Kaip vaikui skaityti knygas: 10 Danielio Pennaco taisyklių

Savo knygoje „Kaip romanas“ žymus prancūzų rašytojas suformulavo 10 vaikiško skaitymo taisyklių. Šios taisyklės padėjo sudominti skaitymu daugybę vaikų, todėl jas drąsiai galima rekomenduoti kaip programą skaitančioms atžaloms ugdyti. Pabandykite ir jūs pritaikyti šias 10 taisyklių. Galbūt jos ir jūsų vaikui padės atrasti skaitymo malonumą.

1. Teisė neskaityti

Neverskite vaiko skaityti per jėgą. Sugalvokite būdų, kaip sudominti jį skaitymu.

2. Teisė peršokti.

Vaikas turi teisę perversti nuobodžius puslapius (pavyzdžiui, gamtos aprašymus) ir skaityti tai, kas jam įdomu.

3. Teisė neperskaityti iki galo.

Niekada neverskite vaiko skaityti iki galo jo nesudominusios knygos. Šiame pasaulyje yra tiek daug įdomių dalykų. Jūsų vaikas būtinai suras tai, kas jam patiks.

4. Teisė skaityti iš naujo.

Leiskite vaikui skaityti mėgstamą knygą tiek kartų, kiek jis nori.

5. Teisė skaityti, kas pakliūna.

Iš pirmo žvilgsnio ši taisyklė atrodo ginčytina, bet ji yra svarbi. Mokyklos laikais kiekvienas vaikas patiria daugybę draudimų, todėl naminio skaitymo atžvilgiu jis turi turėti visišką teisę pačiam rinktis knygas. Leiskite jam tai daryti, atsargiai pašalindami iš pasirinkimo erdvės pavojingas knygas.

6. Teisė į bovarizmą

Tai yra teisė žavėtis tuo, ką perskaitė, nenoras pastebėti ribos tarp realybės ir fantazijos. Niekada nesišaipykite iš paauglių idealų, būkite tolerantiški, net jei suvokiate, kad jūsų vaiko mylimas herojus yra labai nutolęs nuo realybės.

7. Teisė skaityti, kur patinka.

Nedrauskite vaikui skaityti knygų lovoje, autobuse ar automobilyje, net prie pietų stalo. Jeigu vaikas pasiima knygą – tai geriausias dalykas, ko jūs galėjote pasiekti, nes jis pamėgo skaitymą.

8. Teisė skaityti garsiai.

Kartais vaikas gali užsimanyti perskaityti jums garsiai jam patikusią vietą knygoje. Išklausykite jį, skirkite jam laiko. Skaityti garsiai yra naudinga: taip ugdoma dikcija, girdimoji ir regimoji atmintis. Bet svarbiausia tai reiškia, kad vaikas nori pasidalyti su jumis savo džiaugsmu dėl perskaitytos knygos. Vertinkite tai!

9. Teisė žvilgtelėti

Teisė ištraukti iš lentynos pirmą pasitaikiusią knygą, atsiversti bet kuriame puslapyje ir skaityti minutę, nes turi tik minutę laisvo laiko. Niekada nedrauskite to vaikui. Net du perskaityti puslapiai praplečia jo akiratį. Jei jam pasitaikė tokia knyga, iki kurios jis dar „nepriaugo“, tai irgi duos naudos. Knyga išliks jo atmintyje ir vaikas prisimins ją tada, kai jam to prireiks.

10. Teisė nutylėti apie tai, ką perskaitė.

Normalu, jeigu vaikas nenori aptarinėti knygos su jumis. Galbūt jis dabar tam nenusiteikęs, bet tai nereiškia, kad liko abejingas knygai. Netraukite iš jo informacijos, o palaukite.

Ką dar būtų galima pridurti prie to?

Skaitykite vaikui knygas kuo ilgiau, net tada, kai jis jau pats išmoko skaityti. Tai yra neįkainojamas laikas, kurį skiriate vaikui. Pagaliau tai gali tapti šeimos tradicija ir jūs galite pradėti skaityti garsiai su visais šeimos nariais.

Skaitykite knygas prieš miegą. Skaitymas – geriausias būdas nurimti.

Dovanokite knygas

Vaikščiokite kartu su vaiku į knygynus, bibliotekas, knygų muges. Kartu apžiūrinėkite ir rinkitės knygas.

Parinkdami knygas atsižvelkite į vaiko interesus ir hobius.

Niekada nenaudokite skaitymo kaip bausmės. Neverskite skaityti knygų ir neatiminėkite jų už nusižengimus.

Imkite su savimi knygas į kelionę, išvykas, eidami pas gydytoją.

Visada atsakykite į vaiko klausimus skaitant. Neatidėkite atsakymų vėlesniam laikui.

Ir svarbiausia – skaitykite patys kuo dažniau. Vaikas turi matyti jus su knyga. Meilė skaitymui perduodama iš kartos į kartą.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *