Kai kurie žmonės galvoja, kad nupjovę gabalėlį produkto su susiformavusiomis apnašomis gali apsisaugoti nuo pelėsio patekimo į organizmą. Kuo gali grėsti toks „taupumas”?
Kuo pavojingas pelėsis
Produktų su pelėsiu vartojimas gali turėti rimtų pasekmių sveikatai. Mikroskopiniai grybeliai, atsirandantys ant maisto produktų, augimo metu išskiria ypatingos rūšies toksinus – mikotoksinus.
Kai kurios mikotoksinų rūšys gali sukelti pykinimą, vėmimą ir viduriavimą. Kitos išlieka organizme, turi kaupiamąjį efektą ir gali sukelti rimtesnių sveikatos sutrikimų:
-
kepenų pažeidimai;
-
kvėpavimo sutrikimai;
-
onkologija.
Svarbu pažymėti, kad ne visos pelėsių rūšys yra kenksmingos, o kai kurios yra netgi naudojamos gaminant tokius produktus kaip sūris.
Tačiau sunku nustatyti, kurios pelėsių rūšys yra kenksmingos, vien tik pažvelgus į jas. Todėl geriau būti atsargiems ir nevalgyti produktų, ant kurių atsirado būdingos apnašos.
Ar galima nupjauti pelėsį
Toksinai gali pasklisti po visą produktą, net jei pelėsis matomas tik vienoje vietoje. Be to, kai kurios pelėsių rūšys sukuria žmogaus akimi nematomą tinklą – micelį. Tai reiškia, kad nupjaudami pelėsiu pasidengusį maisto gabalėlį pašalinsite tik dalį kenksmingų medžiagų.
Net jei ant maisto produkto esantis pelėsis nėra pavojingas, jo buvimas rodo, kad maistas pradėjo gesti. Tai reiškia, kad jame gali būti kitų kenksmingų bakterijų ar virusų, galinčių sukelti apsinuodijimą maistu ar ligą.
Kaip išvengti pelėsio
Kad nepakenktumėte sau, svarbu imtis atsargumo priemonių:
-
maistą turėtumėte laikyti tinkamoje temperatūroje (nurodyta ant pakuotės).
-
svarbu užkirsti kelią kryžminei taršai nuo pelėsiu užkrėsto maisto į „švarų“ maistą (paisykite pakuotės vientisumo, laiku išimkite sugedusį maistą).
-
venkite ilgai laikyti maistą prieš vartojimą.
-
atsisakykite valgyti bet kokį maistą, kuris turi gedimo požymių arba kurio galiojimo laikas pasibaigęs.