Mano vyras – mano projektas!

Taip sako labai nedaug moterų, tikriausiai apskritai atvirai taip niekas nekalba. Tačiau taip elgiasi didžioji dauguma. Elgiasi pasąmoningai. Ir ne vien su vyrais. Su vaikais, tėvais, draugais. Tokiose situacijose kitas žmogus nelaikomas asmenybe. Su juo elgiamasi kaip darbdavys elgiasi su samdomu tarnautoju. Moteriai netgi į galvą nešauna pasidomėti, ko norisi jos vyrui ar vaikams. Ji jau viską nusprendė.

Šitas elgesio modelis būdingas tarpusavio priklausomybę kenčiantiems santykiams. Pavyzdžiui, moteris susipažino su vyriškiu. Jiedu vienas kitam patiko. Moteriai kyla mintis: „nuo tavęs pasigimdyčiau vaiką” arba „mes būtume graži pora”, arba „jis protingas ir aukšto ūgio – būtent tai, ko man reikia”. Mintys gali būti pačios įvairiausios. Jei vyras linkęs į priklausomybes, moteriai, lygiagrečiai su jau minėtomis mintimis, kyla idėja, jog ji šitą vyrą gali išgelbėti. Kas jau kas, o ji tikrai sugebės, ne taip kaip visos kitos. Jos jį metė, o štai ji…

Šios moters gyvenimas ir mintys pradeda suktis aplink dvi idėjas: „išgelbėti” ir „ideali šeima”. Jeigu vyras nelinkęs į priklausomybes, tačiau turi svajonę: parašyti knygą, nutapyti paveikslą – moterį gali įkvėpti idėja sukurti šiam vyrui idealias sąlygas jo veiklai. Ji turi tikslą ir pradeda daryti viską, kad jį realizuotų.

Pirmasis šiuo atveju nukenčia vyras. Nes jo nuomonė daugiau niekam neįdomi. Moteris jau susikūrė idealų vaizdinį savo galvoje ir daugiau jai niekas nebeįdomu.

O kokios nors idėjos įkvėpta moteris – tai sunkiasvoris traukinys, lekiantis visu greičiu per jos vaizduotėje nutiestą geležinkelį. Niekam nerekomenduočiau atsidurti tokio traukinio kelyje.

Pažinote save?

Pateiksiu kelis pavyzdžius, kaip visa tai atrodo realiame gyvenime.

  • Vyras rūko, moteris nori, kad jis mestų rūkyti;
  • Vyras geria, moteris jį koduoja, ieško liaudiškų arba profesionalių priemonių;
  • Vyras dirba, moteris tampa jo aptarnaujančiu personalu. Jos manymu, vyras nesugebės netgi jau pagamintų pietų savarankiškai pasišildyti. Tuo pat metu ji reikalauja, kad jis būtų mielas, padėtų jai su vaikais;
  • Vyras ilsisi ar žiūri krepšinį, moteris laksto aplink jį ir piktinasi, kad jis nedirba.

Atrodytų, standartinė situacija. Kas gali prieštarauti, jei moteris ims gelbėti vyrą nuo alkoholizmo? Jeigu jiedu dar ir vaikų turi – apskritai niekas neprieštaraus. Juk tai vaikų labui!

O iš tikrųjų visi šie pavyzdžiai – tai smurtas prieš kito žmogaus valią. Net jeigu esate giliai ištekėjusi ir turite penkis vaikus, žmogus turi pilną teisę keisti savo sprendimus ir daryti tai, kas jam atrodo teisinga.

Paprastai, kai mes turime planą, o kitas jo nepriima, įpuolame į frustracijos būseną. Kas mums šiuo atveju galėtų padėti? Galime realizuoti savo norus kitoje vietoje. Tačiau mus stabdo gėda, baimė, kaltės jausmas.

Daugybė moterų nepalieka alkoholikų, nes „ką žmonės pasakys” arba „jis be manęs visai prasigers”, „kaipgi vaikai?”, „kas bus su mano materialine padėtimi?” Baimė susidurti akis į akį su visais savo jausmais neleidžia pasitraukti iš santykių arba pagaliau išgirsti ir pripažinti, kad kitas žmogus dabar nusprendė gyventi būtent taip. Niekas niekada neprivalo pildyti mūsų norų ir svajonių. Pildyti, žinoma, gali, jei pats to norės. Bet neprivalo.

Jei man norisi skubiai pastoti „dėl savęs pačios”, nes laikrodis tiksi, tai šios informacijos nutylėjimas – smurtas prieš vyrą. Jeigu planuoju, kad jis nustotų lošti azartinius lošimus vien dėl to, kad šitaip gali sugriūti mano įsivaizduojami idealūs santykiai, tai pirmiausiai reikia apie tai pasikalbėti su vyru. Paklausti, ar jis pats to nori. Jei šito neišsiaiškinsime, vyras taps panašus į skalbimo mašiną: aš sukraunu į jį savo idėjas, pasirenku skalbimo programą ir laukiu, kad konkrečiu laiku tos idėjos realizuosis.

Tačiau kaip kai kurioms nebūtų keista, vyras, kaip ir moteris – asmenybė. Ir būtų ne pro šalį turėti tai galvoje. Jei žvelgsite taip į save ir į kitus, atsiras galimybė išeiti iš santykių, kuriems jūsų idėjos netiko. Ir surasti žmogų, kuris pripažins jūsų idėjas su tokiu pat užsidegimu, kaip jūs pati.

Nereikia laikyti žmonių projektais. Žymiai maloniau gyventi su žmogumi. Daugiau siurprizų ir mažiau nusivylimų. Apsidairykite aplinkui, pasaulis daug margesnis ir įvairesnis už visas mūsų idėjas ir fantazijas. Netapkite svetimų fantazijų pildymo mašina. Jūs turite balso ir pasirinkimo teisę, nepriklausomai nuo lyties ir socialinio statuso. O dar turėkite galvoje, kad bet kuriuo momentu galima persigalvoti ir pasitraukti iš žaidimo – tai visiškai normalu ir žymiai sveikiau, nei žaisti toliau ir visko aplinkui neapkęsti.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *