Savivertė yra tai, kaip mes vertiname save, savo savybes ir gebėjimus.
Yra daugybė testų, kurių pagalba galima sužinoti savo savivertės lygį. Tačiau, manau, daugelis sutiks, kad kiekvienas žmogus giliai širdyje supranta, kaip jis elgiasi su savimi, kaip leidžia, kad su juo elgtųsi kiti – ir visa tai formuoja mūsų savivertę.
Iš ko susideda savivertė?
Gaila, bet daugelio žmonių savivertė susiformuoja ne iš to, kaip jie patys save mato, o iš to, kaip juos mato ir vertina kiti žmonės.
Ir tai – didelė problema, kadangi aplinka – tai daugybė pačių įvairiausių žmonių, vadinasi – daugybė nuomonių, kurios dar ir nuolat keičiasi.
Tai savo ruožtu gali lemti didesnį nerimą, lėtinį stresą ir nepasitenkinimą gyvenimu.
Todėl pirmiausia svarbu suvokti, kad savivertė – tai nuo žodžio „savo“. Taip pat svarbu prisiminti, kad vyrai ir moterys savivertę formuoja skirtingai. Kadangi esame skirtingi, mūsų organizmo procesai vyksta lygiai taip pat skirtingai.
Pirmiausia aptarkime moterų savivertę. Čia galime atkreipti dėmesį į išvaizdą (kaip moteris rūpinasi savimi ir savo kūnu), veiklą, kuri suteikia ramybę.
Kiekviena moteris, kuri priima savo kūną, emocijas, reakcijas tokias, kokios jos yra, – gali greitai pasiekti tinkamą savivertę. Juk turėdamas aukštą sąmoningumo ir savirefleksijos laipsnį, žmogus sąmoningai suvokia praktiškai viską, kas su juo susiję.
Didelė tikimybė, kad toks žmogus turi sveiką savivertę, kadangi supranta, kaip veikia jo organizmas ir mąstymas. O jeigu žmogus kažką žino, vadinasi, gali tai kontroliuoti ir keisti.
Todėl, dirbant su saviverte, svarbu skirti laiko, kad suprastum ir įsisavintum savo paties norus, motyvus, reakcijas, taip pat organizme vykstančius procesus. Kuo geriau žmogus pažįsta save, tuo greičiau ir efektyviau gali dirbti su saviverte.
Grįžkime prie moterų – kodėl mums reikia skirti dėmesio savivertei ir išvaizdai?
Pirma, todėl, kad moterims tai patinka, ir antra, todėl, kad biologiškai moterys „privalo“ patikti sau, o paskui ir vyrui, kad patrauktų jo dėmesį. Juk iš prigimties pagrindinė moters, kaip biologinės būtybės funkcija yra gimdymas, todėl jos kūnas taip sukurtas, kad ji sau patinka tuo atveju, jeigu rūpinasi savo kūnu ir sveikata.
Trečia, mes gyvename socialiniame pasaulyje, todėl šiais laikais visi kreipia dėmesį į išvaizdą, čia ir vyksta savirealizacija.
Taip pat esu užsiminusi apie užsiėmimą, veiklą, kurioje moteris jaustųsi gerai. Tai susiję su tuo, kad streso metu moteris jaučiasi ypatingai blogai – tuo metu ji išeikvoja itin daug organizmo išteklių. Ir jeigu ji dirbs tokiomis sąlygomis, kai tenka dažnai patirti stresą – jos savivertė kris, kadangi nebeliks laiko ir jėgų rūpintis savimi ir savo sveikata.
Nagrinėjant moters savivertę, svarbu suvokti, kad dėmesys čia sutelktas į ją pačią. Kaip ji jaučiasi savo viduje, tą ji demonstruoja ir išorėje.
Kalbant apie vyrų savivertę, labiau akcentuojama išorė. Realizacija. Juk iš prigimties vyrai yra linkę varžytis ir konkuruoti. Juk būtent juos renkasi, o ne jie patys, jeigu pasvarstysime globaliai ir, vėlgi, biologiniu požiūriu.
Vyrams svarbu būti geresniems, stipresniems, greitesniems, didesniems, aukštesniems ir pan. Kadangi moterys renkasi geriausius, būtent todėl čia ir kalbame apie gebėjimus.
Norint padirbėti su vyrų saviverte, reikia galvoti apie pasiekimus, nes tai yra būtent tas dalykas, ką „vyras atneš moteriai“, ir apie tuos kriterijus, pagal kurį moteris jį pasirinks. Grubiai kalbant. Štai kodėl berniukui svarbu nuo vaikystės dalyvauti grupinėje veikloje, akcentuoti jo pasiekimus, nagrinėti jo stipriąsias ir silpnąsias puses – dirbti su visu tuo.
Tai, kad moterų ir vyrų savivertė formuojama skirtingai, nėra nei gerai, nei blogai – tai gyvenimo faktas. Praktiškai galima patikrinti, kurios priemonės veiksmingesnės vyrams, o kurios – moterims.