Pirmoji pagalba nuo perdegimo

Niekas nebedžiugina, jaučiate stiprų nuovargį, įtampą, neviltį, bejėgiškumą, visos problemos atrodo neįveikiamos, gyvenimas atrodo nykus ir be prošvaisčių?

Perdegimas – tai emocinis, protinis ir fizinis išsekimas, sukeltas pernelyg didelio krūvio ir užsitęsusio streso. Būtina skubiai imtis priemonių ir gelbėtis nuo jo, kol dar nėra per vėlu.

Pradėkite nuo savo kūno

Tai skamba kaip klišė, bet pasirūpinkite savimi. Kada pastarąjį kartą valgėte vakarienę nežiūrėdami į kompiuterį arba nuėjote miegoti prieš vienuoliktą? Kiek alkoholio išgeriate vakarais, kad atsipalaiduotumėte, kaip dažnai? Kada pastarąjį kartą sportavote? Kažkurią vietą skaudą ir slopinate medikamentais? Priimkite sprendimą pradėti rūpintis savo kūnu. Kitaip nebus kam dirbti.

Nustatykite, kurie iš toliau išvardytų dalykų sukelia jums problemų.

Anot JAV socialinės psichologės dr. Christinos Maslach iš Berklio universiteto, perdegimo sindromo priežastis galima suskirstyti į šešias grupes:

Darbo krūvis. Esate užverstas nesibaigiančiais darbais ir paprasčiausiai niekada negalite visko suspėti padaryti ir susivokti.

Kontrolė, tiksliau jos nebuvimas. Jaučiate, kad neturite įgaliojimų nustatyti ar daryti įtakos savo pareigoms, darbo procesams ar terminams.

Atlygis. Jaučiatės išnaudojami. Už jūsų darbą per menkai atlyginama, nesvarbu, ar tai būtų finansinis atlygis, prestižas, ar teigiami atsiliepimai.

Teisingumas. Jūsų darbo aplinka yra priešiška arba nesąžininga.

Komanda. Trūksta kolegų palaikymo ir pagalbos. Arba, dar blogiau, bendradarbiai kuria sąmokslą, intriguoja ir slapta kenkia.

Vertybės. Jūsų pareigos prieštarauja jūsų asmeninėms vertybėms.

Pažvelkite į ateitį

Priešingybė perdegimui yra srauto, įsitraukimo į darbą būsena. Įsivaizduokite, ką turėtumėte padaryti, kad patirtumėte šią būseną. Kur norėtumėte būti? Kas šauna į galvą, kai galvojate apie geriausią darbo vietą? Ką reikėtų pakeisti, kad atsirastų teigiamų permainų?

Pabandykite rasti tinkamesnę darbo vietą

Nustatę problemas, pagalvokite, ar nėra geresnio pasirinkimo. Kai kurios problemos yra neišsprendžiamos, pavyzdžiui, darbas, prieštaraujantis jūsų vertybėms, arba neetiška įmonės kultūra. Pagalvokite apie galimus pokyčius. Ar galite paįvairinti savo pareigas? Pereiti į kitą komandą ar kitą įmonės padalinį? Pateisinti, kad jums reikia asistento, nes vienam krūvis yra per didelis? Ar norite taikyti lanksčias darbo valandas arba dirbti namuose vieną dieną per savaitę?

Jei negalite pagerinti savo dabartinio darbo, priimkite keletą svarbių sprendimų.

Čia neužtenka vien galvoti, svarbu ir priimti sprendimus, ką nors pakeisti. Jei negalite pagerinti situacijos dabartinėje darbo vietoje, tai gali būti signalas ieškoti naujo darbo. O gal jums verta persikvalifikuoti, įgyti naują profesiją?

Deleguokite užduotis kitiems

Keiskite įsitikinimą, kad su viskuo galite susitvarkyti tik jūs vieni. Žmonės, turintys pernelyg didelį atsakomybės jausmą ir manantys, kad gerai gali padaryti tik patys, būna linkę į perdegimo sindromą.

Kartais jūsų pozicija gali būti teisinga, kad negalima patikėti svarbaus darbo kitam, tačiau mažiau atsakingus dalykus tikrai galima pavesti kitiems, be didelės žalos. Jei įtariate, kad prisiėmėte per daug atsakomybės, pabandykite perduoti dalį darbų kitiems ir pažiūrėkite, kas atsitiks.

Paįvairinkite savo laiką

Žmogus, kuriam gresia perdegimo sindromas, paprastai būna savo gyvenimą pavertęs tik darbu ir griežta disciplina. Jis gali net alinančias treniruotes po darbo laikyti rūpinimusi savimi, bet iš tikrųjų tai – tik papildomas krūvis. Skirkite laiko sau ir darykite tai, ką norite, o ne tai, ką reikia padaryti. Paklauskite savęs, ką mėgote veikti anksčiau, apie ką svajojote, bet neradote tam laiko. Galbūt turėtumėte pailsėti ir prisiminti, ką reiškia tiesiog gyventi, o ne dirbti.

Pasistenkite taip paįvairinti gyvenimą, kad jame atsirastų stipri atsvara darbui.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *