Laimingas žmogus beveik nieko neperka

Reklama kasdien primygtinai demonstruoja, ko mums trūksta, kad jaustumės laimingi. Smegenų tyrinėtojai nustatė, kad mes nusiperkame daugiau nereikalingų daiktų, kai būname prastai nusiteikę.

Neurologijos profesorius Geraldas Hütheris iš Getingeno universiteto daug metų tyrė vartotojų elgseną ir pagal sukauptus duomenis padarė išvadą, jos laimingi žmonės kur kas rečiau prisiperka nereikalingų daiktų, lyginant su tais, kurie jaučiasi nelaimingi.

Anot profesoriaus, tokį fenomeną galima paaiškinti tuo, kad kiekvieną kartą perkant kokį nors daiktą suaktyvėja smegenų apdovanojimo centras ir pasigaminę laimės hormonai kuriam laikui užgožia žmogaus nepasitenkinimą savimi ir savo gyvenimu.

Smegenys siekia apdovanojimo

Kasdienybė turbūt niekam nebūna lengva ir būtent tokia, kokios norėtų. Stresas mokykloje, darbe, namuose. Nesibaigiantys rūpesčiai, įtampa, nesėkmės verčia mus jaustis nelaimingiems – net tada, kai to sąmoningai nesuvokiame.

Smegenys sugeba įvairiai kompensuoti tokius nepasitenkinimo momentus. Vakarų pasaulyje pirmiausia joms į pagalbą ateina materialinių gėrybių vartojimas ir apsipirkinėjimas. „Dėl tos priežasties žmonės vartoja kaip išprotėję ir perka daugybę daiktų bei paslaugų, kurių jiems iš tikrųjų nereikia“, – tvirtina mokslininkas.

O reklama gana smarkiai skatina mus tokiam elgesiui. Pora naujų batų, naujas išmanusis telefonas ar kiti buitiniai rakandai – vos tik nusiperkame ką nors, mūsų smegenų apdovanojimo centras suaktyvėja ir mes pasijuntame laimingi.

Kiti žmonės netikėtai skiria mums dėmesio ir pavydi mums naujų trofėjų. Dėl to trumpam laikui atsistato normali smegenų būklė ir numalšinamas vidinis sielos skausmas.

Pirkimas tik užmaskuoja, bet nepatenkina tikrų poreikių

Toks poelgio efektas būna trumpalaikis. Profesorius Hütheris sako: „Kai žmogus negauna to, ko jam reikia, jis ima tai, kas yra. Bet nuo to netampa laimingesnis.“

Naujas pirkinys tik trumpam laikui suteikia laimės ir pasitenkinimo jausmą ir numalšina pagrindinį nepasitenkinimą.

Reikėtų mokytis nutraukti užburtą ratą

Kad toliau nebepirktume beprasmiškų ir nereikalingų produktų, kurie mus patenkina tik trumpai akimirkai, svarbu suprasti, jog protas su jausmais visada žengia koja kojon.

Anot vokiečių profesoriaus, mūsų supratimas ir įsitikinimai yra ne tik susiję su smegenimis, bet ir giliai įleidę šaknis į mūsų jausmų pasaulį. Kad išsiveržtume iš šio užburto rato, reikia smegenų apdovanojimo centrą susieti su kitokia pozityvia patirtimi. Priklausomai nuo žmogaus individualių interesų, tai gali būti, pavyzdžiui, ilgas pasivaikščiojimas ar mėgstama veikla.

Pagal „Forschung und Wissen“.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *