Šeimos krizės. Skamba baisiai, o kas tai yra iš tikrųjų?

Norėtųsi papasakoti apie šeimos krizes, ir, kaip jau įprasta, iš pradžių paaiškinsiu, kas tai apskritai per žvėris, kas ir kodėl tas krizes patiria, ar viskas taip jau blogai tose krizėse, kaip mums gali pasirodyti.

Psichologo supratimu krizė – tai perėjimas iš vieno etapo į kitą. Ypač ryškiai šitą periodą charakterizuoja frazė: „Kai po senovei jau neįmanoma, o tai, kas nauja – kol kas dar nelabai suprantama”. Kalbant apie šeimą, krizę gali sukelti objektyvios išorinės priežastys: persikraustymas, atleidimas iš darbo ar darbo keitimas, staigūs pokyčiai finansų srityje, atsirado naujas šeimos narys (gimė vaikas ar pas jus kažkas atsikraustė), kažkas iš artimųjų sunkiai susirgo/mirė ir t.t. O dar krizes sukelti gali natūrali šeimos evoliucija, kadangi kiekvienas šeimos narys keičiasi, tarpusavyje susiduria skirtingi dviejų žmonių poreikiai, troškimai, vertybės ir tenka iš naujo derintis vienam prie kito.

Tai reiškia, kad krizės ištinka absoliučiai visas šeimas, tik vienose jų gali būti daugiau (kadangi iškyla netikėtos streso situacijos), o kitose – mažiau („standartinis” šeimos vystymasis).

Kiekviena šeima savaip išgyvena krizes. Kaip ten bebūtų, visiems didėja nerimas, gali padaugėti pretenzijų, nuoskaudų ir konfliktų, patys konfliktai gali tapti aštresni ir labiau emocingi. Kai kam pavyksta iš naujo susitarti dėl to, kai gyvens toliau, tokios šeimos daugmaž patenkintos ir ramiai gyvena toliau, iki sekančios krizės. O kai kas nesprendžia iškilusių uždavinių, bando kažkaip „užgniaužti” problemą, dėl ko partneriai pakimba nepasitenkinimo būsenoje. O dar kažkas supranta, kad poroje nebeliko jokių bendrų vertybių ir tokia pora išsiskiria.

Visiškai suprantama, kad niekam nesinori aiškintis santykius, baisoka kalbėti apie tai, kas man svarbu, kas kelia baimę, baisu, kad viskas gali sugriūti – būtent taip atrodo šeimos krizės. Ir iš tikrųjų būna labai sunku visa tai pergyventi, jeigu esi tos krizės „viduje”.

Tačiau kiekvienas naujas santykių ir jūsų asmeninio vystymosi etapas – tai tarsi susitikrinimas su realybe: ko aš noriu ir ko siekiu? Ar palaiko greta esantis žmogus mano pažiūras ir vertybes? Ar aš vis dar renkuosi būti su juo, ar jis vis dar renkasi būti su manimi?

Atsakymus į šiuos klausimus gauti nelengva, neretai – skausminga. Tačiau tai – judviejų su partneriu šansas susitarti dėl visko iš naujo ir toliau gyventi taip, kad abu būtumėte patenkinti. Arba tai galimybė pabaigti santykius ir susirasti naujus, laimingesnius.

Dėl to krizė galbūt ir baisi, tačiau labai svarbi kiekvieno žmogaus gyvenimui. Yra vienas geras patarimas, palengvinantis gyvenimą tokiais laikotarpiais – detaliai ištyrinėti problemą. Juk jeigu pradedi suprasti procesą – kas ir kodėl su tavimi ir jumis abiem vyksta, darosi lengviau surasti išeitį.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *