Mes gyvename viename pasaulyje, tačiau kiekvieno pasaulis vis kitoks

Visi mes gyvename tame pačiame pasaulyje – pasaulyje, kuris mus supa fiziškai. Nepaisant to, kiekvienas šį pasaulį kažkodėl suvokiame skirtingai. Kiekvienas žmogus turi savo tikrovę, kurią formuoja jo asmeninės mintys, lūkesčiai, jausmai ir išgyvenimai.

Mūsų psichologinė tikrovė formuojasi nuo vaikystės. Mokomės interpretuoti mus supantį pasaulį per savo emocinių būsenų, individualių poreikių ir aplinkos, kurioje augame, prizmę. Remdamiesi savo tikrove, kiekvienas iš mūsų pasirenkame savo tikslus, siekius ir idėjas apie save ir kitus žmones. Būtent šie veiksniai tam tikru mastu lemia ir suformuoja mūsų požiūrį į pasaulį.

Bet kaip mes galime būti tokie skirtingi, jei fiziškai visi gyvename tame pačiame pasaulyje? Kiekvienas iš mūsų esame subjektas, turintis savo sąmonę ir gebėjimą išreikšti save. Būtent per šį individualumą mes kuriame ir matome savo unikalų pasaulį.

Subjektyvumas yra neatsiejama žmogaus prigimties dalis, į jį svarbu atkreipti dėmesį. Mes turime galimybę suvokti save ir mus supantį pasaulį, taip pat priimti sprendimus ir pasirinkti savo kelią, priklausomai nuo to, kiek ir ko išmokstame. Tad kiekvienas iš mūsų tampa savo pasaulio architektu.

Pabandykite savęs paklausti: kaip aš jaučiuosi pasaulyje, pasaulyje tokį, kokį jį matau? Ar ten esantys dalykai, objektai, vaizdai tikrai yra mano, ar aš tikrai norėjau juos tokius matyti?

Nepaisant to, kad kiekvienas iš mūsų turime savo individualią realybę, vis tiek išliekame visuomenės dalimi. Mūsų psichologinė tikrovė sąveikauja su kolektyvine pasąmone, mes būname priversti laikytis tam tikrų visuomenės normų ir tradicijų. Mes darome įtaką aplinkiniams, o jie daro įtaką mums, kurdami sudėtingą ryšių tinklą tarp atskirų realijų.

Suprasdami ir priimdami, kad pasaulis kiekvienam iš mūsų yra individualus ir gali iš esmės skirtis nuo mūsų, galime pastebėti ir suvokti savo subjektyvumą, prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą. Tas taip pat padeda mums geriau suprasti kitus žmones ir gerbti jų pasirinkimus, kurie skiriasi nuo mūsų.

Pagarba kito žmogaus pasirinkimui ir pasaulėžiūrai yra svarbi santykių sudedamoji dalis. Kartu pagarba kito požiūriui dar nereiškia, kad būtinai turime jį perimti.

Pagarba dažnai painiojama su priėmimu. Gerbti kažkieno pasaulėžiūrą reiškia pripažinti kiekvieno teisę į savo pasaulio matymą, leisti egzistuoti kitokiems požiūriams, tačiau tai nereiškia, kad turime besąlygiškai priimti visas kitų žmonių idėjas ar atsisakyti savo įsitikinimų tik dėl to, kad išvengtume konfliktų.

Bendraujant su kitu žmogumi, kuris kitaip nei jūs suvokia pasaulį, tikrai atsiras sąlyčio taškų, per kuriuos galėsite palaikyti kontaktą ir darniai sutarti. Tačiau kodėl daug kam taip svarbu sutelkti dėmesį į skirtumus? Gebėjimas rasti pusiausvyrą tarp pagarbos ir savo pasaulėžiūros išsaugojimo yra viena iš pagrindinių užduočių kuriant darnius santykius.

Kiekvieno žmogaus pasaulėžiūra yra jo individualaus savęs pažinimo ir tiesos ieškojimo kelio rezultatas. Gerbdami kitų pasaulėžiūrą, atiduodame pagarbą individualumui ir laisvei.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *