Santykius gadinančios nuoskaudos

Kaip neleisti nuoskaudoms sugadinti santykių su partneriu?

Žinoma, kartais nusivylimo ir pykčio priežastis gali būti labai rimta. Pavyzdžiui, neištikimybė. Arba neatsakingas partnerio finansinis elgesys, padaręs didelę žalą abiem. Tačiau dažnai apmaudas kyla reaguojant į veiksmus, kuriuose, regis, nėra nieko nusikalstamo.

Psichoterapeutas Johnas Kimas išvardijo priežastis, kurios dažniausiai sukelia tokią situaciją.

Neišsakyti lūkesčiai

Galbūt vienam kai kurie principai ar įpročiai atrodo akivaizdūs, bet kitam – ne. Pavyzdžiui, vienas iš poros pamiršta apie savo pažinties metines, nes visiškai nesilaiko kalendorinių datų. Arba po darbo susitinka su draugais, nors partneris tikėjosi romantiškos vakarienės kartu, bet nebuvo aiškaus susitarimo dėl to.

Pastangų palaikyti santykius disbalansas

Galbūt vienas iš partnerių jaučia, kad santykiams palaikyti skiria daug daugiau energijos ir laiko nei kitas. Pavyzdžiui, jis visada planuoja būsimus susitikimus ir siūlo, kaip leisti laiką. Arba nuolat palaiko savo mylimąjį, bet mainais negauna to paties. O jei pora gyvena kartu, jis atlieka daugiau namų ruošos darbų, tačiau nesako partneriui, kad toks jėgų paskirstymas yra neteisingas.

Neišspręsti konfliktai

Du žmonės, turintys skirtingą temperamentą, patirtį ir požiūrį, negali į visas gyvenimo situacijas reaguoti vienodai. Pasitaiko, kad nedideli konfliktai kartojasi, tačiau partneriai jų neaptaria ir neieško sprendimų. Galbūt jie tikisi, kad nesusipratimas kažkaip praeis savaime, tačiau vietoj to jų santykiuose auga įtampa.

Sulaužyti pažadai

Galbūt partneriai aptaria savo santykius ir išreiškia lūkesčius, tačiau vienas iš jų daug žada, bet susitarimų nesilaiko. Tada antrasis jaučiasi įskaudintas. Jis daro išvadą, kad jo poreikiai nėra patenkinami, nes jie pirmajam praktiškai nieko nereiškia.

Koks yra pasipiktinimo pavojus santykiuose?

Psichologas J. Kimas mano, kad pagrindinis nuoskaudų pavojus yra tas, kad iš pradžių jos gali atrodyti nereikšmingos, tačiau laikui bėgant jos kaupiasi. Žmogus pradeda jausti nepasitenkinimą mylimu partneriu, bet nesupranta savo pasikeitusių jausmų priežasties. Jis slepia nuoskaudas net nuo savęs, tačiau jos vis tiek kenkia santykiams ir pamažu juos ardo.

Kaip gelbėti santykius?

Psichoterapeutas ir rašytojas J. Kimas žino būdą, kaip padėti sau ir išsaugoti sveikus santykius, kai ima slėgti nuoskaudos.

Įsisąmoninkite savo jausmus

Tai ne visada būna lengva padaryti, bet šis žingsnis yra būtinas. Prieš kalbantis su partneriu, verta suprasti, ką tiksliai jaučiate ir kokia yra tokių emocijų priežastis. Jei to nepadarysite, bus sunku paaiškinti kitam žmogui, kodėl jo veiksmai jums buvo nemalonūs.

Priekaištas „Mane tiesiog erzina dėmesio stoka“ vargu ar suveiks. Turėtumėte rasti konkretų atsakymą. Pavyzdžiui, jus žeidžia, kad didžiąją dalį maisto gaminate jūs ir stengiatės pagaminti įvairius skanius patiekalus. Tačiau jūsų mylimasis dažnai vakarienę valgo mechaniškai ir kartais net nemato, kas yra lėkštėje.

Pabandykite išsiaiškinti, kodėl jums nepatinka toks elgesys. Galbūt suprasite: norite, kad jūsų partneris įvertintų, kiek laiko, energijos ir pastangų praleidžiate virtuvėje. Taip pat kad jis būtų dėmesingas ir rūpintųsi jūsų poreikiais.

Pagalvokite, kokie jo veiksmai jums atrodytų lygiaverčiai ir užgesintų kylantį apmaudo jausmą.

Reguliariai kalbėkitės su savo partneriu

Ir tikriausiai kiekvienas yra girdėjęs šį patarimą. Tačiau svarbiausia čia yra tai, kaip kalbėtis. Kartais nelengva pradėti nemalonų dialogą. Bet jei atidėliosite, apmaudas gali sustiprėti, ir viskas dar labiau komplikuosis.

Stenkitės ramiai kalbėti apie savo jausmus. Galite paklausti savo partnerio, ką jis mano apie šią situaciją. Galbūt jis pasakys, kad net neįsivaizdavo, kaip nerimaujate. Arba atsakys, kad jį irgi dėl kažko įžeidėte, tokiu atveju jūsų atvirumas padės jam kalbėti apie savo jausmus. Tada galėsite aptarti abipusius lūkesčius ir galimus kompromisus. Jei pavyks susitarti – puiku. Jei ne, greičiausiai jūsų santykiuose kažkas negerai.

Išmokite atleisti

Tai nereiškia, kad turite pamiršti visus blogus dalykus ir leisti savo mylimam žmogui jus toliau skaudinti. Jeigu jis supranta, kad jus įskaudino, leiskite jam pradėti kitą jūsų santykių etapą nuo švaraus lapo. Iš pradžių jums gali būti sunku elgtis su savo partneriu be išankstinio nusistatymo. Tačiau tikrai verta pabandyti.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *