Nuo kofeino jaučiatės dar labiau pavargęs? Ekspertai paaiškino priežastis

Kofeinas yra stimuliatorius. Pagal apibrėžimą jis neturėtų varginti žmogaus. Tačiau kartais, vidurdienį atsigėrus kavos, norisi valandėlę nusnūsti, o ne pulti į darbus, įgavus naujų jėgų. Ar nuo kofeino žmonės iš tiesų jaučiasi labiau pavargę?

Štai aštuonios priežastys, dėl kurių kofeinas gali jus priversti taip jaustis.

1. Jo vartojate per daug.
Kiek kavos, energetinių gėrimų skardinių ir arbatos puodelių išgeriate per dieną? Daugiau nei tris? Tai gali paaiškinti, kodėl pavargstate. Tai daug kofeino. Jei geriate daugiau nei tris puodelius gėrimų su kofeinu per dieną, galite dažniau eiti į tualetą ir sukelti dehidrataciją, dėl kurios gali svaigti galva ir atsirasti mieguistumas.
2. Kofeino perteklius blokuoja adenozino receptorius.

Kai kofeinas patenka į mūsų smegenis, jis prilimpa prie adenozino receptorių. Adenozinas lemia mūsų mieguistumą. Taigi, kai kofeinas jungiasi prie adenozino receptorių, jis neleidžia mūsų smegenims jausti nuovargio. Bet yra posūkis: vien todėl, kad smegenys nebeapdoroja adenozino, dar nereiškia, kad jos nustoja jį gaminti. Kai kofeinas neišvengiamai išnyksta, lieka susikaupęs adenozinas, dėl kurio jaučiatės dar labiau pavargę.
3. Kaltas cukrus.

Šiame pasaulyje yra dviejų tipų žmonės: žmonės, kurie dedasi šiek tiek cukraus į kavą, ir žmonės, kurie geria kavą su cukrumi. Jei pateksite į pastarąją stovyklą, išgėrę rytinį puodelį galite jaustis išsekę dėl to, ką į jį dedate. Jei kavą pripildysite cukraus ir saldiklių, vėliau jausitės gana pavargęs ir vangus. Tai taip pat taikoma ypač saldiems kavos priedams ir energetiniams gėrimams su ilgu ingredientų sąrašu.
4. Gali būti pelėsio.
Tyrimai rodo, kad kofeino sudėtyje yra pelėsių gaminamų mikotoksinų, kurie, pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, yra „nuodingi junginiai, kuriuos natūraliai gamina tam tikros rūšies pelėsiai (grybeliai)“. Pelėsiai, galintys gaminti mikotoksinus, auga ant daugelio maisto produktų, tokių kaip grūdai, džiovinti vaisiai, riešutai ir prieskoniai. Manoma, kad mikotoksinai sukelia lėtinį nuovargį. Kad išvengtumėte šio pelėsio, pabandykite paįvairinti geriamą kavą, nesvarbu, ar keičiate kavines, ar perkate skirtingus prekės ženklus. Ir atkreipkite dėmesį į kavos pupeles, kurios atrodo pakitusios spalvos arba susitraukusios.
5. Išsiugdėte toleranciją kofeinui.

Reguliariai geriate daug kavos? Tikėtina, kad išsiugdėte lengvą toleranciją kofeino poveikiui. Taigi tas ryškus energijos pojūtis, kurį gaudydavote po pirmos espreso kavos, dabar neaplanko, kai geriate du kartus per dieną. Galite pabandyti atprasti nuo kofeino ir vėliau pradėti jį vėl vartoti.
6. Jūsų kūnas kitaip reaguoja į kofeiną.
Kai kurie žmonės gali būti jautresni kofeinui nei kiti. Išgėrę vos kelis gurkšnius įprastos kavos, jie gali jaustis taip, lyg būtų išgėrę penkis ar šešis puodelius espreso. Žmonės su tokiu jautrumu kofeiną metabolizuoja lėčiau, o simptomai gali trukti kelias valandas. Kiekvieno žmogaus kūnas su kofeinu sąveikauja skirtingai, atsižvelgiant į įvairius veiksnius. Pavyzdžiui, tiems, kurie turi nerimo sutrikimų, vartojant kofeiną gali sustiprėti neigiami simptomai, o kitiems keli kavos gurkšniai gali atrodyti kaip keli puodeliai. Jautrumo kofeinui simptomai yra greitas pulsas, galvos skausmas, drebulys ir net nemiga.

7. Kofeino trūkumas.

Jei kas nors tam tikrą laiką suvartoja daug kofeino, jo kūnas gali tapti priklausomas. Jei kas nors bando staiga ir visiškai pašalinti kofeiną iš savo raciono, jiems gali pasireikšti įvairūs simptomai – nuo galvos skausmo ir nuovargio iki depresijos. Taigi šiuo atveju kofeino trūkumas gali sukelti mieguistumą. Jei bandote mesti kavą ir norite išvengti abstinencijos simptomų, išbandykite laipsnišką požiūrį: sumažinkite suvartojimą ketvirtadaliu puodelio kas dvi ar tris dienas arba pereikite prie žaliosios arbatos, kad sumažintumėte kofeino kiekį. Tęskite mažinimą, kol nebevartosite kofeino.
8. Kofeinas yra diuretikas.
Gerdami per daug kofeino, galite dehidratuoti – net išgėrus vieną puodelį. Viskas priklauso nuo jūsų kūno. Kofeino turintys gėrimai, pavyzdžiui, arbata ir kava, veikia kaip diuretikai, todėl žmonės dažniau ištuština šlapimo pūslę, o tai sukelia dehidrataciją. Dėl dehidratacijos kartu su kofeino pašalinimu ir adenozino kaupimu žmogus gali jaustis išsekęs.
9. Kavą geriate netinkamu paros metu.

Ar gurkšnojate puodelį kavos ryte tuščiu skrandžiu? Tai gali padidinti kortizolio kiekį ir turėti įtakos jūsų kūno energijos ir budrumo reguliavimui. Kitaip tarian – išbalansuoti miego ciklą ir priversti jus būdrauti valandomis, kai turėtumėte pailsėti. Vietoj to pabandykite palaukti pirmojo puodelio iki pusryčių, tarp 9 val. 30 min. ir vidurdienio.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *