Kodėl negalima gerti kavos ant tuščio skrandžio

Pirmas dalykas, kurį padarome rytais – išgeriame kavos. Daug kas netgi mano, jog tai pats geriausias būdas žvaliai pradėti dieną. Mokslininkai jau seniai išsiaiškino, kad šis gėrimas turi daug privalumų. Tačiau labai svarbu pasirinkti tinkamą laiką kavai.

Nustebsite, sužinoję, kad rytinė kava, ypač ant tuščio skrandžio – labai prasta idėja. Kodėl? Štai kelios priežastys.

Problemos su skrandžiu

Skrandyje esama druskos rūgšties, kuri būtina maisto virškinimui. Kava pernelyg stimuliuoja jos gamybą, dėl ko gali nukentėti skrandžio sienelės. Jeigu taip nutinka pernelyg dažnai, organizmas palaipsniui nustoja gaminti pakankamą druskos rūgšties kiekį, kas pakenkia virškinimui.

Kai kurios bakterijos žarnyne įsisavina nesuvirškintus baltymus ir kitą maistą, dėl ko išsiskiria sieros vandenilis, dėl kurio galite imti skleisti labai „kvepiančias” dujas.

Ir tai toli gražu ne viskas. Skrandžio rūgšties perteklius sukelia tokias problemas kaip rėmuo, nevirškinimas, sudirginto žarnyno sindromas ir opos.

Problemas kelia ne kofeinas, kaip galima pagalvoti. Tyrimai rodo, kad kava be kofeino veikia skrandį dar blogiau nei paprasta kava. Tiesiog kavoje esama junginių, įskaitant įvairias rūgštis bei fermentus, kurie erzina skrandį.

Prarandamos maistingos medžiagos

Mokslininkai iš Japonijos Jokohamos universiteto išsiaiškino, kad kava skatina taip vadinamą „skrandžio ištuštinimą” kai maistas pereina per skrandį greičiau negu reikia. Kai maistas neišbūna pakankamai ilgai virškinimo trakte, organizmas nespėja įsisavinti reikalingų vitaminų ir mineralų, kas sukelia maistingų medžiagų deficitą. Kavos be kofeino poveikis lygiai toks pats.

Be to žinoma, kad kofeinas pagreitina skysčių išsiskyrimo iš organizmo per inkstus procesą, dėl ko teks dažniau lakstyti į tualetą. Tai nesuteikia inkstams pakankamai laiko įsisavinti kalciui, magniui ir kitiems svarbiems mineralams. Ypatingą pavojų kelia magnio deficitas, susijęs su tokiais sutrikimais kaip nerimas ir depresija, astma, trombų formavimasis, širdies ir kraujagyslių susirgimai, hipertonija, inkstų ligos, chroniškas nuovargis, nevaisingumas ir netgi kariesas.

Nerimas ir depresija

Kai geriate kavą ant tuščio skrandžio, prasideda staigūs nuotaikos svyravimai, atsiranda susierzinimas, depresija, nerimas. Tai vyksta dėl kelių priežasčių:

  • Kofeinas trukdo išsiskirti serotoninui – džiaugsmo ir ramybės hormonui;
  • Kofeinas padidina streso hormonų kortizolo, epinefrino ir norepinefrino lygį organizme;
  • Taip pat kofeinas atsiliepia kitos svarbios medžiagos – gama amino sviesto rūgšties lygiui. Ši medžiaga nuramina ir mažina streso lygį;
  • Kofeinas skatina B grupės vitaminų šalinimą ir trukdo įsisavinti tai, kas liko. B grupės vitaminai vaidina svarbų vaidmenį nuotaikos reguliavime, atsipalaidavime ir streso mažinime.

Visa tai didina nervingumą, baikštumą, sumažina jėgas.

Dehidracija

Kava ant tuščio skrandžio gali paspartinti skysčių išsiskyrimą iš organizmo, o tai veda į dehidraciją. Įdomu, kad dauguma žmonių reaguoja į tai išgerdami dar puodelį kavos, dar labiau komplikuodami situaciją.

Prarandamas apetitas

Jeigu įpratote gerti rytais kavą, bet nieko nevalgyti, galite prarasti apetitą. Šitas kavos poveikis visuotinai žinomas, dėl to jį naudoja svorio metimui. Nors kava efektyviai slopina apetitą, ateina momentas, kai jau nebegalima ignoruoti pusryčių. Juos praleidę, galite priaugti svorio, mėgindami kompensuoti maistingų medžiagų trūkumą antroje dienos pusėje.

Specialistai rekomenduoja išgerti kavos tik gerai pavalgius. Jeigu tai neįmanoma, gerkite kavą su pienu, kad padėtumėte organizmui įsisavinti vitaminus ir maistingas medžiagas ir sumažintumėte neigiamą ant tuščio skrandžio išgertos kavos poveikį.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *