Pavydo spalvos. Pasitikrinkite, ar esate pavojingoje zonoje

Psichologai išskiria penkias pavydo rūšis, kurias pavadino pagal spalvas – nuo baltos iki violetinės. Kaip nustatyti, ar partnerio pavydas dar yra sveikas? Ką daryti, jeigu jis žlugdo ne tik jūsų santykius, bet ir jūsų asmenybę?

Kuo pavojingas pavydas?

Žmona vėlai grįžo iš darbo įtartinai geros nuotaikos… Vyras ėmė aktyviai juokauti su simpatiška kaimyne iš kito aukšto… Baimės akys didelės, ir jau pavyduolis ar pavyduolė pasirengę nutarti, kad partneris užmezgė audringą romaną, kurio pasekmės šeimai bus liūdnos.

Psichologai pavydą vadina „Otelo sindromu“. Sprendžiant pagal pavadinimą, toks įtarinėjimais grindžiamas santykis su mylimu žmogumi geruoju nesibaigia.

Gal dar ne viskas taip baisu? Juk pavydas gali duoti ir truputį naudos? Kad lengviau būtų atskirti blogiausią variantą nuo nelabai blogo, psichologai klasifikuoja pavydą pagal spalvas. Kokios spalvos jūsų partnerio pavydas? O jūsų? Siūlome išsiaiškinti ir padaryti atitinkamas išvadas.

Baltasis pavydas

Tai nekalčiausia (ir net santykiams naudinga) pavydo rūšis. Šiuo atveju žmogus pasitiki savimi, tiki partneriu ir santykiais, tačiau ryžtingai gina savo „nuosavybę“ ir užkerta kelią bet kokiems bandymams pasikėsinti į ją.

Evoliucijos ir biologijos požiūriu tai yra sveikas instinktas, mobilizuojantis pergalei prieš konkurentą, suaktyvinantis ir atgaivinantis intymius santykius, stiprinantis sutuoktinių sąjungą.

Pavydintis partneris ima meilikauti savo antrajai pusei: dovanoja jai gėles ir dovanas, vedasi į restoraną, veža atostogaut į šiltus kraštus. Vienintelis reikalavimas : visus savo veiksmus antroji pusė turi suderinti su „šeimininku“. Kartais jis gali uždrausti kokį nors visai nekaltą veiksmą, pavyzdžiui, neleisti žmonai eiti į susitikimą su klasės draugais – tik tam, kad pasitikrintų savo galią jai.

Mėlynasis pavydas

Mėlynasis pavydas pasireiškia tada, kai silpna pavyduolio psichika nesuvaldo dvasinių kančių.

Žmogų apima depresinės nuotaikos. Jis mato juodai baltų spalvų pasaulį. Mėlynąjį pavydą psichologai sieja su padidėjusiu žmogaus nervingumu, nerimu ir nepasitikėjimu savini.

Tokį vyrą kankina niūrios mintys, jis praranda potraukį ankstesniems pomėgiams, gali sukelti isteriją. Jis įsitikinęs, kad yra nevertas savo mylimosios, kad ji anksčiau ar vėliau jį pames. Moters įtikinėjimai, kad jis yra mylimas ir brangus, jį nuramina tik trumpam. Jam reikėtų kreiptis į psichologą.

Žaliasis pavydas

Kita pavydo stadija – kai nepasitikėjimas savimi ir nesveiki pavyduolio įtarinėjimai transformuojasi į tvirtą įsitikinimą, kad partnerė yra neištikima.

Tai tokia pavydo rūšis, kai 15 minučių vėlavimo užtenka, kad vyras tiksliai „žinotų“, jog žmona per tą laiką suspėjo jį išduoti. Kur, kada ir su kuo – jam nesvarbu. Pavydas šiuo atveju virsta žalia neviltimi be išeities.

Tokie vyrai ima ieškoti paguodos alkoholyje, antidepresantuose ar net narkotikuose. Logika jų nė kiek neveikia. Negalima leisti tokiam pavydui progresuoti. Būtina kreiptis pagalbos į psichologus.

Raudonasis pavydas

Anksčiau ar vėliau mėlynai žalias emocinis gniutulas prisipildo tokios nevilties, kad įvyksta sprogimas. Tada vyras pereina į agresyviąją – raudonąją – pavydo stadiją.

Raudonasis pavydas – baisus, kvailas, nekontroliuojamas. Pavyduolio svarstymai būna visiškai absurdiški.

Pavyzdžiui, pavyduolis gali vos ne pagal chronometrą apskaičiuoti žmonos kelią iš darbo namo. Jos pavėlavimas 15 minučių gali iššaukti jau ne kaltinimus, o smurto veiksmus. Tokį vyrą reikia gydyti, nes tai jau psichozė.

Violetinis pavydas

Kita pavydo stadija – violetinė. Nors jai būdingi smulkmeniški kliedesiai, bet tai yra pavojingiausias negalavimo variantas.

Žmogus elgiasi normaliai visose gyvenimo sferose, tačiau pavydo atžvilgiu tiesiog tampa „nepramušamas“. Violetiniai pavydo kliedesiai būna labai gerai apgalvoti ir net atrodo logiški.

Paprastai toks žmogus sukuria ištisą paralelinę realybę, kurioje kruopščiai ir skrupulingai kuria „neištikimosios‘ nubaudimo strategiją. Deja, šią strategiją jis gali įgyvendinti realiame gyvenime. Ir toks įgyvendinimas dažniausiai būna tragiškas.

Violetinis pavydas labai sunkiai gydomas. Tai daryti gali tiks specialistas – psichiatras.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *