Papasakosime, kokią funkciją atlieka katės ūsai ir kodėl nereikėtų jų liesti.
Ką iš tikrųjų katės jaučia ūseliais
Zoologai ūsus vadina vibrizacijomis – taip apibrėžiami bet kokie standūs plaukeliai, išsikišę virš gyvūno plaukuotojo paviršiaus. Veterinarai teigia, kad ūsai yra papildomas kačių lytėjimo organas, ir jie joms reikalingi ne mažiau nei klausa, rega ar uoslė.
Norint suprasti, kam katėms reikalingi ūsai, svarbu išsiaiškinti, kaip jie organizuoti. Ant ūsų yra daug nervinių galūnėlių – esant menkiausiam išoriniam poveikiui (vėjui ar prisilietimui) šios galūnėlės perduoda signalus į katės smegenis.
Gyvūnas jaučia, kas vyksta aplinkui, tai daro per ūsus, jei negali pažiūrėti, užuosti ar paliesti. Be to, katė gali judinti vibrizus įvairiomis kryptimis, apčiuopdama daiktą tarsi žnyples.
Kokią funkciją atlieka katės ūsai
Zoologai teigia, kad vibrizacijos ant kačių kaukolės atsirado anksčiau nei plaukų danga, todėl ūsai yra tiesiog būtini. Mažai kas žino, ar galima liesti katės ūsus – taip, bet tai daryti reikia labai atsargiai. Jei pažeisite gyvūno sensoriką, jis neteks daugybės galimybių:
Medžioklė
Stebint katę, kai ji ką nors medžioja, paaiškės, kad gyvūnas judina ūsus triukšmo šaltinio kryptimi. Į objektą nukreipti ūsai perduoda absoliučiai visą informaciją apie grobį, iš čia katė supranta atstumą iki jo ir net numatomos aukos dydį.
Matymas naktį
Yra nuomonė, kad katės puikiai orientuojasi tamsoje ne dėl aštrios akies, o dėl ūsų jautrumo. Gyvūnas pasikliauja vėjo sukuriamais virpesiais, todėl gali eiti pagal uoslę.
Šį reiškinį galima palyginti su tuo, kaip akli žmonės orientuojasi erdvėje – jie nemato, kas vyksta aplinkui, bet jaučia kitomis kūno dalimis.
Temperatūros matavimas
Būtent ūsų pagalba katės supranta, ar jų auka gyva, ar galima valgyti maistą, koks lauke oras. „Uodega” pagauna atmosferos slėgio svyravimus, kol termometro stulpelyje pasirodo atitinkama reikšmė. Todėl jos ilgai šniukštinėja maistą prieš pradėdamos valgyti ir miegodamos užsidengia nosį letena, kol oras atšąla.
Gelbsti gyvybes
Dėl to, kad katės jaučia menkiausius virpesius, jos gali numatyti net žemės drebėjimą – likus vos 10-15 minučių iki jo pradžios. Pajutusios nelaimę, jos bėga iš namų, net jei prieš tai ramiai užsiiminėjo savo reikalais.
Kodėl katėms nereikėtų nukirpti ūsų
Tai svarbūs klausimai tėvams, kurių vaikai neatsargiai žaidžia su katėmis ar net eksperimentuoja su jomis. Tik nedaugelis suaugusiųjų žino, kas nutiks, jei nukirpsite katės ūsus.
Pirma, katė patirs neįtikėtiną stresą, gali atsisakyti ėsti ar žaisti, nustoti artintis prie žmogaus.
Antra, dėl vieno iš jutimo organų netekimo negalės greitai rasti maisto ir nustos gerai matyti naktį.
Nereikia kirpti ūsų – nedarykite to.