Niekas negyvena visiškai vienas. Kiekvienas žmogus priklauso sociumui, todėl nesąmoningai ar sąmoningai pasiduoda teigiamam ir neigiamam kitų poveikiui. Posakis su kuo susidėsi, toks ir tapsi yra teisingas bet kuria prasme.
Nepriklausomai nuo to, su kuo bendraujate, jūs neišvengiamai būnate veikiami to žmogaus, nors to galite ir nesuvokti. Atrodo, kad poelgiai ir prioritetai priklauso tik nuo jūsų, bet taip būna ne visada.
Aplinkiniai dažnai pastebi, kad koks nors žmogus turi tų pačių polinkių ir įpročių (neretai neigiamų) kaip ir jo draugas.
Kaip atskirti sau daromą neigiamą poveikį?
Kad suprastumėte, kas jums daro blogą įtaką, svarbu įžvelgti ne tik skirtumą tarp blogio ir gėrio, bet ir suvokti, kokias ribas galite peržengti, o kokių – ne.
Pasitaiko tokių, kuriems vagystė yra norma. O visuomenė šį poelgį laiko nedoru. Kuo labiau žmogus pasiduoda kitų įtakai, praleisdamas daug laiko netinkamoje aplinkoje, tuo daugiau pokyčių įvyksta jo elgsenoje. Jis pradeda prisitaikyti prie situacijų, siekdamas būti priimtas į tą draugiją.
Jeigu jus nuolat kritikuoja ir peikia, tai ir jūs imsite kritikuoti ir smerkti kitus žmones, tapsite pikti ir nervingi. Toks sistemingas poveikis pakeičia charakterį, padarydamas blogus poelgius įprastu reiškiniu.
Kaip suprasti, kad jus apgaudinėja?
Jeigu dėl draugų liovėtės ilsėtis su šeima, leidžiate pinigus nereikalingiems dalykams, lėbaujate ir jūsų poelgiai prieštarauja nusistovėjusioms visuotinėms elgesio normoms, tai aplinkos jums daromas poveikis tikrai yra žalingas.
Dažnai negeri žmonės paprasčiausiai manipuliuoja kitais, siekdami savo tikslų. Manipuliacijos lygiai gali būti įvairūs, pradedant nuo lengvos įtaigos ir baigiant užmaskuotu įsakymu, pridengtu prašymo šydu. Pasirinkdami skambias frazes ir žodžius, kurie sukelia kitam teigiamas asociacijas, manipuliatoriai meistriškai priverčia žmogų atlikti negerus veiksmus. Svarbu mokėti atpažinti manipuliacijas, kad galėtume apsisaugoti nuo jų ir išvengti neigiamos įtakos.
Pasirinkite sau tinkamą aplinką. Tik nuo jūsų priklauso, kuo tapsite. Bendraudami su protingais ir gerais žmonėmis, iš kurių galite gauti naujų žinių ir patirties, jūs vystysitės ir augsite kartu su jais. Prisiminkite seną posakį: pasakyk, su kuo draugauji, ir aš pasakysiu, kas tu.
Jei draugai neskatina asmenybės vystymosi, tik smukdo, tai būtina nuo jų atsiriboti. Nepamirškite, kad ir jūs būnate kitiems pavyzdžiu. Ir jūsų įpročiai ir veiksmai gali daryti kitiems poveikį. Galbūt iš pradžių galima būtų pamanyti, kad prasta aplinka, kuria kartais galite manipuliuoti, jums naudinga, bet iš tikrųjų kiekvienas blogas poelgis atsigręš prieš jus dešimteriopai.
Kaip suprasti, kad jumis naudojasi?
Pasakykite „ne“, kai jaučiate, kad širdies gilumoje nepritariate tam, ko iš jūsų reikalaujama. Nesileiskite įkalbami. Prisiminkite, kad dėl jūsų atsisakymo santykiai su draugais neturėtų pablogėti. Kitaip jie nėra tikri draugai. Draugai turi gerbti vienas kito nuomonę, o ne manipuliuoti vienas kitu. Jei po atsisakymo jūsų ims vengti ar jums priekaištauti, susimąstykite, ar tikrai atsidūrėte geroje draugijoje.
Stenkitės objektyviai įvertinti save ir kitus. Net artimiausias žmogus, kurį pažįstate nuo vaikystės, gali pasikeisti į blogąją pusę, patekęs į netinkamą aplinką.