Mes gyvename sparčiai besikeičiančiame pasaulyje ir noromis ar nenoromis pasiduodame jo ritmui. Ilgi apmąstymai mums netinka. Mes neturime jiems laiko. Mes skubame. Visi stengiamės kuo skubiau atlikti darbus ir sulaukti greitų rezultatų.
Bet greitas dar nereiškia geras. Dažnai, norint priimti labiau apgalvotą, sukaupta gausia informacija pagrįstą sprendimą, tereikia sustoti ir įkvėpti. Ir ši pauzė gali išgelbėti mus nuo daugelio neteisingų sprendimų.
Toliau aprašyti penki teisingų sprendimų priėmimo žingsniai padės išvengti klaidų.
- Ženkite žingsnį atgal.
Kai Alberto Einšteino paklausė, ką jis darytų, jei jam būtų duota viena valanda išgelbėti pasaulį, jis atsakė: „55 minutes skirčiau problemai nustatyti ir 5 minutes sprendimui ieškoti.“ Kai skubame, geriausios idėjos ir sprendimai mums ateina į galvą retai. Paprastai jie aplanko neskubaus pasivaikščiojimo metu, kai gulime vonioje ar tiesiog ilsimės ant sofos, t. y. kai esame ramūs ir atsipalaidavę. Šios būsenos smegenys dirba efektyviausiai.
- Prisiimkite atsakomybę.
Atsisakydami pripažinti savo klaidas, darome dar didesnę klaidą. Pirma, taip elgdamiesi parodome bailumą ir silpną dvasią. Antra, kartais klaida gali nulemti mūsų sėkmę.
Kad tai būtų aiškiau, pateikiame dar vieną istorinį pavyzdį. Nobelio premijos laureatas seras Aleksandras Flemingas, išvykdamas atostogų, savo laboratorijoje paliko bakterijų mėginį. Grįžęs pamatė, kad mėginys buvo aplipęs pelėsiais. Užuot išmetęs nešvarumus, A. Flemingas juos išanalizavo ir atrado, kad pelėsyje yra galingas priešnuodis infekcijoms. Šiandien šis pelėsis žinomas kaip penicilinas.
- Pažvelkite į problemą iš visų pusių.
Laimi tie, kurie sugeba pamatyti bendrą problemos vaizdą. Tad susidūrę su bet kokia problema, skirkite pakankamai laiko, kad įvertintumėte visus privalumus ir trūkumus. Būtinai surašykite juos ant popieriaus. Ir tik tada, atsižvelgdami į visus niuansus, priimkite sprendimą.
- Įsigilinkite į detales.
Galvoti apie smulkmenas yra labai varginantis dalykas, bet būtinas. Sprendžiant bet kokią užduotį reikia užsirašyti kiekvieną idėją, kad ir kokia nereikšminga ji atrodytų iš pirmo žvilgsnio. Juk sėkmė, kaip ir gyvenimas, susideda iš smulkmenų.
Šį punktą galime paaiškinti dar vienu istoriniu įvykiu. Konrado Hiltono, pasaulinio viešbučių tinklo „Hilton“ įkūrėjo, buvo paklausta, kokį patarimą jis duotų pradedantiesiems verslininkams. Ilgai galvojęs, jis atsakė: „Nepamiršk pritaisyti užuolaidų vonios kambaryje.“
- Išmokite sugyventi su nesuderinamais skirtumais.
Gyvenime pasitaiko sudėtingų problemų, kurių neįmanoma išspręsti. Pavyzdžiui, dauguma konfliktų tarp sutuoktinių kyla dėl skirtumų, kurių iš tikrųjų negalima pakeisti. Tai yra vyrų ir moterų psichologijos ypatumai. Tad norint sukurti tvirtą santuoką svarbiausia reikia išmokti sugyventi su šiais neišsprendžiamais skirtumais.
Tai galima padaryti sutelkiant dėmesį į tai, kas gyvenime tikrai svarbu. Užuot nervinęsi dėl mažareikšmių rūpesčių, kurie kamuoja mus kasdienybėje, pavyzdžiui, „Kur mano raktai? Kojinės?“ turime pradėti svarstyti didesnius klausimus, tokius kaip „Kokia mano paskirtis?“ arba „Kokį pasaulį paliksiu po savęs?“