Nepakenčiami žmonės: kaip teisingai elgtis su jais?

Kodėl mes nepasipriešiname tiems, kurie nuolat siurbia iš mūsų entuziazmą bei gyvenimo džiaugsmą ir nuodija kasdienybę kitiems? Kaip išmokti apsiginti nuo negatyvių žmonių, neprarandant savitvardos? Kaip atsilaikyti, neprarandant kontrolės ir nerizikuojant sustiprinti konflikto?

Deja, konfliktinių žmonių pasitaiko dažnai. Bendravimas su jais būna ne tik nemalonus, bet ir kenksmingas. Anot garsaus psichoterapeuto Marko Goldstono, problemos esmė – kad mums dažnai lengviau pasakyti „taip“, negu leistis į konfliktą ir įrodinėti savo poziciją. Tačiau tokia taktika nulemia tik nemalonumus. Ką daryti? Mums reikia kito elgesio būdo.

Patekus į konfliktą su negatyviais asmenimis, nereikia koncentruotis į savo agresiją, pataria Goldstonas. Geriau surasti gynybos būdą nuo negatyvių žmonių ir jį taikyti. Tokiu būdu išsaugosite vidinę pusiausvyrą, tapsite labiau pasitikintys savimi ir veiksite su didesniu tikslumu.

Laikykitės tokios formulės:

agresija + principas = įsitikinimas;

agresija – principas = priešiškumas.

Kas atsitiks, kai taikysite šią strategiją?

Pirma, jūsų agresija ras išeitį. Bet jūs naudosite ją savo principams įgyvendinti, todėl pokalbis neperaugs į beprasmišką ginčą, kuriame nėra ir negali būti laimėtojų. Ir jums nereikės prisiimti svetimos atsakomybės.

Antra, kai oponentas mato, kad jūs ginate principą, tai užuot niekinęs jus, jis pasitrauks į šalį ir pats pradės ieškoti jūsų pripažinimo. Be to, toks elgesys aiškiai parodo negatyviam asmeniui, kad jam reikia elgtis atidžiau. Jūs jam būsite tarsi eismo reguliuotojas ir jis žinos, kad per raudoną šviesą jam važiuoti negalima. Jeigu jis pažeis taisykles, jam teks atsakyti. Todėl valdžia atsiduria jūsų rankose.

„Su giliu įsitikinimu pasakytas „ne“ yra geriau nei „taip“, pasakytas tik tam, kad ką nors pradžiugintume arba, dar blogiau, išvengtume problemų.“ (Mahatma Gandis)

Kaip tinkamai elgtis su neigiama asmenybe?

Reikia įžvelgti neigiamame asmenyje tai, ką jūs tikrai vertinate. Tikriausiai jis turi kokį nors gerą bruožą ar savybę, kurios nenorite pripažinti.

Tai gali būti intelektas ar sąžiningumas, pasitikėjimas savimi ir sugebėjimas užbaigti pradėtą darbą iki galo.

Panaudokite šį bruožą kaip svertą. Pasakykite jam, kad norite jį palaikyti dėl tos jo savybės, bet jis nepalengvina jums tos užduoties.

Jūsų tikslas paskatinti oponentą pakeisti savo elgesį arba pasitraukti iš jūsų gyvenimo.

Patarimas, kaip atsispirti nepakenčiamiems žmonėms

1. Paimkite popieriaus lapą ir padalykite į dvi skiltis.

2. Kairėje skiltyje parašykite visų negatyvių žmonių, kurie siurbia iš jūsų energiją ir su kuriais bijote susitikti, vardus.

3. Dešinėje skiltyje surašykite visų jus įkvepiančių ir skatinančių žmonių vardus.

4. Raskite principą, kurį norite apginti.

5. Mintyse pasipriešinkite kairiajame stulpelyje esantiems žmonėms – parodykite savo apgailestavimą pradėdami džiaugtis jų nesėkmėmis.

6. Išsikelkite užduotį: 30 dienų stengtis kuo mažiau laiko praleisti su negatyviais žmonėmis ir kuo daugiau bendrauti su pozityviais asmenimis. Kai praeis 30 dienų, nesustokite.

Laikykitės atokiau nuo negatyvių žmonių

Vienas didžiausių streso ir nesėkmių veiksnių yra bendravimas su vadinamaisiais toksiškais žmonėmis.

Tai tie, kurie nuolat jus nuvilia ar apgaudinėja, daug reikalauja, bet nieko neduoda mainais, linkę nuolat kaltinti kitus ir pan.

Kaip atpažinti toksiškus žmones savo aplinkoje?

Prisiminkite visus žmones, kurie vaidina svarbų vaidmenį jūsų gyvenime. Pagalvokite apie kiekvieną ir atsakykite į klausimus (geriau raštu):

Ar galiu pasikliauti šiuo asmeniu praktiniais klausimais?

Ar jis gali man suteikti emocinę ar finansinę paramą?

Ar jis gali suteikti man greitą ir savanorišką pagalbą iškilus problemoms?

Jeigu šalia kieno nors vardo parašėte kelis „ne“, turėtumėte pagalvoti, kaip pakeisti santykius su šiuo žmogumi arba juos visiškai nutraukti.

Tada sudarykite sąrašą žmonių, kurie jumis pasitiki. Atsakykite į tuos pačius klausimus, atkreipdami dėmesį į savo trūkumus ir savo negatyvaus elgesio požymius.

Pagalvokite, ką reikėtų daryti, kad atsirastų teigiamų pokyčių.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *