Juokas – geriausias vaistas

Juokas yra galingas priešnuodis stresui, kuris yra siejamas su daugybe nesveikų organizmo pokyčių. Be to, pažiūrėję į reikalus iš šviesesnės pusės jūs galite liautis kentėję, prisipildyti vilties ir kitų teigiamų emocijų, atsikratyti skausmo ir stebuklingai sustiprinti savo imuninę sistemą.

Niekas negali išvengti tragedijos ir skausmo, tačiau reikia liautis jiems pasidavinėti. Ir vienas geriausių būdų yra juokas per ašaras. Net jeigu jums dabar sekasi nekaip, išsaugodami savo vaikišką gebėjimą juoktis ir džiaugtis jūs ilgiau išliksite sveiki (ir, neabejotinai, laimingesni).

Pateikiame jums eksperto požiūrį į juoko teikiamus privalumus jūsų sveikatai, laimei ir darbui. Dr. William Fry yra psichiatras ir mokslininkas, tiriantis gydomąjį humoro poveikį.

Dr. Fry: Mokslininkai ištyrė humorą ir atrado, kad džiaugsmingas, linksmas juokas – tai yra toks juokas, kuris siejamas su humoru – turi poveikį didžiajai organizmo fiziologinių sistemų daliai. Šis poveikis buvo patvirtintas laboratoriniais eksperimentais tiriant kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių, raumenų, centrinę nervų, endokrininę ir imuninę sistemas. Aš asmeniškai esu įsitikinęs, kad džiaugsmingas juokas yra viso kūno veikla. Į ją įsitraukia visa organizmo fiziologija.

Klausimas: Dr. Fry, ar galėtumėte papasakoti kokią naudą organizmui duoda humoras? Ar jis iš tikrųjų stiprina imuninę sistemą?

Dr. Fry: Buvo pastebėta, kad imuninė sistema yra veikiama dviem būdais: pirma, juokas padidina cirkuliuojančių antikūnų koncentraciją kraujyje ir, antra, padidina cirkuliuojančių baltųjų kraujo kūnelių skaičių imuninėse reakcijose, kovojančiose prieš svetimkūnius. Šie pokyčiai padaro organizmą atsparesniu besivystančiai infekcijai. Tai nereiškia, kad jūs neužsikrėsite, tačiau tai padidina jūsų atsparumą.

Klausimas: Ar juoko teikiami privalumai skiriasi priklausomai nuo žmogaus amžiaus?

Dr. Fry: Tarp suaugusiųjų ryškaus skirtumo pastebėta nebuvo, tačiau tyrimai dar nebuvo atlikti su vaikais.

Klausimas: Ar galėtumėte paaiškinti, kokia yra fiziologinė priešprieša tarp humoro ir streso?

Dr. Fry: Sąveika tarp humoro ir streso yra sudėtinga, nes stresas yra sudėtingas pats savaime. Truputis streso yra naudinga žmogaus sveikatai – netgi būtina išgyvenimui. Mes negalime gyventi be kai kurių aplinkos poreikių. Jei humoras galėtų eliminuoti šiuos poreikius, žmonių rasė išmirtų. Yra svarbu atminti, kad humoras organizmą veikia tiesiogiai. Juoko stimuliacija skatina kraujotaką, nes jis veikia širdį ir kraujo spaudimą. Jis skatina kvėpavimą – į organizmą patenka daugiau deguonies ir iš jo iškvepiama daugiau anglies dioksido. Jis taip pat skatina medžiagų apykaitą ir raumenų veiklą, gerina organizmo raumenų būklę ir stiprina širdies raumenis. Sveikatos prasme jis nesukelia organizmui streso. Šia prasme jis yra naudingas. Tai gali būti su tuo, kad norėdami, kad mašina važiuotų, mes spaudžiame akseleratoriaus pedalą.

Klausimas: Ar turite pasiūlymų kaip pasijuokti po sunkios dienos, praleistos prižiūrint vaikus?

Dr. Fry: Jeigu jūs visą dieną sunkiai dirbote prižiūrėdami vaikus, malonu po to pasikalbėti ir pabendrauti su suaugusiuoju. Jeigu jūs visą dieną sunkiai dirbote darbe ir dabar grįžote namo pabūti su vaikais, naudinga pajuokauti ir pasilinksminti su jais. Aš daugeliui žmonių patariu susikurti savo humoro biblioteką ir tuomet, kai jie pasijunta pavargę ar prislėgti, jie gali pasijuokti skaitydami knygą, žiūrėdami filmą ar skaitydami humoristines elektroninio pašto žinutes.

Klausimas: O koks ryšys tarp humoro ir ligų? Ar juokas naudingas šia prasme? Ar jis gali padėti greičiau pasveikti?

Dr. Fry: Klausimas apie humorą ir ligas gali būti perfrazuotas į klausimą apie gyvenimo kokybę. Yra tik keletas tiesioginių įrodymų apie tai, kaip juoku buvo išgydytos ligos. Tačiau yra daug tyrimų ir gydymo įstaigų, kurios pademonstravo humoro poveikį dvasinei būsenai, nuotaikai ir gyvenimo kokybei.

Klausimas: Ar tiesa, kad juoktis sveika astmatikams? Jei taip, ar galėtumėte paaiškinti kodėl?

Dr. Fry: Humoro naudingumas gydant kvėpavimo ligas buvo pademonstruotas žmonių, kuriems buvo reikalingas kvėpavimo takų gydymas, atvejais. Buvo žmonių, kuriems buvo reikalingas kvėpavimo gydymas siekiant palengvinti įvairias ligas, tokias kaip chroninis bronchitas, emfizema ir t.t. Kai kurie terapeutai pastebėjo, kad kai kurie plaučių ligomis sergantys pacientai yra silpni ir nesugeba su entuziazmu reaguoti į reikalingą kvėpavimo gydymą. Kitais žodžiais tariant, jie labai nenoriai lankosi pas gydytojus. Vienas iš būdų nugalėti šį barjerą yra pradėti gydymą juokais ar kitu humoru, kuris priverstų pacientą juoktis ir sukurtų jam gerą nuotaiką. Taip, išvalant plaučius, gali būti pradėtas gydymas.

Klausimas: Kaip humoras gali padėti kenčiantiems dėl žemo kraujo spaudimo?

Dr. Fry: Humoro poveikis gali padėti pagerinti jūsų požiūrį į gyvenimą. Žemo kraujo spaudimo poveikis priklauso nuo tam tikrų priežasčių, kurias turi nustatyti jūsų gydytojas. Jeigu taip yra tik dėl emocinio streso, pasikalbėkite su gydytoju apie galimybę gauti daugiau humoro šaltinių. Kraujo spaudimas gali būti susijęs su depresija.

Klausimas: Aš suprantu, kad juokas gali padėti sumažinti ligos keliamą diskomfortą, tačiau ar turite kokių nors naudingų patarimų? Dažniausiai sunku galvoti apie juoką, kai jus kankina chroniška liga ar nuolatinis skausmas.

Dr. Fry: Kiekvieno žmogaus humoro jausmas yra individualus ir jis skiriasi skirtingu laiku, priklausomai nuo išorinių aplinkybių. Jeigu jus kankina nuolatinis skausmas, būtų geriausia išsiaiškinti, koks humoro tipas, nepaisant skausmo, yra produktyviausias. Eksperimentuokite ir sužinokite, kokia humoro rūšis konkrečiomis aplinkybėmis yra efektyviausia.

Aš visiems patariu suprasti savo humoro jausmo prigimtį. Mes visi turime specifinę humoro rūšį, kurią galima apibūdinti kaip psichologinius pirštų antspaudus. Sužinokite, koks yra jūsų humoro pobūdis ir tuomet sukaupkite geriausių jūsų humoro šaltinių kolekciją. Jūs galite susikurti humoro medžiagos biblioteką savo namuose, kad galėtumėte iš širdies pasijuokti bet kada, kai tik jums to prireiks. Skirkite pertraukėlę juokui.

Klausimas: Kaip humoras gali padėti automobilių kamščiuose, kai užstringate mašinoje?

Dr. Fry: Štai jums puiki idėja – tik tuo atveju, jei jūsų automobilio durelės yra užrakintos. Užsidėkite klouno nosį ir žiūrėkite į žmones, įstrigusius šalia jūsų. Vieną dieną kiekvienoje parduotuvėje bus pardavinėjamos klounų nosys ir automobilių kamščiai pavirs 10000 klounų pasirodymu!

Klausimas: O kaip su humoru ruošiantis egzaminui? Tuomet esame tokie jautrūs stresui.

Dr. Fry: Humoras ir juokas mokantis yra puiki mintis, nes jis skatina smegenų budrumą. Jūsų smegenys pradės funkcionuoti efektyviau ir sumažės tikimybė užmigti ant knygų ir užrašų.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *