Nori saldainių? Pajuoduos ir būtinai skaudės dantys! Nori eiti pasivaikščioti toliau nuo namų, apžiūrėti artimiausią statybą? Nukrisi į duobę, nusisuksi sprandą ir gulėsi visą likusį gyvenimą sugipsuotas. Susiruošei eiti su berniukais į vakarinį kino seansą? Atsineši, tokia dar visai jauna, „sterblėje”, bus riksmai ir bemiegės naktys, niekas su vaiku į žmonas neims ir labai paskui dėl to kino pasigailėsi.
Kai tik vaikas pradeda socializuotis, jis palaipsniui išsiaiškina, jog kai kurie dalykai nėra atsitiktiniai, jog už kai ką tenka mokėti. Už saldainį reikia padėkoti, už bandelę parduotuvėje – mokėti pinigus, už animacinį filmuką vakare – susitvarkyti žaislus. Pats paprasčiausias tokio paradoksalaus mąstymo pavyzdys: „Nesijuok, nes teks verkti!” Esu tikra – daugelis mūsų susidūrė vaikystėje su situacija, kai pavargusius tėvus nervino mūsų nesutramdomas juokas.
Taip, su bandele parduotuvėje aš sutinku – prekybinių santykių kol kas dar niekas nepanaikino. Žymiai blogiau, kai pradedama manyti, jog gyvenime reikia mokėti už absoliučiai viską: už meilę, dėmesį, šypseną, pripažinimą. Už tuos dalykus, kurie priklauso kiekvienam žmogui pagal prigimties teisę.
Tai ir yra viena pagrindinių auklėjimo klaidų – tvirtinimai, jog „mama tave mylės tik jeigu jos klausysi – suvalgysi košę, gerai mokysiesi, valysiesi dantis, nedraugausi su chuliganais, įstosi į juridinį, atitiksi mūsų lūkesčius…”
Štai taip ir atsiranda suaugę žmonės, įsitikinę, jog už visa tai, kas gero jų gyvenime vyksta, tenka mokėti. Taip, šviesius gyvenimo laikotarpius kartais keičia juodi. Galbūt kitaip mes net nesuprastume, kas yra šviesus periodas, nebūtų su kuo palyginti. Tačiau juodi gyvenimo laikotarpiai – tai ne užmokestis už mūsų ką tik patirtą džiaugsmą. Juodi debesys užplaukia patys savaime, nepriklausomai nuo to, kiek visko gero su mumis įvyko ir kiek laiko tas džiaugsmas truko.
Dar daugiau – užvaldyti įsitikinimo, jog už viską gyvenime reikia mokėti, mes dažniausiai pradedame netgi pačiuose geriausiuose dalykuose ieškoti blogybių.
Vyriškis nešioja tave ant rankų, rūpinasi, pasirengęs žvaigždę nuo dangaus nuskinti ir tau padovanoti? Įtartina! Kažkas negerai. Tikriausiai jis alkoholikas ir mažai uždirba!
Negeria, nerūko, bėgioja rytais, valgo tik sveikus produktus, pinigų pakanka ne vien būtiniausiems dalykams… Įtartina! Kažkas negerai! Tikriausiai turi 10 meilužių ir 50 vaikų!
Mes graužiame iš nervų nagus, karštligiškai skaitome jo įrašus internete, kad demaskuotume neištikimybę. Dialoguose nėra nė vienos moters? Tikriausiai jis homoseksualistas!
Ir taip toliau. Jeigu ieškosime blogo gerame, visada atsiras prie ko prisikabinti, visada rasime būdų, kaip nuvertinti santykius. Jeigu nei partnerio elgesyje, nei asmenybėje akivaizdžių trūkumų nėra, mėgėjai už viską gyvenimą mokėti pradeda patys provokuoti nemalonias situacijas – chamiškai elgtis, įžeidinėti partnerį, užtaiso atominius skandalus ir destruktyvias isterijas be jokios priežasties: tiesiog tam, kad atsikratytų tos nepakeliamos įtampos, kuri apima belaukiant kažko blogo ir baisaus – kaip užmokesčio už džiaugsmą. Kai kas pradeda nekontroliuojamai valgyti ir storėti, kad prarastų fizinį patrauklumą, gali netgi demonstratyviai išduoti, leistis į neištikimybę – kad sukeltų partnerio pyktį bent jau tokiu būdu.
Ir tada viskas susitvarkys – arba paaiškės, kad partneris neidealus, arba už neištikimybę užvažiuos kumščiu, arba paprasčiausiai išeis, nebeturėdamas jėgų kentėti visų šitų emocinių pliūpsnių.
Mes nepropaguojame idėjos, jog reikia pulti į kitą kraštutinumą ir žvelgti į partnerį absoliučiai be jokios kritikos, viską jam atleidžiant ir nuolat teisinant visus jo poelgius. Tiesiog reikia pripažinti kaip savaime suprantamą faktą, jog ne už viską gyvenime reikia mokėti.
Patys geriausi dalykai, tokie kaip meilė, draugystė, įkvėpimas ir t.t. – visa tai, ką galime gauti iš bendravimo su kitais žmonėmis – mums duodama nemokamai ir šito gėrio pasaulyje yra daugiau negu pakankamai – visiems užteks.