį pirmadienį ir jo laukiančias pareigas. Tačiau kai kurie žmonės su tuo susidoroja daug blogiau. Sužinokite, kas yra pirmadienio sindromas.
„Kaip aš nekenčiu pirmadienių! Viskas vėl prasideda iš naujo…“ – tai šūkis, kuris lydi visus, nepriklausomai nuo jų profesijos. Taip yra dėl kontrasto tarp dviejų laisvų dienų savaitgalio ir penkių dienų darbo savaitės. Dėl to 75% visuomenės nemėgsta šios savaitės dienos, o 16% jaučia stresą vos pagalvoję apie pirmadienį.
Kodėl pirmadienis?
Šios savaitės dienos priešiškumo klausimą nagrinėjo mokslininkai. Tyrimas parodė, kad beveik 60 proc. apklaustųjų nelaukia pirmadienio ir grįžimo į darbą. Be to, daugelis nurodė, kad ši diena yra mažiausiai produktyvi savaitės diena. Tai stebina, nes penktadienį žmonės tiek pat dirba dėl artėjančio savaitgalio. Tik trečiadienį 27% respondentų nurodė kaip produktyviausią savaitės dieną. Todėl panašu, kad pirmadienį ir penktadienį turėtų būti lengvesnės darbo pareigos, nes šiomis dienomis sunkiau susikaupti. Verta paminėti, kad net 69% apklaustųjų geriausiai dirba ryte, o jaunimas deklaruoja esąs produktyviausias darbas yra vakare. Metų laikai taip pat yra noro dirbti rodiklis, nes 36% respondentų sunkiausiai dirba žiemą.
Pirmadienio sindromas – kas tai?
Šį sindromą galima suprasti kaip nerimą dėl naujos savaitės pradžios. Dėl šios priežasties verta atrasti energijos, kuri, kaip ir maistas, paskatins jus veikti. Verta atkreipti dėmesį į tai, kas didina nerimą ir kas jį mažina, nes savaitgalį kylantis pirmadienio nerimas yra visiškai normalus reiškinys. Kita vertus, kai jis atsiranda savaitės metu, verta skirti laiko atsipalaidavimui. Pagrindinė pirmadienio sindromo priežastis gali būti susijusi su atmosfera darbe arba kolegų ar vadovų spaudimu. Tai labai lengvas kelias į perdegimą darbe, todėl reikėtų pagalvoti apie rimtus gyvenimo pokyčius. Kita vertus, jei darbo vieta nekelia jums nerimo ir jums patinka darbas, kurį dirbate, verta susitaikyti su gyvenimo ciklu, kuris daugiausia grindžiamas pareigomis.
Kaip susidoroti su pirmadienio sindromu?
Savaitgalį daug ilsėkitės, kad pasiruoštumėte būsimai darbo savaitei:
· Pakankamai išsimiegokite;
· Valgykite gerai subalansuotą maistą;
· Užsiimkite tinkamu fiziniu aktyvumu;
· Išmokite kontroliuoti savo kvėpavimą;
· Praleiskite laiką pagal savo poreikius – jei jums reikia tinginiavimo dienos – pasimėgaukite saldžiais malonumais.