Šeimos modeliai iš vaikystės, kurie mus žlugdo

Vaikystėje mes ne tik bėgiojome ir šokinėjome, mes dar kiekviena savo ląstele sugerdavote šeimos narių gyvenimo ir elgsenos modelius, kad perkeltumėte juos į  savo ateitį. Kai kam pavyksta atsisakyti tokių scenarijų, bet dauguma gyvena kartodami savo tėvų klaidas.

Psichologai išskiria šešis iš pažiūros „nekaltus“ šeimos modelius, kurie iš tikrųjų yra pragaištingi ir daro šeimos narius nelaimingais. Paanalizuokite šiuos modelius, gal atpažinsite save ar savo artimuosius.

Po vienu stogu

Tai yra toks šeimos modelis, kur kelios kartos gyvena viename dideliame name. Močiutė ir senelis, vaikai ir anūkai, kartais net proanūkiai gyvena drauge po vienu stogu ir net negalvoja išsikraustyti gyventi atskirai. Problema –- ne finansai, šio klausimo paprasčiausiai niekas nesvarsto ir neieško kitų variantų. Noras gyventi atskirai vertinamas kaip šeimos atsižadėjimas.

O dėl sveiko žmogaus vystymosi geriau gyventi atskirai. Kitaip gali kilti alinantys nesutarimai tarp kartų.

Ideali šeima

Tokiame šeimos modelyje nepriimta garsiai į akis reikšti pretenzijų ir nuoskaudų. Visi gyvena „draugiškai“, nors santykiai yra įtempti. Jeigu pasakysite, ką iš tikrųjų galvojate apie artimuosius ir jų elgesį, jus pasmerks. Dažnai tokios šeimos nariai serga slepiama depresija, o neurozės ir kitos ligos yra jų nuolatiniai palydovai.

Vyresni žino geriau

Tokioje šeimoje vaikai auklėjami pagal lozungą „Vyresnis žino, kaip geriau, ir negalima jam prieštarauti“. Vaikai bijo tėvų, daro viską, ko jie nori ir ką įsakinėja, bet ne iš meilės ir pagarbos jiems, o todėl kad jų bijo. Suaugę jie stengiasi įtikti motinai ir tėvui, kiekvienu klausimu tariasi su jais, net jeigu patys seniai turi vaikų. Supraskite, kad jūs patys disponuojate savo likimu ir ne tėvams reikės gyventi užjus jūsų gyvenimą.

Vaikai – viskas

Tokioje šeimoje tėvai gyvena dėl vaikų ir visą savo gyvenimą patiesia jiems po kojų. Savo svajones mama ir tėtis realizuoja per vaiką. O vaikas gyvena ne savo gyvenimą, kad neliūdintų tėvų. Padarydami vaikus savo gyvenimo prasme, jus uždedate jiems nepakeliamą naštą ir galite smarkiai nusivilti, kai vaikas nuspręs gyventi taip, kaip jis nori.

Piktas ir geras policininkas

Tokioje šeimoje būna įtepti tėvų santykiai. Sutuoktiniai varžosi, jie negali susitarti dėl vaikų auklėjimo, todėl žaidžia piktojo ir gerojo policininko žaidimą. Kai motina kažką draudžia, tėvas leidžia, ir atvirkščiai. Išaugę vaikai negerbia savo tėvų.

Aukos žaidimas

Tokioje šeimoje viskas ir visi blogi. Saulė šviečia ne taip ryškiai, o valdžia kasdien kiša pagalius į ratus, be to, ir sveikata šlubuoja. Čia į areną išeina gelbėtojas, kuris padeda aukai moraliai ir materialiai. Labai dažnai gelbėtojais tampa vaikai, kurie iš pradžių sutaiko tėvus, o paskui traukia juos iš depresijos ir padeda jiems materialiai, kai tie dar būna pajėgūs patys užsidirbti savo pragyvenimui.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *