Toksiški santykiai yra viena iš destruktyviausių žmonių bendravimo formų, kuri ne tik daro emocinę žalą, bet ir gali turėti rimtų pasekmių psichinei ir fizinei sveikatai.
Psichologė Liudmila Černova sakė, kad į tokius santykius gali pakliūti bet kas, tačiau kai kurios moterys dėl tam tikrų charakterio ir elgesio ypatybių yra labiau pažeidžiamos manipuliatorių ir smurtautojų.
Psichologė pažymėjo, kad 8 iš 10 moterų, atsidūrusių santykiuose su smurtautoju, turi bendrų bruožų, dėl kurių jos tampa patrauklios toksiškiems partneriams. Jos praktikoje išskiriami keturi pagrindiniai moterų tipai, kurios dažniau užmezga santykius su manipuliatoriais.
Moterys, pasižyminčios aukštu empatijos lygiu, yra „gelbėtojos“
Empatija yra puiki savybė, padedanti mums geriau suprasti kitus žmones ir rūpintis jais. Tačiau kai kurioms moterims ji gali tapti savotiškais spąstais. Moterys, pasižyminčios aukštu empatijos lygiu, dažnai atlieka „gelbėtojų“ vaidmenį. Jos stengiasi padėti kitiems, net jei dėl to joms pačioms skauda. Manipuliatoriai labai gerai jaučia tokias moteris ir jų norą padėti išnaudoja savo naudai. Moterys gelbėtojos dažnai eikvoja savo energiją ir išteklius bandydamos „pataisyti“ savo partnerį, nesuvokdamos, kad taip tik didina savo priklausomybę nuo smurtautojo.
Žemą savivertę turinčios moterys
Kita moterų grupė, kurios dažnai tampa toksiškų santykių aukomis, yra tos, kurios turi žemą savivertę ir nemoka apginti savo ribų. Nesaugumo jausmas verčia šias moteris abejoti savo verte ir tenkintis santykiais, kurie neatneša joms laimės. Jos nedrįsta pasakyti „ne“, o šis įgūdis yra vienas svarbiausių gynybos nuo manipuliacijų mechanizmų. Norint išvengti toksiškų santykių, labai svarbu žinoti, kaip įtvirtinti savo ribas ir pasakyti „ne“ tais atvejais, kai to reikia.
Moterys, patyrusios vaikystės traumą
Jei moteris vaikystėje susidūrė su tėvų manipuliacijomis, ypač jei tai buvo tėvas, naudojęs įvairias smurto ar kontrolės formas, tai gali turėti didelės įtakos jos būsimiems santykiams. Tokios mergaitės smurtines bendravimo formas dažnai suvokia kaip normą. Jos gali net nepastebėti, kad yra toksiškuose santykiuose, nes toks elgesys joms jau pažįstamas. Norint išvengti toksiškų santykių, svarbu atpažinti vaikystėje patirtos traumos poveikį ir dirbti su juo.
Moterys, kurios bijo vienatvės
Vienatvės baimė yra dar vienas veiksnys, kuris stumia moteris į toksiškus santykius. Kai kurioms vienatvė suvokiama kaip kažkas nepakenčiamo, todėl jos pasiryžusios eiti į kompromisus, net jei tai reiškia būti su žmogumi, kuris jų negerbia ar net kenkia.
Tai ypač aktualu moterims, kurios gyvenime užima infantilią poziciją ir be partnerio jaučiasi bejėgės. Jos gali save įtikinti, kad „viena jaučiuosi blogai, nesugebėsiu su tuo susitvarkyti“, todėl bet kokia kaina ieško santykių, net jei tie santykiai yra toksiški.
Psichologai teigia, kad tai vieni pavojingiausių spąstų, nes vienatvės baimė neleidžia moterims pamatyti tikrojo vaizdo ir blaiviai įvertinti situacijos.
Toksiški santykiai
Toksiški santykiai visada turi neigiamų pasekmių visiems jų dalyviams. Kuo ilgiau moteris yra tokiuose santykiuose, tuo sunkiau iš jų išeiti. Tačiau savo pažeidžiamumo supratimas ir savalaikis suvokimas, kad santykiai yra prievartiniai, gali padėti pasakyti „ne“ toksiškiems žmonėms.
Toksiški santykiai niekada nesibaigs laimingai, ir kuo greičiau tai suprasite, tuo greičiau galėsite išsilaisvinti iš manipuliatorių įtakos ir pradėti kurti savo laimingą gyvenimą.