Toksiškos šeimos. Kaip jos išsirenka sau atpirkimo ožį

Šeimose, kuriai vadovauja griežtai kontroliuojantys tėvai ar vienas kuris iš jų (kažkodėl dažniausiai tai būna motina narcizė), visada būna savas, šios šeimos „atpirkimo ožys“. Toks žmogus tiesiog būtinas toksiškos šeimos funkcionavimui.

Atpirkimo ožys leis tėvams manyti, kad jo fone jie patys yra sveiki ir adekvatūs žmonės;

Atpirkimo ožys leidžia tėvams išvengti atsakomybės už neteisingus sprendimus, kaltė dėl bet kokių problemų visada tenka atpirkimo ožiui;

Atpirkimo ožys – pateisinimas narcizų tėvų žiaurumui, visada galima pasakyti, kad smurtas buvo reikalingas auklėjimo tikslais.

Problemos šeimoje suverčiamos atpirkimo ožiui. Jeigu ne jis, tėvų gyvenimas būtų laimingas ir idealus.

Tai svarbus momentas, kadangi tėvai įteigia vaikui, kad visos problemos šeimoje prasidėjo tik tada, kai jis gimė. Vaikas tokioje šeimoje kaltas dėl visų suaugusiųjų problemų. Tėtis sunkiai dirba, kad jį išmaitintų, mama blaškosi tarp darbo ir buities, visiems labai sunku, o iš vaiko pusės – vien juodas nedėkingumas. Vaikas nuolat generuoja vis naujas ir naujas problemas.

Ką paskiria atpirkimo ožiu?

Nesveikoje, toksiškoje šeimoje atpirkimo ožio vaidmuo visada atitenka silpniausiam nariui. Vaikas negali adekvačiai apsiginti, tėvų išpuoliai ir įžeidinėjimai jam tampa norma. Labai greitai vaikas pradeda tikėti, kad jis iš tikrųjų yra visų problemų priežastis.

Jeigu šeimoje yra keli vaikai, atpirkimo ožio vaidmuo gali būti užkraunamas kiekvienam iš jų paeiliui. Laikui bėgant, vyresni vaikai suras būdų, kaip išvengti atsakomybės, perimdami narciziškų tėvų elgesį, jie susivienys prieš vieną žmogų – dar silpnesnį už juos. Ir šiuo žmogumi taps tasai vaikas, kuris atsisako paklusti savo tėvams ir eiti į kompromisus su savo broliais ir seserimis.

Atpirkimo ožiu visada bus paskirtas tasai vaikas, kuris atsisako paklusti

Tai bus vaikas, kuris, nepaisant totalios tėvų kontrolės, išsaugojo gebėjimą savarankiškai mąstyti ir reikšti savo nuomonę.

„Mano vidurinis brolis buvo atpirkimo ožys. Jis priešinosi mamos manipuliacijoms. Iš mūsų trijų jis buvo pats sėkmingiausias – gerai mokėsi, sportavo. Mama negalėjo susitaikyti, kad jam kažkas sekasi gyvenime. Ji dėl visko kaltino brolį, visada kurstė prieš jį tėvą. Tėvas mama tikėjo ir po kiekvieno skundo brolį mušė. Mudvi su jaunesniąja seserimi niekada nebandėme jo apginti, nors ir žinojome, kad jis nekaltas. Žinojome, kad geriau nutylėti, kitaip klius ir mums pačioms. Brolis paliko namus, sulaukęs 18 metų. Jo gyvenime, kiek žinau, viskas klostosi gerai. Bet kokiu atveju jis – sėkmingas žmogus. Su mumis nebendrauja daugiau kaip 10 metų“.

Dažnai atpirkimo ožiu vaikas tampa po tėvų skyrybų

Toksiška mama savo vaike mato savo buvusį vyrą, nesvarbu, ar tai mergaitė, ar berniukas. Ilgus metus šis nelaimingas vaikas bus pasmerktas klausytis frazės „Tu toks pat kaip tavo tėvas“. Motina atsiloš ant vaiko, kaltindama jį tuo, kad jis – pagrindinė jos gyvenimo žlugimo priežastis.

„Pasak mamos, viskas, kas bloga jos gyvenime, yra susiję su manimi. Mano gimimas atstūmė nuo jos tėtį ir tapo skyrybų priežastimi. Tėtis pasakoja man visai kitokią istoriją, jo variante jis paliko mamą, kadangi buvo nepakeliama toliau su ja gyventi, o aš neturėjau su tuo nieko bendro. Mama tvirtino, kad jai nepavyko rasti vyro, kadangi niekam nereikalinga moteris su „priekaba“, t.y. manimi. Keista, tačiau tėtis antrą kartą vedė moterį su dviem vaikais. Tas pats ir su darbu – mama man tvirtino, kad nieko nepasiekė, kadangi visada turėjo būti su manimi, teko dirbti ne dėl karjeros, o už keletą centų, kad tik galėtų mane išmaitinti. Visą šį košmarą suvokiau tik sulaukusi 30-ies metų, su psichologo pagalba. Prieš tai daugelį metų buvau įsitikinusi, kad mano mama teisi.”

Atpirkimo ožiu būtinai taps pats jautriausias vaikas

Toksiškiems tėvams svarbu, kad jų pikti ir žiaurūs žodžiai ir veiksmai pasiektų tikslą. Kai laikui bėgant vaikas išmoksta nereaguoti į tėvų atakas, jie pasirenka naują taktiką ir naujus būdus, kaip gniuždyti jų asmenybę.

Vienintelė išeitis tokiam nelaimingam vaikui – savanoriška emocinė mirtis. Jam tenka išmokti apskritai nerodyti emocijų, jis uždraudžia sau jausti.

Išsigelbėjimu atpirkimo ožiui tampa pilnametystė, kai atsiranda galimybė pabėgti iš toksiškos šeimos. Deja, ne visiems vaikams pavyksta iki to laiko išsaugoti gebėjimą veikti ir patį norą gelbėtis.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *