Mes kasdien susiduriame su stresinėmis situacijomis. Kartais su jomis pavyksta lengvai susidoroti, o kartais – ne.
Barnis su kaimyne, sudėtingas šefo uždavinys, nenumatytos išlaidos ir nesėkmės, pašliję santykiai su partneriu… Tokios situacijos mums – normalus reiškinys. Tačiau kartais susikaupusių problemų mastas viršija mūsų nervų sistemos galimybes.
Jeigu jaučiate, kad streso lygis pasiekė apogėjų, pabandykite sumažinti jo žalingą poveikį savo organizmui, atsakydami į kelis klausimus.
1 klausimas
Ar man gresia fizinis pavojus?
Jeigu jūsų atsakymas bus teigiamas, reikia skubiai kažką daryti: pabėgti, pasitraukti, pasislėpti arba, atvirkščiai, pereiti į puolimą. Daugumoje situacijų, kurios tiesiogiai nekelia fizinės grėsmės mūsų sveikatai ir gyvybei, organizmas reaguoja taip, tarytum jam grėstų realus pavojus. Pagalvokite apie tai: jeigu šioje situacijoje niekas negrasina jūsų sužaloti ar nužudyti, tai ji nėra tokia baisi, kaip atrodo.
2 klausimas
Kaip aš galiu nusiraminti?
Pirmas dalykas, kurį reikia padaryti, kai jus apima panika, – pradėti kontroliuoti savo emocijas. Galbūt yra galimybė pasitraukti ir kelis kartus giliai pakvėpuoti ar nusiprausti veidą šaltu vandeniu. Galbūt jums tiktų pora fizinių pratimų arba popieriaus lapo plėšymas į smulkius skutelius – bet koks veiksmas, kuris padėtų išlieti neigiamas emocijas, tačiau nekenktų nei jums, nei aplinkiniams.
3 klausimas
Kodėl tai atsitiko man?
Apskritai šis klausimas gali ir neturėti atsakymo, bet vis tiek užduokite jį sau, kad galėtumėte pagailėti savęs. Mes labai dažnai per daug reikalaujame iš savęs ir pamirštame, kad gerumas ir užuojauta reikalingi ne tik kitiems, bet ir mums. Galbūt norėsite išsiverkti, netramdykite savęs.
4 klausimas
Kas vyksta iš tikrųjų?
Dabar, kai truputį nusiraminote, atėjo laikas paanalizuoti situaciją. Kokie jūsų veiksmai nulėmė šį įvykį? Kas nuo jūsų visai nepriklausė? Paprastai bet koks įvykis būna išorinio poveikio ir jūsų pasirinkimo rezultatas. Atgaminkite savo sprendimus, kurie privedė prie tokios situacijos. Jei nepavyks ištaisyti padėties dabar, tai bent pasimokysite iš savo klaidų, kad ateityje jų nebekartotumėte.
5 klausimas
Kada tai gali vėl pasikartoti?
Nustatę elgsenos modelį, kuris nulėmė stresinę situaciją, pagalvokite, ką turėtumėte pakeisti savyje, kad daugiau tai nepasikartotų. Galbūt nepradėti ginčų su agresyviu žmogumi arba tris kartus patikrinti, ar išjungėte lygintuvą ir užrakinote duris, prieš išeidami iš namų.
6 klausimas
Kaip aš jaučiuosi?
Pabandykite tiksliai apibūdinti savo vidinę būseną: jaučiatės įsižeidę, bijote, pykstate? Būdami streso būsenos, mes visi virstame vaikais, nepriklausomai nuo mūsų amžiaus, pasijuntame maži, nuskriausti, bejėgiai. Po to pasakykite sau, jog esate jau suaugę, protingi ir įveiksite problemas.
7 klausimas
Kokiomis aplinkybėmis jaučiuosi taip pat?
Galbūt pats įvykis ir nėra jums labai reikšmingas, bet jis kažkuo priminė jums kitą, rimtesnę, situaciją iš praeities, kai patyrėte stiprią psichologinę traumą. Tačiau ši situaciją nėra ta pati. Jūs galite suvokti ir pasistengti nesijausti blogai.
8 klausimas
Gal man suvalgyti pyragaitį?
Žinoma, paprastai jūs propaguojate sveiką mitybą, tačiau saldumynai pasižymi geru poveikiu: jie greitai pataiso nuotaiką. Kodėl jums nesuteikus sau skubios pagalbos šokoladuko pavidalu?
9 klausimas
Kokius darbus galiu kuriam laikui atidėti?
Paprastai jūs sąžiningai atliekate savo įsipareigojimus ir darbe, ir namie, tačiau stresinė situacija netinka darbštumui demonstruoti. Apsiribokite tik svarbiausiais darbais, kad galėtumėte atgauti jėgas.