Dažniausiai nepatogi patirtis žmogui tampa būtent „neigiama“ tik todėl, kad jam kažkuriuo momentu kyla įsižeidimo ir piktumo jausmas ant ko nors arba ant savęs.
Patirties priėmimas dažnai priklauso nuo mūsų emocinės būsenos ir vidinių išgyvenimų. Nuoskaudos ar nusivylimo jausmas gali paveikti taip, kad žmogus pradeda vertinti tam tikrus įvykius ar sąveikas kaip negatyvius.
Tarkime, žmogus įsižeidė dėl to, kad jo nepakvietė į gimtadienį arba neįvykdė jo prašymo. Mūsų idealaus pasaulio vaizdinyje kitas žmogus visada turi žinoti ir jausti, ko mums reikia ir padaryti tai be nereikalingų priminimų. Realybėje taip nevyksta. Todėl mes „įsižeidžiame“ ant to žmogaus. T. y. kyla nuoskaudos jausmas dėl to, kad mes kuriame prognozes, kaip turi vystytis įvykiai mūsų gyvenime.
Tai yra nebrandi suaugusio vaiko pozicija: „jeigu aš kam nors svarbus, tai jis turi suprasti mane ir visada žinoti, ko aš noriu ir kas man gali būti nemalonu“. Iš tikrųjų niekas niekam nieko neprivalo ir juo labiau neturi nuspėti, apie ką galvoja ir ko nori kitas žmogus. Šiuo atveju nuoskauda gimsta iš kuriamų iliuzijų, o ne iš objektyvios realybės, kaip būna tada, kai vienas žmogus grubiai pažeidžia kito asmenines ribas, be jokių akivaizdžių priežasčių.
Dviejų žmonių sąveikai idealiu atveju turi priklausyti atviras dialogas, kur kiekvienas pasako tai, ko nori, kas jam patinka ir nepatinka, ką jaučia. Tačiau taip pasitaiko anaiptol ne visada, nes atviras, nuoširdus dialogas sąveikaujant su kitu byloja apie tai, kad mes esame suaugusiųjų pozicijoje, kur dalyvauja objektyvumas, atsakomybė ir logika.
Atviras ir nuoširdus dialogas vaidina svarbų vaidmenį bendraujant su kitais žmonėmis. Jis suteikia galimybę išreikšti savo mintis, jausmus ir poreikius, taip pat suprasti kito žmogaus požiūrį. Tokia elgsena padeda išspręsti konfliktus, sutvirtinti santykius ir pagerinti abipusį supratimą.
Svarbu išmokti suvokti savo jausmus, parodyti emocinį lankstumą ir prisitaikyti prie įvairių situacijų. Savo išgyvenimų supratimas ir darbas su jais dažnai padeda pakeisti negatyvios patirties suvokimą ir įveikti nuoskaudos jausmą, atveria kelius į naujus reagavimo būdus ir pozityvų gyvenimo situacijų priėmimą.